Stopa gospodarskog rasta u Kini viša od predviđanog, analitičari različito gledaju na objavljene podatke

Neki analitičari brojke objašnjavaju restrukturiranjem, drugi smatraju da Kina iskrivljuje podatke

FOTO: AFP

Kineska ekonomija u trećem kvartalu je rasla za 6,9 posto, što je najslabija stopa rasta od globalne financijske krize 2009. godine.

Iako izvještaji Državnog ureda za statistiku ukazuju na nešto veći rast od predviđenih 6,8 posto, analitičari kažu da će ovakvi rezultati staviti dodatni pritisak na kinesko vodstvo da mjerama monetarne politike pokušaju ublažiti daljnje usporavanje gospodarstva.

Predsjednik Xi Jinping Rutersu je izjavio da je vlada zabrinuta zbog stanja ekonomije i naporno radi na rješavanju problema.

Kao protumjeru usporavanju gospodarstva središnja je banka od studenog prošle godine već pet puta smanjivala kamatne stope, a bankovne rezerve tri puta. Na taj način nastoje potaknuti kreditiranje poduzetnika i stanovništva, a time i rast gospodarstva.

Vlada mora podržati potrošnju

Unatoč svemu tome, analitičari smatraju da su potrebne dodatne poticajne mjere, jer bi, ako rast BDP-a padne ispod 7 posto, moglo doći do rasta nezaposlenosti što će dovesti do pada potrošnje.

“Potrošnja je nastavila funkcionirati kao ključni podupirujući čimbenik i spriječila oštriji pad”, kaže Louis Kujis iz Oxford Economicsa za Bloomberg. “Nastavak pritisaka zbog slabosti izvoza i tržišta nekretnina izazvao je usporavanje rasta gospodarstva. Očekujemo da će se trend usporavanja nastaviti do kraja ove godine, ali i u 2016. godini.”

Neki analitičari kažu da su brojke prihvatljive s obzirom na restrukturiranje kineske ekonomije

“Kina se nastoji preorijetirati s izvozničke ekonomije na onu koja se bazira na uslugama i i potrošnji. Kako bismo se restrukturirali, ekonomija mora proći kroz određene negativne pritiske”, kazao je Sheng Laiyun, glasnogovornik kineske statističke agencije novinarima. Unatoč usporavanju industrijskog sektora, Sheng je izjavio da očekuje kako će uslužni sektor i dalje snažno rasti. “Sve ovo ukazuje da restrukturiranje i i uanpređivanje kineske ekonomije polagano napreduje.”

Naime, prema službenim podacima, stopa rasta u uslužnom sektoru rasla je za 8,4 posto, dok je takozvani sekundarni sektor koji uključuje industriju oslabio na šest posto.

Manji rast je prihvatljiv dokle god stvara radna mjesta

Iako je Peking postavio ciljani gospodarski rast na sedam posto na bazi cijelogodišnjeg razdoblja, premijer Li Kegiang je rekao da je slabiji rast također prihvatljiv, dokle god se stvara dovoljno radnih mjesta.

S takvim se ocjenama slaže i James Laurenceson, zamjenik direktora Instituta za australsko kineske odnose na Fakultetu tehnologije u Sydneyju.Rezultati pokazuju rebalansiranje ekonomije iz rasta poticanog investicijama i proizvodnje sekundarnog sektora u smjeru potrošnje i uslužnog sektora. Vrijeme je da prihvatimo da kineski rast nije isključivo prepušten na milost i nemilost industrijske proizvodnje i investicija na tržištu nekretnina.”

Jedan dio ekonomista tvrdi da su podaci lažni

S druge strane, jedan dio ekonomista je vrlo skeptičan prema objavljenim brojčanim pokazateljima kineskog gospodarskog rasta, prenosi Independent.

“Najiskrenije, mi im ne vjerujemo”, izjavio je Danny Gabay, direktor konzultantske kuće Fathom, koji smatra da su stvarne brojke upola manje nego što ih prikazuju službena statistička izvješća. Fathom koristi svoju verziju Li Keqiang indeksa za izračun kineskog rasta koja pokazuje da indeks rasta BDP-a oko tri posto, gotovo upola manji od službeno objavljene brojke.

Gabay nije jedini. Mnogi ekonomisti se slažu da ove brojke treba malo bolje proučiti. “Podatke treba uzeti sa zrnom soli jer se čini da je službeni BDP vrlo loše mjerilo za stvarne performanse kineske ekonomije”, kaže Julian Evans-Pritchard iz Capital Economicsa.

Ekonomisti smatraju da postoje ozbiljne manjkavosti u načinu računanja kineskog BDP-a, a kako kažu, ne treba odbaciti niti političke pritiske koji su također mogli utjecati na izvrtanje službenih brojki.