Pacijenti će uz pomoć pametne kape umjetnim udovima moći upravljati bez implantanata koji se ugrađuju operacijskim zahvatom

Novi sustav umjesto implantanata koristi "pametnu kapu" poput EEG-a

FOTO: Wikimedia Commons

Mogućnost upravljanja umjetnim udovima samo putem uma je na prisutna već neko vrijeme, ali je dosad zahtijevala da kontrolna elektronika bude implantirana u pacijenta. Sada uz pomoć nove neinvanzivne metode razvijene na Sveučilištu u Houstonu pacijenti bez operacije mogu upravljati umjetnim udovima.

Novi sustav, umjesto implantanata, koristi “pametnu kapu” (thinking cap) koji, poput EEG-a, izvana kroz skalp prati moždanu aktivnost. Sučelje mozak-računalo (BMI) zatim moždane valove interpretira i pretvara namjeru u mehanički pokret. Drugim riječima, kada pacijent pomisli na podizanje nekog objekta, BMI prepozna namjeru i kaže umjetnom udu da objekt podigne.

Ispitanik s pametnom kapom University of Houston

 

Istraživači sa Sveučilišta u Houstonu već su u ranim stadijima razvoja uspjeli postići da sustav uspješno radi 80 posto vremena.

Ovo je vjerojatno prvi put da je netko uspio postići da EEG i BMI toliko dobro surađuju s umjetnim udovima. Istraživači se nadaju da će se novim sustavom izbjeći nedostaci implantiranih kontrola, poput infekcija ili odbijanja od strane tijela, te istovremeno pacijentima pružiti bolje i responzivnije umjetne udove s točnijim i intuitivnijim kontrolama. Sve to ne bi samo trebalo doprinijeti boljoj responzivnosti, već bi prikupljeni podaci o tome kako na mozak funkcionira mogli poboljšati liječenje ljudi koji su pretrpjeli moždani udar ili ozljedu kralježnice.

Otkrića znanstvenika su objavljena u časopisu Frontiers in Neuroscience.