Saudijska Arabija i Rusija dogovorili su zamrzavanje proizvodnje nafte (što bi Iran mogao minirati)

Iran se tek vratio na tržište i ne pokazuje volju za ograničavanjem izvoza

FOTO: TebNad - Fotolia/AFP

Saudijska Arabija i Rusija su danas održanim pregovorima iza zatvorenih vrata postignule sporazum o zamrzavanju proizvodnih količina nafte na količinama iz siječnja. Na sastanku u Dohi na kojem su, osim ministara za naftu Saudijske Arabije Ali al Naimija i Rusije Alexandera Novakina, prisustvovali predstavnici Venezuele i Katara, dogovoreno da će zemlje proizvodne količine nafte ostaviti na siječanjskim razinama.

Uspjeh pregovora ovisit će o ishodu sastanka s Irakom i Iranom u srijedu jer je uvjet za dogovor o zamrzavanju proizvodnje da se pridruže i ostali vodeći proizvođači. No čini se da bi postizanje konačnog sporazuma mogao minirati Iran.

Naime, CNBC piše da se Iran ne namjerava povući od planiranog povećanja proizvodnje i stjecanja tržišnog udjela sve dok ne dostigne izvozne količine iz razdoblja prije nametanja sankcija, a time bi dogovor pao u vodu.

Proizvodnja nafte u siječnju

Prema izvještaju Međunarodne agencije za energetiku, OPEC je u siječnju nakon ukidanja sankcija Iranu povećao proizvodnju za 280.000 barela dnevno i iznosi 32,63 milijuna barela dnevno. Saudijska Arabija proizvodnju je digla na 10,21 milijuna barela dnevno, Irak je na 4,35 milijuna barela, a Rusija je u siječnju bila na oko 10,9 milijuna barela po danu. Venezuela, čije je gospodarstvo na koljenima u siječnju je 2,4 milijuna barela, a Katar 680.000 barela dnevno.

U iščekivanju sporazuma, cijena je u utorak narasla za 6 centi i trenutno se naftom trguje po 35,22 dolara po barelu. Iako se nisu uspjele dogovoriti o smanjenju proizvodnje što bi predstavljalo pretpostavku za oporavak cijena, već bi i ovaj dogovor, ako zaživi, predstavljao veliki korak naprijed. Naime, iako se radi tek o preliminarnom dogovoru, ovo je prvi koordinirani potez i prva naznaka suradnje zemalja OPEC-a i Rusije u posljednjih 15 godina.

Popuštanje Saudijske Arabije

Cijena nafte je u posljednjih 18 mjeseci pala za više od 70 posto, prouzročivši tako potpunu kaos u državama čije se gospodarstvo oslanja na proizvodnju nafte. To je možda najvidljivije na popuštanju Saudijske Arabije koja se dosad snažno odupirala bilo kakvim ograničenjima u pogledu proizvodnje i izvozu.

MMF je već ranije upozorio Saudijce, čiji se deficit popeo na 140 milijardi dolara, da pod hitno moraju provesti mjere štednje koje uključuju i ukidanje subvencija na vodu, struju i energente. Uspjeh postizanja preliminarnog sporazuma možda je i najbolji pokazatelj koliko je stanje kritično. Podsjetimo, posljednji sastanak zemalja OPEC-a održan u prosincu prošle godine završio je velikom svađom i optužbama upućenim Saudijskoj Arabiji da će zauzimanjem tvrdog stava u nastojanju zadržavanja svojeg tržišnog udjela potopiti cijeli kartel.

Uvjet je da svi sudjeluju

Rusija se dugo opirala ovim pregovorima, no s obzirom na činjenicu da pola prihoda u državni proračun dolazi od izvoza nafte i plina, gospodarske sankcije koje su uvele SAD i Europska unija te ulaskom zemlje u recesiju, nije im ostalo mnogo manevarskog prostora.

Ruski ministar Novakin je u službenom priopćenju nakon završetka sastanaka naglasio da je ovaj sporazum moguć jedino ako se uključe sve zemlje izvoznice nafte.