Jedna od najpopularnijih igara, PUBG, napokon je stigla na telefone. Urednica će me ubiti koliko je igram

Testirali smo PlayerUnkonwn's Battlegrounds za Android. I dosta je zabavan

PlayerUnknown’s Battlegrounds, trenutno jedna od najpopularnijih video igara na svijetu, službeno je došla na Android i iOS platforme. Naravno, odmah smo je morali isprobati. PUBG, kako se skraćeno naziva, krenuo je prije četiri dana u javno beta testiranje, no samo u Kanadi. Danas je, ranije nego što je bilo očekivano, počelo širenje i na druga tržišta, pa tako i u Hrvatsku. Mobilna verzija igre je besplatna, dok je primjerice verzija za kompjuter sa Steama dostupna za 29,99 eura.

PUBG je online multiplayer igra battle royale žanra. U tom žanru igara, igrač mora preživjeti, istraživati te strvinariti ili tražiti neke objekte koji bi mu pomogli. Radi se dakle o akcijskoj igri, punoj oružja, a istovremeno unutar jedne partije igra stotinu igrača na području veličine osam na osam kilometara. Pobjeđuje onaj igrač koji zadnji preživi, a ostali igrači se rangiraju po tome koliko su bili uspješni. Uspješnost se računa iz broja ubijenih protivnika, vremena preživljavanja, te načinjene štete drugima.

Igru sam igrao na Samsung Galaxy S8, a igra je automatski odabrala srednju razinu kvalitete. Za Samsung Galaxy S6 Edge, igra je sama odabrala niži od tri stupnja kvalitete.

Fantastična zabava

Iako je grafika nešto slabija, igra tu i tamo zastajkuje. Međutim, bolje radi nego, primjerice, na Xboxu Screenshot

Iskakanje iz aviona u gaćama

Prvi puta kada se igra pokrene, igrač može birati hoće li se spojiti u igru kao gost ili prijaviti putem Facebooka. Nakon toga, treba se odabrati ime i temeljni izgled igrača, odnosno spol, frizura i boja kose. Odjeću se u početku ne može birati, no odjevni predmeti koji će se prenositi iz jedne runde u drugu otključavaju se igranjem, ili naravno, kupnjom za novce unutar igre. Stoga u prvih par rundi, u svijet s drugim igračima ulazite samo u gaćama.

U svijet se ulazi putem padobrana, u početku samo u gaćama Screenshot

Igra kreće s čekanjem na ukrcaj u avion, koje ustvari služi kao vrijeme u kojem se drugi igrači mogu spojiti u igru. Kada se svi spoje ili kada vrijeme istekne, prebacujemo se u avion koji već leti, te možemo odabrati kada ćemo iskočiti iz aviona na otok, odnosno na mapu na kojoj igramo. Igrač može sam odabrati kada će otvoriti padobran, a ako ga kojim slučajem ne otvori, padobran će se automatski otvoriti.

Neprijatelji su ponekad prijatelji

I tako sam se u gaćama pronašao na nekom napuštenom otoku s vojnim bazama. Hodajući između zgrada, ubrzo sam pronašao hlače, a ulaskom u zgrade, dobio sam i svoje prvo oružje, sovjetsku pušku SKS. Potom sam pronašao i motor s prikolicom, koji mi je uvelike olakšao putovanje po mapi koja zauzima 64 kvadratna kilometra. Međutim, područje u kojem se može igrati se smanjuje svakih par minuta, pa se oko igrivog područja prikazuje plavičasta kupola.

U igri se nalaze i vozila, koja olakšavaju igranje Screenshot

Izlazak iz kupole baš i nije previše preporučljiv, budući da se za svakih par sekundi oduzima određeni postotak života igrača. Upravo zbog tog smanjivanja igrive površine prolaskom vremena, susretao sam sve više i više neprijatelja. Neprijatelji su ipak, ponekad prijatelji. Postoje timovi igrača unutar igre, no ponekad, može se pronaći neka dobra duša koja koja vas neće odmah upucati, već ponuditi u suradnju u zamjenu da vi njega ne upucate. No kako vrijeme prolazi, sve je izglednije da će netko od vas dvojice prvi povući okidač.

Neprijatelji su ponekad i prijatelji, sve dok netko ne potegne okidač Screenshot

Dobre kontrole i zvuk

Iako se radi o mobilnoj igri, dakle ne postoji tipkovnica i miš ili kontroler, upravljanje igračem i ciljanje riješeno je veoma dobro. S lijeve strane se nalazi virtualna “gljiva” s kojom se kreće igračem, a povlačenjem prsta po sredini ekrana, može se ciljati oružjem. S lijeve i desne strane ekrana se nalaze okidači, stoga se može pucati i hodati ili pucati i ciljati. Time je igranje mnogo praktičnije, a za ciljanje i pucanje na protivnika treba relativno malo vremena, što je u pucačinama ključno.

Ono što je također ključno je zvuk, koji je srećom direkcionalan, odnosno u 3D-u. Zbog njega se primjerice može čuti iz kojeg smjera netko puca, kao na punokvrnim pucačinama na računalu ili konzoli. Ustvari, PUBG je opasno blizu punokrvnoj pucačini. Mobilna verzija igre veoma slična Xbox verziji, no s jednom bitnom razlikom, igranjem s botovima.

Botovi su jako glupi

Unutar mobilne verzije nalaze se igrači kojima upravlja računalo, kako bi se novim igračima olakšala igra. S rastom ranga igrača, na mapi će se pojavljivati sve manje botova, a sve više ljudskih igrača. Botovi su nažalost, čak i za one koji prvi puta igraju, laka meta. Treba im par sekundi za reakciju, unutar kojih se bez problema može naciljati protivnikova glava i potegnuti okidač. Time je igra u početku čak pomalo dosadna, no predstavlja idealnu priliku za učenje mehanika.

Ukratko, PUBG Mobile me prilično impresionirao. Igra se zaista doima kao da se pokreće na konzoli, no s nešto smanjenim grafičkim detaljima. Kontrole također nisu neki preveliki problem, a pokretanje bilo gdje i bilo kada na mobitelu, ogromna je prednost. Rastom popularnosti igre, a time i većim šansama da će ju igrati netko s mojeg Facebooka, naravno, raste i potencijalna zabava.

Tencent je napravio dobar posao

Igru izdaje kineski komunikacijski gigant Tencent, koji inače stoji iza popularne aplikacije za dopisivanje WeChat. Oni su otkupili licencu za izdavanje igre na mobilnim platformama, a čini se da su napravili sasvim dobar posao, budući da je PUBG Mobile, najjednostavnije rečeno, odlična igra. Spram ostalih verzija igre, mobilna verzija se doima nešto uglađenijom, no još uvijek s ponekim padom u performansama.

PUBG je prvo izašao za Microsoftov Xbox One krajem prošle godine, no to je, ukratko, bio je tehnički kaos. Igra je tada bila neoptimizirana, s čestim padom performansi i zastajkivanjima. Stvari su se s vremenom popravile, no i dalje nisu bajne. Računalna verzija PUBG-a je k tome, još gore optimizirana te i na najsnažnijim računalima ne radi baš najbolje.