Kako je Phil Knight pretvorio Nike u najjači sportski brend svih vremena

Osnivač Nikea povlači se u mirovinu nakon 50 godina na čelu tvrtke

Korporacija Nike najavila je u utorak da će se njezin suosnivač, legenda američkog poduzetništva Phil Knight, povući s funkcije predsjednika kompanije. Phil Knight je prije 50 godina osnovao Nike s Billom Bowermanom.

Bowerman je umro 1999. i kad Knight ode sa čela kompanije, Nike će prvi put raditi bez ljudi koji su ga ni iz čega pretvorili u ikonografski brend. Gotovo sve što Nike danas predstavlja može se na neki način pripisati Knightu. Direktor Nikea je od 1968. a predsjednik of 2004. Od malog lokalnog distributera tenisica Onitsuka Tiger u vrijeme kad se tvrtka još zvala Blue Ribbon Sports, do osvajanja sporstkog tržišta 1980tih, Knight je pretvarao Nike u biznis koji nosi milijarde dolara i oko njega razvijao cijelu kulturu.

Kako je Nike stvorio cijelu kulturu

Gotovo svi osnovni elementi današnje fitness industrije su zapravo Nikeova kultura. Ako je velikim modnim kućama inspiracija ono što nosi na ulici, za Knighta je inspiracija bila psihologija i subkultura američkih teretana i staza za trčanje. Opsesivnu, pomalo narcisoidnu želju vježbača za uvijek većim dometima i savršenstvom, Nike je prodavao kao bunt protiv konformizma, borbu pojedinca protiv kontrole sistema i ultimativni “Just do it” mentalitet (da, puno se značenja može nagurati u obične tenisice).

U srcu Nikeova tržišta i dalje su trkači, najneformalnija skupina sportaša koja savršeno utjelovljuje duh brenda. Ipak, brend i Nikeov biznis najviše su narasli kroz nogomet i sponzoriranje brazilske nogometne reprezentacije, zbog čega ga sada istražuju u sklopu istrage o korupciji u Fifi. Američki istražitelji tvrde da je Nike za ugovor podmitio brazilske nogometne funkcionere. To je drugi veliki skandal Nikea nakon što je sredinom 90ih otkriveno da dio robe proizvode u jugoističnoj Aziji izrabljujući djecu. Phil Knight tada je poručio javnosti “žalite se UN-u”.

Phil Knight jednom je navodno rekao da Nike nije dio industrije obuće, već industrije zabave. Ta je filozofija stvorila jedan od najvrjednijih brendova na svijetu. Pogledajmo kako se razvijala Knightova nevjerojatna karijera.

1958 Knight je diplomirao novinarstvo na Sveučilištu u Oregonu.

1962 Knight diplomira na Stanford Business School, gdje je napisao seminar iz marketinga koji će postati temelj Nikeove proizvodne strategije. Naslovio ga je:”Mogu li japanse tenisice njemačkim sportskim tenisicama napraviti što su japanski fotoaparati napravili njemačkima?”

1964 Knight i njegov trener trčanja Bill Bowerman na Sveučilištu u Oregonu osnovali su Blue Ribbon Sports s ušteđevinom od 1200 dolara. Tvrtka je počela kao distributer japanskih tenisica Onitsuka, koje se danas prodaju kao Asics.

oregon

1971 Blue Ribbon Sports postaje Nike. Nazvali su ga po grčkoj božici pobjede. Iste godine, Bowerman je na svom pekaču za vafle napravio prvi đon za tenisice koji bolje prijanja za tartan i stvorio Nike tenisice.

1972 Nike plaća 35 dolara za dizajn “swoosh” loga za tenisice Cortez, prve s novim “vafl” đonom. Knight ih nosi u Oregonu na kvalifikacijama za Olimpijske igre 1972.

1979: U Nike dolazi Mark Parker, koji će postati glavni dizajner tenisica.

