Japanski znanstvenici napravili su materijal koji se može sam popraviti; mogao bi biti super zamjena za staklo mobitela

U slučaju napuknuća, ovaj materijal popravlja se samo pritiskom rukom

FOTO: Carrrrrlos/Flickr

Japanski znanstvenici vjeruju da su izumili novi materijal nalik staklu, koji se, u slučaju napuknuća, može sam popraviti, piše The Guardian. Novi materijal zove se polyether-thioureas, a popravlja se na način da mjesto na kojem je puknuo samo pritisne rukom, što znači da nema potrebe za viskom temperaturama koje bi otopile materijal.

Iako su plastični materijali koji se sami popravljaju već izumljeni, znanstvenici tvrde da je njihov izum prvi tvrdi materijal ove vrste koji se može popraviti na sobnoj temperaturi. Tim znanstvenika na čelu s profesorom Takuzo Aida sa sveučilišta u Tokiju svoj su rad objavili u Scienceu. Znanstvenici misle da bi se taj materijal mogao iskoristiti u mobitelima i ostalim osjetljivim uređajima, što smatraju bitnom komponentom ekološki održivih društava.

Dovoljno je samo 30 sekundi

“Velika mehanička otpornost i mogućnost popravka često ne idu zajedno. U većini slučajeva, potrebno je zagrijavanje na 120 stupnjeva, kako bi se napuknuti materijal ponovno spojio”, napisali su u svojem radu. Njihov novi polimer je dovoljno mehanički otporan, no može se jednostavno popraviti pritiskom na polomljenu površinu.

Svojstva polyether-thioureas stakla otkrivena su posve slučajno. Student diplomskog studija Yu Yanagisawa pripremao je taj materijal, koji je htio koristiti kao ljepilo. Yanagisawa je uočio da, ako se rubovi polimera razrežu, stranice se počinju približavati jedna drugoj. Materijal bi se, nakon što ga 30 sekundi pritišćete na tempereturi od 21 stupnja, vratio u prvobitno stanje. Daljnje eksperimentiranje otkrilo je da materijal nakon svega par sati poprima jednaku čvrstoću kao i prije loma.

Ekrani više neće morati na reciklažu

Znanstvenici su svoj eksperiment izveli više puta, kako bi potvrdili karakteristike ovog materijala, ali i kako bi sami sebe uvjerili da su pronašli novi materijal. Izjavili su kako se nadaju da će njihovo samo-popravljajuće staklo s vremenom postati novi ekološki prihvatljivi materijal za izradu mobitela, zbog kojeg se stakla neće morati bacati u slučaju da napuknu.

U travnju, znanstvenici s kalifornijskog sveučilišta napravili su sličan materijal koji se može istegnuti na 50 puta svoje originalne veličine te popraviti napuknuća unutar 24 sata. LG je 2015. godine predstavio i prvi mobitel koji se mogao sam popraviti, model LG Flex 2. Međutim, u slučaju Flexa 2, mogle su se pokrpati samo malene ogrebotine sa stražnje stranice, dok su veće ogrebotine i dalje ostajale.