Isprobali smo kako to Wolfram može prepoznati što je na fotografijama

Od vizualne umjetne inteligencije industrija mnogo očekuje

FOTO: Wolfram

Računalni vid jedna je od najintrigantnijih područja istraživanja umjetne inteligencije. Esencijalna je njegova uloga u, primjerice, samoupravljajućim automobilima.

Wolfram Image Identification Project novi je alat računalnoga znanstvenika Stephena Wolframa. Funkcionira na principu da se u program uploada fotografija, a potom provjeri može li računalo, i ako može, u kojoj mjeri, prepoznati što se sve događa na njoj.

Funkcionira na principu umjetne mreže neurona

Wolfram na svom blogu objašnjava tehnologiju po kojoj njegov alat funkcionira. Umjetna mreža neurona imitira ljudski mozak na principu prepoznavanja uzoraka. Deseci milijuna slika ugrađenih u sustav zaslužni su za njegovo prepoznavanje određenih predmeta ili pojava.

“Nemamo poseban način za opisati predmet poput stolice. Sve što možemo jest dati mnogo primjera stolica i praktički sustavu kazati da sve što izgleda kao nešto od ovoga želimo da prepoznaš kao stolica”, piše Wolfram. Praktički, kaže, želi da sustav sve slično primjerima koje mu je pokazao prepozna kao stolicu, a druge stvari koje nisu tome slične, da jednostavno ne prepozna tako.

Funkcionira li doista?

Mi smo se odlučili malo poigrati s ovim sustavom i uploadati neke fotografije, da vidimo funkcionira li to doista. Možemo vam reći da smo se dobro zabavili, a vi sami procijenite koliko je blizu istini. I sami se možete zabaviti OVDJE.

Wolfram

Možemo reći da je na gornjoj fotografiji Wolfram donekle shvatio poantu. Iako se ne radi o potpuno točnom opisu, donekle podsjeća na kućno kino, pa mu možemo oprostiti ovaj propust. Dok drugi primjer, s druge strane…

Wolfram

Drugi je primjer, kao što vidite, potpuno promašio poantu.