Po šesti put ove godine, kineska središnja banka smanjila kamatne stope

Smanjivanjem kamata i obveznih rezervi žele stimulirati ekonomsku aktivnost

Kineska središnja banka je kao protumjeru za usporavanje gospodarstva i sve izraženiju deflaciju, po šesti put ove godine smanjila kamatne stope, javlja Bloomberg.

Izvješće o stanju kineske ekonomije za treći kvartal stiglo je u ponedjeljak i ukazalo na najsporiju stopu gospodarskog rasta od globalne financijske krize 2009. godine.

Odlukom People Bank of China donesenom u petak koja na snagu stupa u subotu, kamatna stopa na godišnjoj razini smanjena je na 4,35 posto s dosadašnjih 4,6 posto. U pogledu kamata na depozite, stopa je s 1,75 posto smanjena na 1,5 posto, a smanjene su i obavezne rezerve banaka.

Iz središnje banke su kazali da će smanjivati obavezne rezerve za veće banke kako bi se na taj način stimulirala ekonomska aktivnost, tako što će davanje kredita učiniti bankama lakše i jeftinije.

Istovremeno smanjenje kamata i bankovnih rezervi nije dobar znak

Sve do ljetos, kineska središnja banka vrlo je rijetko istovremeno smanjivala kamatne stope i obavezne bankovne rezerve. Takvu kombinaciju odluka donijela je krajem kolovoza, uslijed žestoke rasprodaje kineskih dionica i rastućoj zabrinutosti o stanju ekonomije nakon iznenadnog devalviranja yuana, piše Wall Steet Journal.

“Ovaj potez znak je da je gospodarstvo u lošem stanju”, kazao je viši dužnosnik kineske središnje banke. “Dobit mnogih kompanija značajno se smanjila i to je ključan razlog za donošenje ovakve odluke.”

Priprema za sastanak MMF-a

Središnja je banka najavila da će od subote ukinuti kontrole na stope za depozite i dozvoliti financijskim institucijama da same odluče kolike će kamate štedišama.

Odluka je donesena uoči sastanka Međunarodnog monetarnog fonda, zakazanog za sljedeći mjesec, na kojem će se ponovno odlučivati o ulasku kineskog yuana u u košaricu valuta. “Ovaj potez predstavlja uklanjanje jedne od posljednjih prepreka za zadovoljavanje tehničkih kriterija koje je definirao MMF”, komentirao je Eswar Prasad, profesor Cornella.