Najmoćniji fond u internoj obavijesti klijentima: 'Ljudi, svijet srlja u globalnu hiperinflaciju i potpuni društveni kolaps'

Iz Elliotta su svojim klijentima manje-više najavili apokalipsu

15 September 2018, Hessen, Frankfurt_Main: Attac activists use the stock exchange symbols "bull and bear" to demonstrate in front of the stock exchange for a democratization of the financial system. The reason for the demonstration is the tenth anniversary of the collapse of the US investment bank Lehman Brothers. Photo: Boris Roessler/dpa (Photo by BORIS ROESSLER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Boris Roessler/dpa (Photo by BORIS ROESSLER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Globalno gospodarstvo je na putu prema hiperinflaciji i prijeti nam društveni kolaps ako se rastuće cijene ne stave pod kontrolu, upozorio je jedan od najvećih svjetskih hedge fondova. Apokaliptično upozorenje svojim klijentima poslao je fond Elliott Management, iza kojeg stoji milijarder s Wall Streeta, Paul Singer. U pismu se posebno obrušio na centralne banke, nazvavši ih “licemjernima”.

Svjetsko gospodarstvo suočava se s “iznimno izazovnim perspektivama”, a hiperinflacija bi mogla rezultirati “globalnim društvenim kolapsom i građanskim ili međunarodnim sukobima”, navodi se u pismu klijentima, izvijestio je Financial Times. Središnje banke su, dodaje se, bile licemjerne u pokušaju da na druge svale krivnju za rast cijena skrećući tako pažnju sa svojih dugotrajno prelabavih monetarnih politika.

Inače, Elliott je jedan od najutjecajnijih investicijskih fondova u svijetu te izaziva strah u korporativnim upravnim odborima zbog svog pristupa aktivističkim ulagačima, piše The Telegraph.

Američki Fed povećao ključne kamatne stope

Središnje banke prisiljene su na brzo dizanje ključnih kamatnih stopa kako bi se uhvatile u koštac s inflacijom, pri čemu stopa rasta cijena u, primjerice, Ujedinjenom Kraljevstvu doseže dvoznamenkaste brojke, najviše u zadnja četiri desetljeća, a rekordi se obaraju i u eurozoni. Američki Fed u srijedu je četvrti put zaredom povećao ključne kamatne stope za agresivnih 0,75 postotnih bodova, u raspon od 3,75 do 4 posto, najvišu razinu od početka 2008. godine, a u četvrtak je isto učinila i Banka Engleske.

Investicijski fond Elliott vjeruje da bi se ulagači trebali pripremiti za “ozbiljno nepovoljno ispuhivanje balona” zbog niza “zastrašujućih i ozbiljno negativnih mogućnosti”. Pritom se ovaj “balon” odnosi na porast niza ulaganja, uključujući cijene dionica, obveznica i nekretnina, nakon što su središnje banke godinama ostavljale kamatne stope na najnižim razinama.

Ulagači ne bi trebali vjerovati da je sve već viđeno u prethodnim financijskim krizama, upozorava se u pismu. Iznenadni kraj ere jeftinog novca ”omogućio je pojavu niza ishoda koji mogu dovesti u pitanje limite svega što je utvrđeno u razdoblju nakon završetka Drugog svjetskog rata”, dodaje se u upozorenju klijentima.

Europske burze pale nakon poruka Feda

Inače, na europskim su burzama u četvrtak ujutro indeksi pali, kao i na Wall Streetu dan prije, jer bi zbog Fedove borbe s inflacijom kamate u SAD-u mogle biti povećane na više razine nego što se prvotno očekivalo.

Referentni američki dionički indeks S&P 500 pao je za 22 posto u ovoj godini te dodatnih 2,5 posto u srijedu, nakon što je predsjednik Feda, Jerome Powell, signalizirao da su na pomolu nova povećanja stopa. I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Doduše, londonski FTSE indeks ojačao je 0,62 posto, na 7.188 bodova.

Iz Elliotta svoj dopis klijentima nisu htjeli dodatno komentirati.