Kina u novoj Petoljetki odustaje od 7 posto rasta BDP-a i počinje razvijati društvo blagostanja

Cilj su veća socijalna sigurnost, napredak pojedinaca, liberalizacija tržišta

FOTO: AFP

Vrh Komunističke partije Kine danas završava sastanak na kojemu su dogovorene osnovne smjernice za novi kineski petogodišnji plan.

Prve informacije mogle bi se znati najranije idućeg tjedna, a svi detalji u ožujku 2016. kad 13. Petoljetka bude objavljena. Dosadašnji plenumi fokusirali su se na strukturalne reforme, dizanje potrošnje i životnog standarda te općenito prelazak kineske proizvodne ekonomije na ekonomiju temeljenu na uslugama. Usluge sada donose oko 49 posto kineskog BDP-a, bitno manje nego u razvijenim zapadnim ekonomijama.

Odgovornost prema globalnoj ekonomiji

Nakon što se ovog ljeta pokazalo koliki utjecaj odluke kineske Vlade imaju na globalna tržišta i što misle o kineskom stilu reformi, kineski političari morat će se prilagoditi činjenici da će se ova petoljetka razvijati pod najvećim pritiskom i prismotrom dosad i da će svoje odluke morati prilagođavati stvarnosti globalne ekonomije, odnosno prihvatiti da kao najveća svjetska ekonomska sila imaju određene odgovornosti prema globalnoj ekonomiji.

Prije svega, od Kine se traži da prestane manipulirati statistikama i da u osmišljavanju nacionalnih mjera počne voditi računa o njihovu utjecaju na globalna tržišta.

Kina odustaje od 7 posto rasta BDP-a

Analitičari očekuju da će Kina u novoj petoljetki odbaciti ciljni gospodarski rast od 7 posto. Uoči sjednice premijer Li Keqiang rekao je da se Vlada “neće boriti do smrti” za obranu ciljnog BDP.a. U rujnu je rast kineskog BDP prvi u zadnjih 6 godina bio manji od 7 posto.

Ciljni rast i dalje će biti ambiciozan, očekuje se da će za idućih pet godina biti postavljen na oko 6,5 do 6,9 posto. U optimističnoj varijanti, Većina analitičara ne usuđuje se prognozirati ništa iznad 6 posto. Također, očekuju se nove agresivne kratkoročne mjere za poticanje rasta, posebno zato što je ljeto bilo traumatično.

Nova misija je stvaranje društva blagostanja

Izgledno je također da će se Partija koncentrirati na stvaranje novih radnih mjesta, rast plaća i održiviji ekonomski rast, možda i na mjere jačanja socijalne kohezije. Strateški cilj vlasti je stvoriti “društvo umjerenog blagostanja”. Očekuje se jače i promoviranje individualnog blagostanja.

Od konkretnih mjera, očekuju se reforme koje će nakon lanjskih snažnih rezova ponovno poticati veću državnu potrošnju, zatim jačanje sustava socijalne sigurnosti, organiziranijeg i zdravijeg tržišta rada, suzbijanje siromaštva i bolja zaštita okoliša. Škole, zdravstvo i medicinska industrija otvorit će se privatnom kapitalu.

Kina želi izbjeći zamku srednjeg prihoda

Novi naglasak na blagostanje motiviran je uglavnom bojazni da bi Kina mogla upasti u “zamku srednjeg prihoda”, jer fenomenalan rast proteklih 10 godina nije bitno utjecao na osobne prihode građana i milijuni se ne mogu izvući iz siromaštva.

Ali on neće spriječiti Komunističku partiju da nastavi s liberalizacijom tržišta koliko to dopušta njezino centralno planiranje ekonomije. Jedna od takvih mjera bilo je neočekivana odluka da se tečaj nacionalne valute počne više određivati po tržišnim kriterijima. Očekuje se manja državna regulacija kreditiranja, liberalizacija tečaja i ohrabrivanje jače tržišne orijentacije korporativnog sektora.