Europska komisija upravo je tužila Gazprom. Čeka se Putinov odgovor.

U Bruxellesu strahuju da će Putin pojačati napade na Ukrajinu i zavrnuti plin Europi

Russian President Vladimir Putin holds his annual televised phone-in with the nation in central Moscow on April 16, 2015. AFP PHOTO / RIA NOVOSTI / ALEXEI DRUZHININ
FOTO: AFP/AFP/Ria Novosti

Margrethe Vestager, koja je upravo započela proces protiv Googlea, sada bi mogla zaoštriti ionako teške odnose Rusije i Europe. Povjerenica Europske komisije za zaštitu tržišnog natjecanja Margrethe Vestager danas je pokrenula proceduru protiv Gazproma.

Europska komisija ruskom je energetskom divu poslala Službeni prigovor, u kojemu ga optužuje zloporabu dominantne pozicije na europskom tržištu plina. Spor traje već godinama ali je bio zamrznut zbog ukrajinske krize, citira Financial Times svoja dva izvora upućena u detalje događaja.

Odluka o slanju Službenog prigovora Gazpromu dosta je riskantna, ocjenjuju analitičari. Europska komisija uvijek je tvrdila da će Gazprom tretirati kao i svaku drugu tvrtku koja posluje u Europi, bez obzira na geopolitičke implikacije. Rusija istragu o Gazpromu tumači kao politički pritisak.

Najveća antimonopolistička istraga u Europi

Kad je Europska komisija 2011. pokrenula istragu o Gazpromovoj zloporabi monopolističkog položaja, bila je to najveća takva istraga u povijesti. Gazprom sumnjiče da je sabotirao konkurente i napuhavao cijene u centralnoj i istočnoj Europi. Iako je Službeni prigovor napisao još lani, stopirali su ga kako ne bi razbjesnili Putina, strahujući da bi on mogao blokirati isporuku plina. Neki izvori tvrde da će povjerenica Vestager suziti fokus istrage kao što je učinila i u istrazi o Googleu.

Gazprom je nedavno poslao Komisiji ponudu za nastavak pregovora o nagodbi, zaustavljenih kad je izbio rat u Ukrajini. U Moskvi će nastavak istrage smatrati provokacijom. Neki diplomati misle da povjerenica Vestager radi mimo taktike EU koja želi iskoristiti znakove napretka u Ukrajini nakon sporazuma o prekidu vatre iz Minska. Povjerenica Vestager dosad je naglašavala da Gazpromov slučaj promatra isključivo kao trgovinski a ne politički spor, ali teško je vjerovati da prekaljena političarka poput nje, u ovakvoj političkoj situaciji to zaista misli.

Kazna i do 10 posto ukupnog prihoda

Kao jedino tijelo Europske unije ovlašteno za operativnu zaštitu tržišnog natjecanja, Europska komisija može odrediti kaznu od maksimalno 10 posto Gazpromova ukupnog prihoda i nametnuti im ograničenja u poslovanju.

Ako im pošalju Službeni prigovor, Gazprom ima 12 tjedana za odgovor i može sazvati saslušanje na kojemu će iznijeti obranu. I nakon tog roka moguće je otvoriti pregovore o nagodbi.