1980 Nike uzima udjel na tržištu Adidasu u SAD-u i izlazi na burzu.

1984 Phil Knight, za razliku od većine direktora u to vrijeme, misli da će NBA rookie Michael Jordan biti jedna od najvećih sportskih zvijezda svih vremena. Adidas odbija Jordana i Nike s njime potpisuje novu vrstu ugovora od kojega Jordan i danas zarađuje 60 milijuna dolara godišnje.

1985 Nike lansira Air Jordan 1 tenisice koje će postati legendarne i jedne od financijski najuspješnijih tenisica svih vremena. Reebok sustiže Nike pa Parker s dizajnerom Tinkerom Hatfieldom pokušava smisliti novi kultni model. Nastaju Air Max.

1987 Reebok postaje najjači brend tenisica u SAD-u. Uz Knightovo odobrenje, Parker nadzornom odboru predstavlja prototip Air Max tenisica. Rupa u đonu otkriva zračne jastuke. Kompanija otvara Training diviziju koja razvija cross-training tenisica za sportađe poput Bo Jacksona i osmišlja kampanju “Bo knows”. Oboje postaje veliki hit.

1988 Nike lansira slogan “Just do it” u reklami s 80-godišnjom trkačkom legendom Waltom Stackom.

1989 Nike pretječe Reebok i postaje najjači brend tenisica u SAD-u, Knight zna da mora stalno povećavati vodstvo ako ne želi novu krizu.

1996 Časopis Life objavljuje istraživački članak Sydneya H. Schanberga pod naslovom “Šest centi na sat” u kojemu je fotografija dječaka koji šije Nikeove nogometne lopte. Cijela svjetska javnost bijesno napada Nike, počinje globalna kampanja protiv zapadnih korporacija koje izrabljuju djecu u zemljama Trećeg svijeta. Nike postaje jedan od simbola opasnosti globalizacije. Iste godine, Nike postaje sponzor 19-godišnjeg golfera Tigera Woodsa.

1998: Borci za radnička prava i trgovci šokirani su govorom Phila Knighta u Washington press klubu, u kojemu se zaklinje da će dokrajčiti izrabljivanje djece u svijetu: “Nikeovi proizvodi postali su sinonim za robovske plaće, prisilni prekovremeni rast i zlostavljanje.” rekao je Knight.

2002 Nike proizvodi prvi prototip đona Free, koji imitira osjećaj bosonogog trčanja.

2003: Michael Jordan odlazi u mirovinu. Knight misli da će talentirani klinac iz srednje škole Sv. Vincenta i Marije iz Akrona u Ohiju postati još veća zvijezda od Jordana. Potpisuje ugovor s LeBronom Jamesom i lansira tenisice LeBron 1

2004 Knight odstupa s mjesta izvršnog dirketora tvrtke, u izboru nasljednika preskače Parkera i odlučuje se za čovjeka izvana, Williama Pereza.

2005: Nike postaje prvi trgovac koji objavljuje lokacije svojih tvornica, počinje inicijativa za transparentnost lanaca nabave velikih modnih i sportskih kompanija.

2006 Knight smjenjuje Pereza i imenuje Parkera. Iste godine, ponovno se otkriva izrabljivanje djece u Nikeovim tvornicama lopti u Pakistanu, nekoliko tjedana prije isporuke lopti u Njemačku za Svjetsko nogometno prvenstvo.

2012 Nike lansira Flyknit, a lagane pletene tenisice bez šavova, napravljene na temelju studija pokreta stopala trkača. Tenisice su lagane kao čarape i dinamično podržavaju stopalo u trčanju.

https://www.youtube.com/watch?v=SJn64kkpOSc

2015: Konzultantska tvrtka za strategije brendova Millward Brown proglašava Nike najvrjednijim brendom na svijetu. Nike objavljuje da postaje glavni sponzor NBA nakon što 2017. istekne Adidasov ugovor.