Mediji pišu da banke klijentima koji zatraže moratorij na otplatu kredita naplaćuju solemnizaciju

Dok bankari šute, klijenti navode da iznos solemnizacije 'ovisi o preostalom kreditnom dugu'

14.06.2018., Zagreb - HNB predstavio inovativnu aplikaciju za bankarstvo. 
Boris Vujcic, guverner Hrvatske narodne banke. 
Photo: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Klijenti koji su se ovih dana obratili svojim bankama kako bi pokrenuli proceduru moratorija na otplatu kredita našli su se zatečeni činjenicom da to podrazumijeva i dodatne troškove, a među ostalim, ispostavilo se da će morati platiti solemnizaciju aneksa ugovora o kreditu, piše u četvrtak Jutarnji list.

Dnevnik navodi da su jednom klijentu u banci pojasnili da iznos “ovisi o preostalom kreditnom dugu”. Inače, iznos solemnizacije ovisi o vrijednosti ugovora, a ako se on naknadno mijenja, naplaćuje se maksimavlno četvrtina prve obračunate cijene.

Banke o solemnizaciji šute

Na pitanje kakve troškove za klijente doista predviđa ugovoranje moratorija, u bankama još nerado iznose detalje. U Erste banci tek ističu kako se na konkretnim modelima odgode otplate kredita “intenzivno radi, oni su trenutačno u fazi finalne razrade te će detalji dostupnih opcija biti poznati kroz koji dan”. Inače, u toj banci su dosad online putem zaprimili nešto više od 3000 zahtjeva građana za odgodu otplate.

OTP banka je počela s prikupljanjem prijava 1. travnja i još je u tijeku izrada konačnih modela pomoći. Kada je riječ o plaćanju solemnizacije aneksa, ističu kako su “u tijeku konzultacije vezane za pravne mogućnosti provedbe”.

Ne žele odustati od svih naknada

Neslužbeno se može saznati kako se, s pravnog aspekta, solemnizacija aneksa podrazumijeva, pa i u slučaju moratorija od svega tri mjeseca. Kako se očekuje da će on potrajati dulje, možda i godinu dana, banke se žele osigurati da će taj novac i naplatiti.

U razgovorima s bankarima, koji su vođeni proteklih tjedana, čini se da je pitanje plaćanja solemnizacije otvoreno. No, bankari su u razgovorima tvrdili da ne mogu odustati od svih bankarskih naknada. Primjerice, na preporuku HNB-a sve su banke odustale od naplate naknada za korištenje bankomata druge banke.

Stav HNB-a

Na pitanje kakav je stav središnje banke po pitanju naplate solemnizacije ugovora, u HNB-u kažu kako su upoznati s priopćenjem HUB-a prema kojem će kreditne institucije za vrijeme odgode plaćanja obračunavati isključivo redovno ugovorene kamate bez dodatnih naknada, “no to se ne odnosi nužno na troškove solemnizacije koji se plaćaju javnom bilježniku”, navodi dnevnik.