Ova žena upravo je poručila američkim regulatorima da su gomila slabića

EU Povjerenica Margrethe Vestager spremna je tužiti Google zbog monopola

FOTO: Europska Komisija

Europska unija se u sljedećih nekoliko tjedana sprema podnijeti tužbu protiv Googlea zbog zlouporabe monopola, otkriva Wall Street Journal. EU već nekoliko godina istražuje Google zbog pritužbi da je zlorabio većinski tržišni udio u Europi kako bi manipulacijom rezultata pretraživanja interneta onemogućio puno popularnije servise koji konkuriraju njegovima te spriječio oglašivače i partnere da posluju s konkurentskim kompanijama. Američka je vlada 2012. pokrenula istragu iste naravi radi gotovo istih optužbi američkih kompanija.

Europska komisija dosad je prikupljala i analizirala pojedinačne tužbe europskih kompanija, a sada traži dozvolu da 9 najvažnijih predoči javnosti. Istraga koju najavljuje obuhvatit će i Amazonovu ulogu na internetskom tržištu u Europi a u konačnici bi mogle biti obuhvaćene sve velike platforme, poput Netflixa.

Veliku većinu tužbi kompanije su podnijele protiv Googlea, uglavom su to internetski trgovci, stranice za uspoređivanje cijena, internetske putničke agencije i lokalni internetski servisi. Jedan od zapaženijih slučajeva bila je tužba portugalske online trgovine aplikacijama Aptoide koja je tvrdila da Goolge blokira njihove ali i aplikacije drugih konkurenata u svom Play Storeu.

Iste optužbe u Americi i Europi

eric schmidt eu
Šef Googlea Eric Schmidt 1. ožujka je Vestager izložio poziciju kompanije Chatham House

Europske tužbe iste su naravi kao one zbog kojih je o Googleu u Americi 2012. provedena velika istraga čije su nalaze vladine komisije uglavnom zataškale ili ih nisu uzimale u obzir u odlučivanju. Nakon što su iz Google izvukli nekoliko ustupaka, članovi američke Federalne komisije za trgovinu jednoglasno su 2013. odlučili prekinuti istragu.

Google optužuju za izbacivanje konkurenata s lista rezultata pretraživanja, blokiranja oglasa tvrtki koje se oglašavaju i kod Googleovih konkurenata, krađu sadržaja s konkurentskih stranica kako bi ojačao svoje rezultate pretraživanja i sl.

Za razliku od američke vladine komisije, Europska komisija tvrdi da će stvar istjerati do kraja. Za razliku od svog prethodnika Joaquína Almunie koji je puno učinio da se problem digne na najvišu razinu ali je u praksi bio skloniji pregovaranju i nagodbama s Googleom, aktualna povjerenica Europske komisije za tržišno natjecanje Margrethe Vestager više vjeruje u sudske procese.

Dođe li do suđenja, Google bi ako izgubi morao platiti kaznu u visini 10 posto svog godišnjeg prihoda, što bi promatrajući lanjske prihode moglo biti više od 6 milijardi dolara.

Dokument koji se priprema u Bruxellesu mogao bi biti početak višegodišnjih istraga, žalbenih procesa i pregovora o nagodbi. Ako suprotne strane ne postignu dogovor tada bi EU mogla kazniti Google i uvesti mu razne zabrane. U tom slučaju bi Google imao pravo na žalbu na najvišem europskom sudu.

Antimonopolistički procesi su opasni

Čak i kada bi se strane dogovorile za manju kaznu, tužbe za povredu tržišnog natjecanja mogle bi loše utjecati na tužene kompanije, što je pokazao i slučaj Microsofta. Ovakvi procesi kompanije čine puno opreznijima prema ulasku na nova tržišta a proizvodi im mogu trpjeti ako su izloženi čestim kontrolama. Tako da nagađanja o tužbi ni u kojem slučaju nisu dobra vijest za Google.

Europski parlament je u studenom prošle godine donio neobvezujuću rezoluciju kojom se sugerira da bi Google trebalo prisiliti da poslovanje s tražilicom odvoji od drugih poslovnih segmenata. U toj rezoluciji nije bilo spomena o Googleu, ali svime je bilo jasno na koga se odnosi. Google je, u Americi prošao gotovo neokrznut, ova epizoda mogla bi mu biti puno teža ako Europska komisija izvuče pouke iz rada američkih istražitelja.