Sporazumom o spajanju Royal Dutch Shella i BG Group nastaje najveća svjetska LNG kompanija

Akvizicija BP Group teška je 53 milijarde dolara

Royal Dutch Shell i britanski BG Group zaključili su sporazum o akviziciji vrijedan 53 milijarde dolara koji će nastati vodeći svjetska kompanija za LNG, piše Reuters.

Reuters piše da će o uspjehu ovog kompleksnog spajanja ovisiti sudbina izvršnog direktora Shella Bena van Beurdena, koji na ovaj način nastoji transformirati Shell u specijaliziranu grupaciju prvenstveno orijentiranu na brzorastuće tržište LNG-a.

“Sada možemo oblikovati jednostavniju, prilagodljiviju i kompetitivniju tvrtku fokusiranu na core biznis – bušenje u dubokim vodama i LNG”, poručio je van Beurden u službenoj izjavi.

Akvizicijom BO Group nastaje grupacija koja će preskočiti američki Chevron i postati druga po veličini svjetska naftna i plinska kompanija čije su dionice izlistane na burzi, i čija je tržišna vrijednost odmah iza Exxon Mobila.

Van Beurdenova vizija budućnosti kompanije ima snažnu podršku dioničara, no određeni dio investitora već je izrazilo zabrinutost da će se prognozirani spori oporavak cijena nafte negativno odraziti na financije i u pitanje dovesti planove za rast.

Shell akviziciju planira financirati ukidanjem na tisuće radnih mjesta i prodajom imovine u vrijednosti od 30 milijardi dolara u sljedeće tri godine. Uprava Shella mnogo očekuje od globalnog rasta tržišta LNG-a u sljedećih nekoliko desetljeća, smatrajući kako će se svijet sve više okretati ekološki prihvatljivijim izvorima energije.

Rast proizvodnje na 4,7 milijuna barela do 2020.

Iako bi pad cijena nafte koje su na najnižoj razini u posljednjih 12 godina, uz problematično stanje globalne ekonomije te veliko predstojeće restrukturiranje Shella mogao zakomlicirati i otežati proces spajanja,
analitičar Jason Kenney iz Grupo Santander smatra da će se, unatoč ovim poteškoćama “financije s vremenom stabilizirati”.

Manje istraživanja i investicija

Kenney dodaje da kako se očekuje da će “nakon akvizicije Shell povećati proizvodnju na oko 4,7 milijuna barela do 2020. godine.” Naime, Kenney je objasnio da će akvizicija omogućiti nastavak poslovanja uz manje istraživanja u kratkom i srednjeročnom razdoblju te kako će Shell manje morati investirati u financijski zahtjevne projekte.

Zarada Royal Dutch Shella pala je u 2015. na 3,8 milijarde dolara, u usporedbi s 19 milijardi koliko je ostvareno 2014. godine.