Slavni ekonomski bloger objavio 3 svoja zakona o svemu, jer ne može trpiti neznanje

Tyler Cowen kaže da je frapiran količinom neznanja o ekonomiji i šire

FOTO: Flickr

Tyler Cowen, profesor ekonomije na Sveučilištu George Mason i ujedno vrlo poznat i priznat ekonomski bloger na Marginal Revolutionu, konačno je objavio ono što dugo naziva Cowenovim zakonima. Često su ga ljudi, kaže, ispitivali da konačno objavi što bi oni to mogli biti, obzirom da se u mnogo tekstova referirao upravo na te zakone. Popustio je i objavio ih.

1. Cowenov zakon: u svemu se može naći nešto krivo

Cowenov zakon glasi da se u svemu može naći nešto krivo. “Pod tim mislim da ipak postoji nekoliko odlučujućih ili oborivih članaka i argumenata, ali osim toga, ukoliko niste otkrili glavne nedostatke nekoga argumenta, niste ga niti razumjeli”, opisuje Cowen svoj prvi zakon.

2. Cowenov zakon: Postoji literatura za sve

Cowenov drugi zakon glasi kako za sve postoji literatura. Ovom zakonu i ne treba dodatno objašnjenje, ali možemo dodati da ukoliko niste pronašli odgovarajuću literaturu za polje svoga interesa, zašto sami ne bi radili na njoj?

3. Cowenov zakon: Realne kamatne stope su zabluda

Cowenov treći zakon kaže da su svi prijedlozi o realnim kamatnim stopama potpuno krive.

O zakonima govori kako ih je sastavio dok je podučavao makroekonomiju. Doduše, kaže da je svaki put iznenađen kad vidi da pojedini blogovi u samo nekoliko pasusa prekrše sva tri zakona.

Međutim, ima nešto zajedničko u ta njegova tri pravila. Glavna je to boljka i srž svakog problema. “Zajednička nit sva tri zakona jest da ne biste trebali imati previše povjerenja u vlastite prosudbe”, objašnjava.