Razgovarali smo s Tihomirom Šašićem iz IN2, direktorom prve regionalne konferencije DRONEfest

Rapravljat će se o regulativi i predstaviti sustav dronova za Žito

Sutra, 30. ožujka u centru inovativnosti HUB385 održat će se prva regionalna DRONEfest poslovna konferencija o bespilotnim letjelicama. DRONEfest je organizirala IN2 Grupa s ciljem okupljanja profesionalaca aktivnih u primjeni i promicanju korištenja dronova u poslovanju.

“IN2 se bavi razvojem poslovnih rješenja različite namjene, a portfelj smo nedavno proširili i na softver za bespilotne letjelice. Zahvaljujući kamerama i senzorima kojima mogu biti opremljene, one se mogu koristiti u različitim poslovnim područjima kao što su precizna poljoprivreda, prikupljanje podataka, potraga i spašavanje, nadzor prometa i ljudi te razna druga područja”, objasnio je za Telegram Tihomir Šašić, direktor DRONEfest konferencije.

Sustavi precizne poljoprivrede

Na rasporedu konferencije je studija slučaja projekta IN2 koji su radili za osječku tvrtku Žito – Uloga tehnologije u preciznoj poljoprivredi. “Što se primjene u poljoprivredi tiče, za osječko Žito smo razvili sustav koji bespilotne letjelice koristi u poljoprivredi. Dronom se prikupljaju podaci sa zasijanih kultura te se generira karta pomoću koje se analizira stanje poljoprivrednog zemljišta”, kaže Tihomir Šašić.

Benefiti nadzora poljoprivrednih nasada su mnogostruki, a uključuju jednostavniju i precizniju analizu stanja i pojednostavljuje donošenje odluka o ispravnom tretiranju nasada. Osim toga, pojašnjava Šašić, “proces je u potpunosti automatiziran, tako da nakon definiranja područja obrade i pokretanja drona, sve obavlja automatski.“

Regulativa, znanost i radionice

Konferencija počinje panelom na temu regulatorne strategije koju će moderirati suosnivač HUB385 Ivica Mudrinić, a u raspravi će sudjelovati Marina Fekonja Dragan iz Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo, Marinko Keser iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe, Ivan Landek iz Državne geodetske uprave te Mišo Mudrić s Pravnog fakulteta.

Poseban panel namijenjen je predstavljanju stajališta akademske zajednice na temu bespilotih letjelica, na kojoj će predstavnici fakulteta FSB-a, FOI-ja i FER-a i Fakulteta prometnih znanosti održati niz predavanja o vizijskim sustavima s osvrtom na dronove, korištenju autonomnih bespilotnih letjelica u misijama potrage i spašavanja te besiplotnom sustavu za zaštitu mora i nadzor okoliša.

U okviru konferencije organizirane su i radionice sastavljanja dronova koju će voditi Joško Marić inženjer iz tvrtke Geo-media, a radionicu za snimanja iz zraka održat će snimatelj Branko Drakulić.