Kineska lavina novca utječe na europske i američke burze, ali i na cijene nafte i metala

Kineska sredstva otpuštena u ponedjeljak utjecala su i na globalnu ekonomiju

Dodatna sredstva koja je Narodna Banka Kine pustila u opticaj potaknula je burze u Europi i SAD-u. Cijene dionica narasle su ovim pokušajem ubrzavanja usporenoga kineskog gospodarskog rasta. Potez kineske Narodne banke također je dokaz da je njihova slabost izraženija nego što to sugeriraju službeni ekonomski podaci, po kojima godišnja stopa gospodarskog rasta iznosi 7 posto.

Indeks londonskog FTSE 100 narastao je za gotovo 58 bodova, a cijena rudarskih dionica također je skočila u nadi da će jači kineski rast povećati i zahtjeve metalne industrije. Njemački DAX narastao je gotovo 200 bodova, a francuski CAC gotovo 40. Kineski je gospodarski rast svojevrsna protuteža rastućim strahovima o grčkom bankrotu. Cijena dionica je i u New Yorku narasla za oko jedan posto.

Pokušavaju uravnotežiti tempo rasta

Kineski političari pokušavaju osigurati sporiji, ali uravnoteženiji rast u kineskog gospodarstva, nakon dubokog zaduženja koji je bio posljedica globalne ekonomske krize. Iako su prošli tjedan poduzeti novi potezi kako bi se spriječile špekulacije kako se ulaže samo u burze dionicama, iz Pekinga sad stižu znakovi da rast ipak ne ide planiranom brzinom.

Središnja je banka olakšala kreditne uvjete smanjivanjem obvezne pričuve, koja postavlja ograničenja na udio depozita koje poslovne banke mogu posuditi, prenosi The Guardian. Dodatne se olakšice očekuju u narednim mjesecima.

“Nedjeljni rezovi potrebne pričuve (RRR) za kineske banke signalizira odmak od političke podrške. Također utišava sve špekulacije i probleme koje političari imaju oko brzog rasta cijena dionica”, kazao je Mark Williams, glavni ekonomist za područje Azije u Capital Economicsu.

Mijenjanje RRR-a nije ništa novo

“RRR je od danas smanjen za najmanje jedan postotni bod. Taj postotak za velike banke sad iznosi 18,5 posto, a RRR za kreditiranje malih tvrtki i poljoprivrede još je više smanjen. Očekivali smo dodatne rezove potrebne pričuve, ali ovo je duplo veći rez od uobičajenog i kao takvoga smatramo ga signalom da se počinje primjenjivati podržavajuća politika”, dodao je.

Ekonomist Lombard Odiera, Homin Lee, kazao je kako se potrebni rezovi provode tijekom cijele godine u iznosu od jedan posto, a možda i uz daljnje smanjenje referentnih kamatnih stopa.

Promjene utječu i na cijene nafte

Ovakve promjene na burzovnom tržištu, osim mijenjanja cijena metala, utječe i na mijenjanje cijena nafte. “Prošli je tjedan pritisak na burzi zakočio naftnu skupinu, a mi se jutros pokušavamo vratiti na stare cijene”, kazao je Olivier Jacob iz konzultantske tvrtke Petromatrix.

Ministar nafte Saudijske Arabije Ali Al Naimi na službenom je putu Južnoj Koreji izjavio kako je vrlo optimističan o izgledima azijske potražnje. “Nema apsolutno nikakvih briga s naše strane”, kazao je Naimi u ponedjeljak, prenosi Financial Times.