Pet ključnih stvari koje morate znati o predstojećem slomu kineske burze

Analitičari nisu iznenađeni raspletom situacije na kineskim burzama

Kineskim burzama, koje bilježe strmoglavi pad indeksa već treći tjedan zaredom, i pad cijena dionica za jednu trećinu od donedavnih vrijednosti, prijeti slom. CNN je prenio pet ključnih stvari koje morate znati o kineskom trgovanju dionicama.

1. Kinesko tržište dionicama pokazuje klasične simptome balončića

Bake, taksisti i studenti zarađivali su prava mala bogatstva na kaotičnom kineskom tržištu dionicama. Utrka za kupnju dionica odvijala se paralelno s usporavanjem gospodarstva i zbunjivala financijske analitičare. Sada će, najavljuju analitičari, gravitacija napraviti svoje. “Kineske burze kao da su se odvojile od stvarnog stanja kineske ekonomije, i postale nevjerojatno precijenjene”, kazao je Patrick Chovanec, direktor Silvercrest Asset Managementa.

2. Kineska vlada koristi sva sredstva za sprečavanje pada cijena dionica

Dok mnogo analitičara smatra da se kineskim burzama upravo događa prijeko potrebna korekcija, kineska vlada svim silama nstoji spriječiti pad cijena dionica. Središnja kineska banka smanjila je kamatne stope na rekordno nisku razinu, brokerske kuće prisiljene su kupovati dionice za bilijunske iznose, a regulatorna tijela privremeno su onemogućila inicijalne ponude dionica. Dong Tao, glavni ekonomist investicijske kuće Credit Suisse za azijsko tržište, kaže da se Beijing boji da će pad burze smanjiti potrošnju u Kini. “Takva situacija stvara mnoge rizike za kinesku ekonomiju i financijski sustav i zato je Beijing zabrinut”, kazao je Tao. Investitori nisu baš ohrabreni vladinim mjerama. Kineske burze su kao vožnje na rollercoasteru, dan počne skokom od 7 posto i završi dan s isto tolikim minusom.

3. Kako će ovo utjecati na ostatak svijeta?

Tek manji dio investitora je izložen ovim tržištima dionica – samo 1,5 posto kineskih dionica je u vlasništvu stranaca, jer Kina i dalje ograničava količine prekograničnih ulaganja. Jedina zabrinutost za svjetska tržišta proizlazi iz usporavanja ekonomije i šireg utjecaja fluktuirajućeg tržišta dionicama. Primjerice, strah od sloma burze već je utjecao na cijene željeza i bakra. Dugoročno, slom bi mogao naštetiti zemljama poput Australije, koja od Kine uzima mnogo sirovina.

4. Kako će ovo utjecati na Kineze?

Obični Kinezi bit će najveće žrtve sloma burze. Milijuni su se nakon stupanja na snagu labavije regulacije trgovanja upustili u kupnje dionica, i to nerijetko s posuđenim novcem. “Poznajem ljude koji su prodavali kuće kako bi uložili u dionice. Sada su gotovi”, izjavio je jedan čovjek za CNN ispred Šangajske brokerske kuće. Ipak, trenutni veliki gubici uslijedili su nakon dugotrajnijeg mnogo blaži pad, a dva glavna kineska burzovna indeksa u još drže vrijednosti zabilježene početkom godine.
Osim toga, ekonomisti kažu da dionice čine 15 do 20 posto kineskog osobne imovine, većinu će ovo samo natjerati da novac neko vrijeme drže u džepovima.

5. Što ovo znači za kineske vlasti?

Predsjednik Xi Jinping sebe opisuje kao snažnog čovjeka koji ide u borbu s tigrovima, u svojem odlučnom antikorupcijskom pohodu. Slom burze ipak bi mogao rezultirati promjenom na vlasti u Kini. “Stavljaju svoj kredibilitet na kocku, jer ako narod uvidi da njihove mjere ne donosu rezultat i kinesko tržište se nastavi urušavati, ljudi će zaključiti da vlada ne kontrolira ekonomsku situaciju u zadovoljavajućoj mjeri”, kazao je Chovanec za CNN.

S druge strane, snažne mjere koje vlada poduzima za zaustavljanje pada potkopat će vjeru naroda u vladinu odlučnost da provede tržišne reforme u smislu slobodnijeg tržišta. “Vlada želi preokrenuti djelovanje tržišta, a to nije u skladu s načelom tržišnog poslovanja. Vladine mjere su zapravo veliki korak unatrag za kineska tržišta kapitala, zaključio je Dong.