Raiffeisen grupaciju trese nova neugodna priča; Hanfa tvrdi da su desecima tisuća klijenata naplaćivali previsoke rate

Radi se o klijentima RBA Leasinga, no za mnoge slučajeve nastupila je zastara

22.07.2009. Zagreb, Hrvatska - Jurisiceva ulica, poslovnica Raiffeisen banke.
Photo: Marin Tironi/24sata
FOTO: Marin Tironi/24sata

Raiffeisen grupaciju trese nova neugodna priča. Nakon što je zbog navodnih pokušaja pritisaka na hrvatsko pravosuđe prije nekoliko mjeseci s mjesta predsjednika uprave Raiffeisen Banke otišao Michael Müller, sada Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) tvrdi da su desecima tisuća klijenata RBA Leasinga naplaćivali previsoke kamate.

Prema rješenju iz ožujka ove godine, čiji sadržaj je prvi objavio portal Index, RBA Leasing nije svojim klijentima na ispravan način obračunavao rate leasinga. Zbog toga su deseci tisuća korisnika leasinga u periodu između 31. listopada 2008. do 28. ožujka 2013. plaćali veće rate nego što su trebali, piše Index.

Dogovarali se s onima koji su skužili?

Konkretno, radilo se o fiksnom dijelu kamatne stope, odnosno marži koja je, kako stoji u rješenju, odlukom uprave neosnovano i nekorektno promijenjena. “Društvo je kao glavni razlog povećanja fiksnog dijela kamatne stope (marže) u ugovorima o leasingu navodilo povećanje cijene novca na međunarodnom tržištu uzrokovano povećanjem premije rizika za Republiku Hrvatsku (CDS).

Međutim, kada je nastupilo smanjenje premije rizika za Republiku Hrvatsku (CDS) Društvo nije odlukama Uprave Društva smanjivalo maržu u ugovorima o leasingu već ju je zadržavalo na istoj razini”, navodi se u nalazu HANFA-e.

Zanimljivo je da, kada bi pojedini korisnici shvatili da su im kamate pogrešno obračunate i obratili se zbog toga RBA Leasingu, s njima su žurno sklapane nagodbe, tvrdi Index. Tako im je nadoknađen preplaćeni iznos kamata.

Za veliki dio je nastupila zastara

Iz svega toga HANFA zaključuje da su u RBA Leasingu bili svjesni što rade, odnosno da su znali da pogrešno obračunavaju i naplaćuju kamate. Unatoč tome, navodno su nastavili s istom praksom prema ostalim primateljima leasinga koji nisu bili svjesni da plaćaju previše.

Prema računici iz rješenja HANFA-e na svega petinu spornih ugovora o leasingu naplaćeno je 4,7 milijuna eura kamata previše. Zaključak da je RBA Leasing zapravo priznao svoju odgovornost HANFA temelji na činjenici da je iz poslovne dokumentacije vidljivo da su 31. prosinca 2018. za potencijalne sudske tužbe rezervirali 690 tisuća eura.

To su cifre za one ugovore o leasingu prema kojima potraživanje preplaćenih kamata u međuvremenu nije palo u zastaru. Naime, opći rok za zastaru je pet godina. Ovo rješenje HANFA-e RBA Leasing sada može pokušati srušiti na Upravnom sudu.