Šef Instagrama svjedočio je pred Kongresom. Rekao je da su i druge aplikacije štetne za djecu

Mosseri je otkrio i da će se na platformu vratiti kronološki redoslijed objava

FOTO: Screenshot/Youtube (C-Span)

Šef Instagrama Adam Mosseri je prilikom jučerašnjeg saslušanja pred američkim Senatom otkrio kako Instagram, između ostalog, planira vratiti kronološki raspored objava na feedu. Dakle, korisnici bi mogli birati između redoslijeda prikazivanja objava koje odredi njihov algoritam ili redoslijeda prikazivanja po vremenu kada je post objavljen.

Instagram je svoj algoritam predstavio još 2016. godine, a doradio ga je 2017. godine kako bi mu dodao opciju predloženih objava. Ta nova opcija i nije baš najbolje prihvaćena kod korisnika koji su preferirali da im društvena mreža pokazuje postove njihovih prijatelja prema vremenu kada su objavljene. Instagram tvrdi kako njihov algoritam sada prikazuje korisnicima ono što zaista žele vidjeti, temeljeno na njihovoj aktivnosti na mreži. Unatoč tih tvrdnji, taj algoritam i nije baš popularan među korisnicima.

Predložio je stvaranje udruženja za zaštitu djece online

Mosseri je pred Senat sazvan kako bi odgovorio na neka ključna pitanja i probleme s kojima je suočena društvena mreža, posebice nakon optužba zviždačice Frances Haugen. Haugen je početkom listopada predala niz dokumenata Wall Street Journalu, kojima se otkrilo kako je Facebook, odnosno Meta, krovna kompanija nad Instagramom, svjesna kako je Instagram toksično okruženje za tinejdžere. “Imajte empatije i preuzmite neku odgovornost”, rekla je senatorica Marsha Blackburn Mosseriju na kraju saslušanja.

Mosseri je dodao kako nije problem samo u Instagramu, te da bi se krivnja trebala podijeliti i na ostatak industrije. “Realnost je ta da se sigurnost mladih online ne odnosi samo na jednu kompaniju, već da je to problem cijele industrije”, rekao je.

Tijekom saslušanja, Mosseri je iznio ideju o stvaranju udruženja koje bi izradilo smjernice za najbolje prakse po pitanju podataka koje generiraju djeca, te zaštite koje roditelji mogu imati nad njihovim online životima. Mosseri tvrdi da bi se time pomoglo u povećanju sigurnosti djece online. Predloženo udruženje prihvaćalo bi mišljenja roditelja, regulatora i civilnih udruga, te kroz njihovu suradnju stvorilo univerzalni standard zaštite djece online.

Što je još Mosseri otkrio?

Tijekom saslušanja, Mosseri nije opovrgnuo da razmišljaju o stvaranju aplikacije za djecu. “Ono što mogu potvrditi je to da, niti jedno dijete u dobi između 10 i 12 godina, neće moći, ako ikada napravimo aplikaciju za djecu dobi između 10 i 12 godina, imati pristup aplikaciji bez eksplicitne dozvole njihovih roditelja”, rekao je Mosseri.

Nakon toga, Mosseri je uhvaćen u poprilično nezgodnoj situaciji. Zastupnica Blackburn je citirala intervju s popularnom plesačicom i Influencericom JoJo Siwa, koja je u intervjuu tijekom lipnja izjavila da je na platformi od svoje osme godine, što je protivno pravilima mreže. “To je bila promašena šansa za regulaciju”, rekao je Mosseri. Potom je otkrio da su računi djece mlađe od 16 godina automatski privatni na iOS i Android platformi, no ako se djeca registriraju na desktopu, računi su im javni dok ih sami ne zaključaju.

Na kraju, Mosseri nije priznao da Instagram stvara ovisnost, niti da je štetan za mentalno zdravlje. Te tvrdnje objavljene su u novom istraživanju ureda Načelnika zdravstvene službe SAD-a, u kojem se tvrdi kako platforma “može najvjerojatnije naštetiti nekim mladim osobama”. Mosseri je rekao da ne vjeruje u to da društvene mreže povećavaju broj samoubojstava, te da senator Dan Sullivan selektivno interpretira izvještaj.