Njemačka je napala Facebook, traže da prestanu prikupljati podatke o korisnicima WhatsAppa

Traže brisanje svih podataka o 35 milijuna korisnika iz Njemačke

FOTO: Sam Azgor/Flickr

Facebooku je stigao zahtjev u kojem Njemačka traži da kompanija prestane prikupljati i spremati podatke o korisnicima WhatsAppa u Njemačkoj, što je prvi regulatorni izazov za dosta kontroverznu odluku o dijeljenju korisničkih podataka između Facebooka i WhatsAppa.

Njemačko regulatorno tijelo zaduženo za zaštitu privatnosti upozorava kako proslijeđivanje korisničkih podataka s WhatsAppa njihovoj roditeljskoj kompaniji Facebooku predstavlja kršenje zakona o zaštiti podataka. Od Facebooka sada traže brisanje svih prikupljenih informacija koju im je WhatsApp ustupio, piše TheVerge.

Facebook je trebao pitati za dopuštenje

“Naš zahtjev štiti podatke od oko 35 milijuna korisnika WhatsAppa u Njemačkoj”, kaže Johannes Caspar, jedan od istaknutijih povjerenika za zaštitu privatnosti. “Oni moraju odlučiti žele li povezati svoje korisničke račune s Facebookom. Prema tome, Facebook je unaprijed trebao pitati za dopuštenje, a to se nije dogodilo.”

Vijest o promjeni uvjeta korištenja i privatnosti objavljena je u kolovozu ove godine, kada je kompanija istaknula da će osim omogućavanja slanja komercijalnih poruka na platformi, početi s Facebookom razmjenjivati podatke o korisnicima, koji uključuju i brojeve telefona.

Tvrdili su da to rade zbog toga što će na taj način društvenoj mreži omogućiti relevantnije prikazivanje oglasa i prijedloge prijatelja. Čak su dodali i da će korištenje podataka doprinijeti u borbi protiv spama i prevara na platformi.

Pitanje ovlasti

Njemačka nije jedina. Regulatori drugih europskih država, među kojima su francuski CNIL i i britanski Information Commission’s Office (ICO) najavili su da će pozorno pratiti najavljene promjene. Britansko regulatorno tijelo tom je prilikom napomenulo da doduše nemaju ovlasti kojima bi mogli spriječiti razmjenu podataka između WhatsAppa i Facebooka.

Facebook tvrdi da se na njihovo poslovanje mogu primjenjivati samo irski zakoni, s obzirom da se Facebookova baza nalazi u Irskoj, no sjedište kompanije je u Sjedinjenim Državama. Njemački povjerenik Caspar odbija argumente koji se pozivaju na činjenicu da tvrtka WhatsApp nema svoju bazu u Europi i Facebookove tvrdnje kako se na njihovo poslovanje primjenjuju samo irski propisi, budući da se Facebookova europska baza nalazi u Irskoj.

Oni kažu da je sve u skladu s propisima

Facebook je u službenom priopćenju koje je prenio Bloomberg suho naveo kako je sve što rade “u skladu s EU zakonima o zaštiti podataka te da su otvoreni za suradnju s vlastima u Hamburgu u nastojanju rješavanja svih postavljenih pitanja i zabrinutosti.”

Facebook je preuzeo WhatsApp za vrtoglavih 22 milijarde dolara 2014. godine. U međuvremenu, aplikacija je postala najpopularniji komunikacijski servis na svijetu na kojem se svako dana, tvrde podaci iz veljače ove godine, u prosjeku razmjeni 42 milijarde poruka, 1,6 milijardi fotografija i 250 milijuna videa. Iako se nakon objave vijesti o preuzimanju suosnivač WhatsAppa Jan Koum obavezao da će im privatnost korisnika bez obzira na novog vlasnika i dalje ostati na prvom mjestu, izgleda da je to obećanje koje nije bilo moguće ispuniti.