Članice OPEC-a u teškoj su svađi i optužuju Saudijce da žele potopiti cijeli kartel

Predstavnici Venecuele bijesno su napustili sastanak OPEC.a

Nakon sastanka zemalja OPEC-a koji je u petak završio odustajanjem od ograničavanja proizvodnje, cijene nafte na međunarodnim tržištima skliznule su na 42 dolara, odnosno na najnižu razinu u posljednjih sedam godina, piše Wall Street Journal.

Venezuelanski ministar nafte (koji je tražio smanjenje proizvodnje za pet posto) sastanak je napustio vidno iziritiran. Financial Times piše kako je i inače vrlo komunikativan šef za naftu Ujedinjenih Arapskih Emirata odbio odgovarati na pitanja novinara i samo izjurio iz zgrade u automobil. Jedino je iranski ministar za naftu sumirao sastanak rečenicom: “Nismo odlučili učiniti ništa.” Evo kako sadašnja politika kartela utječe na proračune članica OPEC-a:

Koliku cijenu nafte trebaju proizvođači OPEC-a da im se ne raspadnu proračuni

Nastavak iste strategije

Ovakvom su se odlukom zemlje OPEC-a zapravo odlučile za nastavak svoje strategije da nastoje zadržati tržišne udjele umjesto da ograničavanjem proizvodnje potaknu rast cijena. Međutim, ovakva strategija mogla bi dovesti zemlje OPEC-a u situaciju ozbiljnih budžetskih deficita.

OPEC trenutno proizvodi oko 30 milijuna barela nafte dnevno i doprinosi prekomjernoj opskrbi koja je rezultirala padom cijene od 60 posto u odnosu na 2014. godinu. Proizvodnja bi u 2016. godini mogla nastaviti dalje rasti u slučaju ukidanja sankcija Iranu što bi im omogućilo povećanje količine izvoza.

Tko forsira status quo

CNN Money piše kako Saudijska Arabija nastavlja forsirati istu količinu proizvodnje, jer iako i oni osjećaju jake posljedice niskih cijena nafte, i dalje imaju najniže troškove proizvodnje na planeti. Ipak, kako je i istaknuto u nedavnom izvještaju MMF-a, Saudijska Arabija troši ogromne količine novca, što zbog rastrošne države što zbog vojske, pa bi s ovako niskim cijenama nafte u razdoblju od pet godina i oni mogli ostati bez gotovine.

Ono čega se Saudijska Arabija najviše boji jest kakve će posljedice imati podizanje sankcija Iranu, koji odmah nakon ukidanja sankcija namjerava povećati proizvodnju za 500 tisuća barela dnevno pa sve do milijuna barela do kraja 2016. godine i povećati izvoz. To bi povećalo iransku proizvodnju nafte na ukupno 4,3 milijarde dnevno čime se na listi zemalja OPEC-a količinski svrstala odmah iza Saudijske Arabije.

Iranski predstavnik na sastanku OPEC-a Bijan Namdar Zangeneh koji se također usprotivio ograničavanju količina proizvodnje, kazao je da se trebaju povući i napraviti mjesta na tržištu one zemlje koje su povećavale isporuke tijekom protekle godine, što uključuje i Saudijsku Arabiju.

Analitičari predviđaju daljnji pad cijena

Analitičari Goldman Sachsa su nakon sastanka OPEC-a kazali da očekuju kako će cijene nafte ostati na niske duže vrijeme, uz rizik da cijena padne i do 20 dolara po barelu.