Odvjetnici za Telegram: 'Prevarenim klijentima leasing kuće moraju vratiti novac. Nema zastare za ništetne ugovore'

Razgovarali smo s Inge Ilin i Mladenom Dragičevićem: tvrde da klijenti mogu tužiti leasing kuće za povrat novca

Leasing kuće masovno su varale klijente neopravdano im povećavajući kamate, odnosno rate leasinga. Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) provela je nadzor nad poslovanjem leasinga, za razdoblje od 2008. do 2020. godine, te su otkrili nepravilnosti kod čak 13 od 15 leasing kuća. Prema procjenama radi se o čak 50 tisuća ugovora kroz koje su klijenti leasing kuća potencijalno oštećeni.

Neki od oštećenih klijenata već su dobili povrat preplaćenih sredstava. Prema informaciji koju smo dobili iz HANFA-e, dva leasing društva samoinicijativno su odlučila obeštetiti svoje klijente, odnosno vratiti preplaćene kamate. Navodno više društava, temeljem izvansudskih nagodbi, polako klijentima vraća preplaćena sredstva, a oni koji ne dobiju obeštećenje, morat će povrat novca tražiti sudskim putem.

HANFA ne može narediti leasing kućama da automatizmom vrate novac

Na upit o mogućnosti povrata preplaćenog novca, iz HANFA-e su nam odgovorili da oni nemaju ovlast leasing kućama naložiti da klijentima automatizmom izvrše povrat, ali da su rješenjima izdanim nakon provedenih nadzora primatelji leasinga dobili pravni temelj za ostvarivanje svojih prava.

S obzirom na to da je nadzorom obuhvaćeno razdoblje dulje od deset godina te sa se u dobrom dijelu radi o ugovorima iz 2009. godine, postojala je bojazan da je cijela priča završila u zastari, pa smo za pojašnjenje – mogu li uopće oštećeni klijenti tražiti povrat preplaćenog novca – obratili pravnim stručnjacima.

Odvjetnica Inge Ilin kaže da, s obzirom na rješenja koja je donijela HANFA, ali i recentnu sudsku praksu, oštećeni primatelji leasinga imaju dobre argumente za dokazivanje ništetnosti takvih nepoštenih odredbi tipskih ugovora o kojima nisu imali mogućnosti pregovarati, a time i dobre izglede za uspjeh sa zahtjevima za povratom preplaćenih sredstava. Također, smatra da njihova potraživanja nisu u zastari.

“Oštećeni imaju dobre argumente za dokazivanje ništetnosti nepoštenih odredbi ugovora”

“Mišljenja sam da zastara potraživanja nije nastupila, obzirom da je Vrhovni sud Republike Hrvatske početkom 2020. godine zauzeo za sudove obvezujuće pravno shvaćanje da zastarni rok u slučaju zahtjeva za povrat primljenog na temelju ništetnog ugovora počinje teći od dana pravomoćnosti sudske odluke kojom je ustanovljena ništetnost ugovora. To znači da u odnosu na oštećene primatelje leasinga, pa i one koji su sklopili ugovore 2009. godine, zastara zahtjeva za isplatu preplaćenih sredstava nije nastupila, dapače, nije ni počela teći.

U postupcima koji će biti pokrenuti od strane primatelja leasinga tek će se odlučivati o ništetnosti odredbi iz predmetnih ugovora o leasingu, o kojoj ništetnosti, ukoliko bude utvrđena, ovisi i osnovanost zahtjeva za isplatu preplaćenih iznosa. Prema tome, zastara u odnosu na zahtjev za isplatu preplaćenih sredstava će početi teći tek pravomoćnošću odluke u dijelu kojim se zahtijeva utvrđenje ništetnosti i nastupa protekom pet godina od pravomoćnosti te odluke”, pojašnjava Ilin.

Prvo se pokušajte dogovoriti s leasing kućom, ako ne žele dogovor, onda na sud

Odvjetnik Mladen Dragičević kaže da se klijenti prije podizanja tužbe mogu obratiti leasing kući radi isplate preplaćenog novca, kako bi mirnim putem pokušali riješiti spor. U slučaju da leasing kuća ne želi vratiti preplaćeni novac, tada im jedino preostaje sudski postupak.

“Oštećeni mogu pojedinačnom parnicom tražiti povrat preplaćenih sredstava, a u kojem postupku bi svatko morao dokazivati da je ugovorna odredba vezana uz promjenjivu kamatnu stopu ništetna.

U slučaju da sud utvrdi da je ugovorna odredba vezana uz promjenjivu kamatnu stopu ništetna, zastara potraživanja preplaćenih iznosa s takve osnove počela bi teci tek od donošenja sudske presude. To bi značilo da zahtjevi pojedinačnih tužitelja, bez obzira na datum sklapanja ugovora o leasingu ne bi bili u zastari”, kaže Dragičević.