Milenijalci, odahnite. Ona studija koja je tvrdila da zbog mobitela rastu rogovi proglašena je lažnom

Znanstveni časopis u kojem je objavljen članak morao je objaviti i ispravak

This handout photo taken on August 12, 2019 and released by the family of 17-year-old Asrar Khan shows an X-ray of Khan's head after being fired upon by Indian paramilitary soldiers in Srinagar. - Khan became the latest fatality when he died in hospital on September 3, a month after being seriously injured. Locals accuse Indian security forces of being responsible for four deaths since New Delhi stripped Kashmir of its autonomy and imposed a crippling lockdown on August 5. (Photo by FAMILY HANDOUT / FAMILY OF ASRAR KHAN / AFP) / TO GO WITH India-Pakistan-Kashmir-unrest-politics,FOCUS by Parvaiz Bukhari
-----EDITORS NOTE --- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / FAMILY OF ASRAR KHAN " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS  - NO ARCHIVES /
FOTO: AFP

Početkom ove godine pojavila se dvojbena studija u kojoj se tvrdilo da je prekomjerno korištenje pametnih telefona povezano s rastom koštanih tvorevina na stražnjem dijelu lubanje, navodno zbog neprirodnog položaja glave. Posebno pogođeni time su navodno bili milenijalcima, koji su češće na mobitelima nego bilo koja druga dobna skupina. Dakle, pojednostavljeno rečeno, u studiji se govorilo o tome kako milenijalcima zbog mobitela izbijaju rogovi, što su neki mediji tako i prenijeli.

Članak je ubrzo oštro kritiziran zbog svojih znanstvenih netočnosti i nepreciznosti, a Scientific Reports je upravo objavio i ispravak članka, što je malo posramljujući potez za autore i urednike časopisa. Autori su, naime, morali ispraviti veći dio članka, uključujući sadržaj korišten u sažetku, znanstvenu raspravu, metodologiju, rezultate i dobrim dijelom premisu rada.

Priznali su spekulativnost podataka

U sažetku, svako spominjanje pametnih telefona i tableta je izbačeno, a izrazi su modificirani kako bi se stekao bolji dojam o spekulativnosti informacija unutar samog članka. Primjerice, izbačena je rečenica u kojoj se mobiteli direktno povezuju s rastom rogova. “Pretpostavljamo da će ‘rogovi’ u stražnjem dijelu glave biti povezani s lošim položajem glave i držanja tijela, koji su povezani s pojavom i širokom upotrebom modernih tehnologija, poput mobitela i laptopa”, pisali su prije ispravka.

Ostali dijelovi koji su uklonjeni ukazuju na činjenicu da nije bilo nikakve kauzalnosti između rasta rogova i korištenja pametnih uređaja. Također, priznali su da su podaci na kojima je temeljena studija stigli iz nepovezane kliničke baze podataka, a ne iz njihovog vlastitog istraživanja. Još jedan bitan detalj je taj da je jedan od autora studije vlasnik tvrtke koja se bavi kiropraktičkim tretmanima.