Kina pred ekonomskim samouništenjem. Uspaničeni tajkuni užasnuti Xijevim sumanutim potezima: 'Ovo je naš kraj'

Nova lista otkrila: kineski ultrabogataši izgubili najviše novca u posljednja dva desetljeća

FOTO: AFP/Telegram

Kineskim tajkunima dogodio se najveći gubitak bogatstva u više od dva desetljeća. Najnovija godišnja lista bogataša pokazala je da su ih satrali rusko-ukrajinski rat, militantne covid-mjere koje je nametnuo Peking i brutalni pad tamošnjeg tržišta dionica.

Prema upravo objavljenoj Hurunovoj listi bogatih, koja rangira najbogatije Kineze s minimalnom neto imovinom od 5 milijardi juana (oko 690 milijuna eura), samo 1305 Kineza ove je godine prešlo prag. To je, piše Guardian, pad od 11 posto u odnosu na prošlu godinu. Njihovo ukupno bogatstvo iznosi oko 3,5 bilijuna eura, što je pad od 18 posto u odnosu na 2021. godinu.

Najveći pad u 24 godine

Broj pojedinaca s 10 milijardi eura ili više pao je za 29, a broj milijardera, kad bismo gledali u eurima, smanjio se ove godine za 239 osoba. “Ove godine zabilježen je najveći pad na Hurun China Rich List-u u posljednje 24 godine”, potvrdio je Rupert Hoogewerf, predsjednik i glavni istraživač Hurun Reporta.

Na globalno gospodarstvo utjecali su rat u Ukrajini i usporavanje gospodarskog rasta u Kini, što je naravno pogoršano ultrastriktnom covid-politikom u zemlji te tamošnjim slomom tržišta nekretnina.

Međunarodni monetarni fond predviđa da će kinesko gospodarstvo rasti samo 3,2 posto u ovoj godini, što bi bila najsporija stopa od 1980-ih, ako ne računamo 2020. godinu koja je zbog covida bilježila tek 2,4 posto.

Partija žrtvuje gospodarstvo

Brutalni regulatorni udar države, odnosno vladajuće Komunističke partije, na poslovanje najvećih kineskih kompanija duboko je pogodio tamošnje tehnološke gigante kao što su Alibaba Group i Tencent Holdings. Među biznismenima vlada ozbiljna zabrinutost da će predsjednik Xi Jinping žrtvovati gospodarski rast zbog ideologije.

To je, očekivano, poljuljalo povjerenje ulagača, zbog čega posljednjih tjedana burze u Hong Kongu i na kopnu masovno padaju.

Kako stoje stvari na listi

A kako konkretno stoje stvari na listi? Milijarder Zhong Shanshan, čije tvrtke uključuju Nongfu Spring, kompaniju koja prodaje vodu u boci, i tvrtku za cjepiva Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, drugu godinu zaredom nalazi se na prvom mjestu. On je za razliku od mnogih prošao dobro, pa mu je bogatstvo poraslo za 17 posto, na 65 milijardi eura.

No, Zhang Yiming, osnivač ByteDancea – vlasnika TikToka, na drugom je mjestu, ali bogatstvo mu je palo za 28 posto na 35 milijardi eura. I to zbog pada vrijednosti ByteDancea. Na trećem mjestu je Zeng Yuqun, predsjednik CATL-a, najvećeg proizvođača baterija za električna vozila.

Najveća gubitnica

Najveći pad bogatstva imala je Yang Huiyan, žena koja stoji iza nekretninskog giganta Country Garden Holdings, a koji se kao i mnogi drugi u kineskom građevinskom sektoru bori s golemim dugovima. Huiyan je izgubila 15,7 milijardi eura.

Pony Ma, osnivač IT kompanije Tencent, imao je drugi najveći pad na listi; 14,6 milijardi eura. Pretežno zbog golemog pada cijena tehnoloških dionica. On je na petom mjestu na listi. Čuveni Jack Ma i njegova obitelj, osnivači Alibabe, pali su za četiri mjesta i sada su na devetoj poziciji.

Raspad prešutnog dogovora

Logično, panika među kineskim biznismenima sve je veća. Pogotovo nakon nedavno održanog kongresa Komunističke partije. Desetljećima je kineska biznis klasa imala prešutni ugovor s Partijom.

On je ukratko izgledao ovako: dopustite nam da zarađujemo, zažmirit ćemo na to kako vladate. Naprosto su poput većine Kineza prihvatili partijski argument da jednostranačka vladavina omogućuje učinkovitije upravljanje.

No, kako je nedavno konstatirao i NY Times, prešutni dogovor im se raspada pred očima. Predsjednik Xi iskoristio je kongres kako bi uspostavio gotovo apsolutnu vlast i jasno dao do znanja da mu je takozvana sigurnost nacije važnija od gospodarstva.

Bijeg iz zemlje

Novinarka NYT-a Li Yuan ubrzo nakon kongresa počela je dobivati panične poruke kineskih poslovnjaka, posebno iz IT industrije. “Moja posljednja nada je raspršena”, rekao joj je osnivač tvrtke za upravljanje imovinom u južnom gradu Shenzhenu. “Potpuni kraj, posve izgubljena kontrola i apsolutno zastrašujuće”, napisao joj je u poruci IT poduzetnik iz Pekinga, nakon što je vidio novu postavu vodstva stranke koja je prepuna Xijevih poslušnika.

Iako su kao i svi ostali očekivali da će Xi osigurati treći mandat, nadali su se da će njegovu dominaciju ublažiti druge frakcije unutar stranke. No, Xijeva pobjeda, kojom su posve potisnute umjerene struje u korist lojalista, jasno je dala do znanja da će to biti sustav vladavine jednog čovjeka koji bi mogao trajati desetljećima.

Stoga se među kineskim poduzetnicima i ultrabogatašima posljednjih dana sada češće čuje kako više ne mogu ostati ravnodušni prema politici. Doduše, to ne znači da pripremaju nekakvu ozbiljnu revoluciju. Počelo se tek masovno raspravljati o tome u kojim zemljama mogu tražiti državljanstvo i gdje mogu preseliti svoju imovinu i bogatstvo. “Svi smo zabrinuti”, požalio se Yuan jedan od poslovnjaka. “Ne znamo što učiniti na ovom povijesnom raskrižju.”