Mobilna aplikacija WhatsApp uvodi velike novosti. Istražili smo o čemu se tu točno radi

WhatsApp koji koristi više od milijarde ljudi u vlasništvu je Facebooka

FOTO: Sam Azgor/Flickr

Iz WhatsAppa je u utorak javljeno da na svoj online komunikacijski servis uvode end to end enkripciju. Ukratko, to znači da će se poruke poslane putem aplikacije renderirati do neprepoznatljivosti tako da u slučaju presretanja one neće biti čitljive. Prema najavi, enkripcije će se uvesti i za prijenos datoteka poput fotografija i videa te glasovne pozive.

U postu na blogu kažu da je ideja s enkripcijom jednostavna. “Kada korisnik pošalje poruku, jedina osoba koja je može pročitati jest osoba ili grupa kojoj je ta poruka poslana. Nitko ne može vidjeti što se nalazi u poruci. Ni cyber kriminalci. Ni hakeri. Ni represivni režimi. Čak ni mi. End to end enkripcija pomoći će nam da komunikacija putem WhatsAppa bude privatna poput razgovora licem u lice.”

Kako piše Wired, enkripcija za WhatsApp je napravljena u suradnji s programerom i kriptografom, stručnjaka za cyber sigurnost, poznatog pod pseudonimom Moxie Marlinspike.

Kako javlja Wired, prema ovom novosti, pravni okršaj između FBI-ja i Applea oko otključavanja mobilnog telefona napadača iz San Bernardina djeluje minorno. Naime, WhatsApp je servis koji koristi milijarda ljudi, čija se koresponedncija više neće moći pratiti.

Kako ni zaposlenici WhatsAppa neće imati način da uđu u sadržaj poruka, u slučaju da im se dogodi nešto slično onog što se dogodilo Appleu, primjerice da vlada zatraži uvid u nečiju koresponedenciju ili fotografije, videe i slično, WhatsApp tom zahtjevu neće moći udovoljiti. Samim time, WhatsApp ne prkosi samo američkoj vladi, nego svim vladama na svijetu.

Mobilnu aplikaciju preuzeo je Facebook još 2014. godine za 22 milijarde dolara, u međuvremenu su aplikaciju je počela koristiti milijarda korisnika. Drugim riječima, jedino Facebook predstavlja veću mrežu od WhatsAppa. U sedam godina otkako su ga Brian Acton i Jan Koum osnovali, WhatsApp je postao komunikacijski servis preko kojega se svakoga dana razmijeni 42 milijarde poruka, 1,6 milijardi fotografija i 250 milijuna videa.

Vlada neće biti zadovoljna

Američki FBI i Ministarstvo pravosuđa odbilo je komentirati ovu odluku, no kako piše Wired, mnogi u vladini dužnosnici nisu zadovoljni. WhatsApp je već enkriptirao dio svoje mreže, a u mjesecima koji su uslijedili, servis su navodno koristile mnoge kriminalne organizacije, među njima i organizatori terorističkih napada u Parizu.

New York Times piše da je Ministarstvo pravosuđa razmatralo pokretanje postupka protiv WhatsAppa kada se nalog za prisluškivanje nije mogao provesti jer je naletio na WhatsAppovu enkripciju.