Musk predstavio čip koji bi se ugrađivao u ljudski mozak i bilježio njegove aktivnosti. Testirao ga je na svinji

Nova generacija Neuralinka veličine je novčića i Musk ga je zasad testirao na svinji

FOTO: Neuralink/Youtube

Nakon godinu dana šutnje, Elon Musk sinoć je predstavio novi uređaj svoje neurotehnološke kompanije Neuralink. Neuralink već godinama radi na uređaju koji bi mogao ljudske mozgove povezati sa strojevima i računalima, a Musk je sinoć na livestreamu na YouTubeu taj novi uređaj demonstrirao na svinji Gertrude. Gertrude svoj implantant nosi već dva mjeseca, a cilj mu je bilježiti neurološke signale u dijelu mozga koji je zadužen za njenu njušku.

Kada bi Gertrude svojom njuškom dodirivala razne objekte, uređaj bi bilježio koji su neuroni u njenom mozgu aktivni. Inače, veći dijelovi mozga svinja zaduženi su za njihove njuške, budući da su one iznimno osjetljive.

Uređaj je minijaturan

Sam uređaj se znatnije promijenio od prošlogodišnje verzije pa je sada zbilja minijaturan. Sadašnja verzija veličine je novčića, a nalazi se u ravnini s lubanjom. Prošlogodišnja generacija bila je znatno veća te se nalazila u modulu koji bi se postavljao na uho. Musk je novu verziju opisao kao “Fitbit u lubanji s malenim žicama”, odnosno, usporedio ga je s jednim od najpopularnijih uređaja za praćenje vježbanja. Poput Fitbita, Neuralink se može Bluetoothom spojiti na mobilnu aplikaciju.

Musk ističe kako je cilj jučerašnje demonstracije privlačenje novih ljudi za rad na projektu. Kompanija trenutno zapošljava 100 ljudi, a cilj im je doći do preko 10.000. Cilj same kompanije je spajanje ljudskih mozgova s umjetnom inteligencijom, no Musk još uvijek nije dobio dozvolu za testiranje na ljudima.

Nova generacija veličine je novčića Screenshot/Youtube

Želi pomoći nepokretnim ljudima

Neuralinkov najveći doprinos tehnologiji spajanja ljudskog mozga s umjetnom inteligencijom su tanke fleksibilne žice, koje su prekrivene elektrodama koje prate aktivnosti u mozgu. Njihova tehnologija ima više elektroda od bilo kojeg drugog konkurenta, stoga Neuralink može prikupiti znatno više informacija. Istovremeno, drugi uređaji koriste tvrde igle za prikupljanje informacija, što oštećuje mozak. Problematično je također što se uređaji ugrađeni u mozak s vremenom uništavaju, pa je cilj Neuralinka stvoriti uređaj koji bi mogao raditi desetljećima.

Prvi testovi trebali bi biti napravljeni na pacijentima koji su imali velika oštećenja leđne moždine, kako bi se umanjila šansa od daljnjeg oštećenja. Dugoročno, Musk se nada da će Neuralink moći vratiti motoričke sposobnosti ljudima koji su ostali nepokretni zbog oštećenja leđne moždine, a za to će ugrađivati drugi modul unutar kralježnice. Međutim, Musk ipak kaže da je glavni cilj postizanje “simbioze s umjetnom inteligencijom”.

Musk je siguran da bi njegov uređaj mogao riješiti niz neuroloških problema, poput gubitka pamćenja, moždanih udara i raznih ovisnosti. Uređaj bi čak mogao ljude upozoriti da su u opasnosti od srčanog udara. Ugradnja u mozak trebala bi trajati manje od sat vremena i biti jednostavna poput laserske operacije očiju, bez potrebe za općom anestezijom.

Musk kaže da je ugradnja jednostavna poput laserske operacije očiju Neuralink/Youtube