Startup 24M tvrdi da može upola jeftinije i za petinu vremena proizvesti litij-ionsku bateriju

Žele svoju tehnologiju nametnuti mainstream tržištu

FOTO: Screenshot YouTube

24M startup je koji tvrdi da može prepoloviti troškove proizvodnje litij-ionske baterije. Prototip koji su razvili nazivaju polučvrstom litij-ionskom baterijom. Kompanijom upravlja profesor s prestižnoga MIT-a, Yet-Ming Chiang, koji tvrdi da je novi dizajn zaslužan za smanjenje troškova.

Za osamdeset su posto smanjili količinu materijala bez naboja, koji se dosad koristio za proizvodnju konvencionalnih litij-ionskih baterija. Iz 24M kažu da je litij-ion dobra kemija za baterije, ali dizajn nije dobar koliko bi mogao biti. “To je postalo poprilično jasno iz nekoliko razloga. Kupci preferiraju litij-ionsku kemiju”, kazao je Chiang Mashableu.

“Trošak skladištenja litij-ionske kemije zapravo je vrlo povoljan. To znači da ukoliko se samo energetsko skladištenje materijala izračuna po kilovatsatu baterije, može se vidjeti da je ovaj spoj mnogo konkurentniji od drugih kemijskih struktura, koje se trenutno proučavaju” dodao je.

Promijenit će način proizvodnje

Chiang kaže kako su litij-ionske baterije prvi put razvijene u kasnim osamedestim godinama te da su na tržište dovedene 1991. godine. Temeljni je dizajn i proizvodni postupak redovito i sistematski poboljšavan, ali nikad iz temelja promijenjen. 24M ne koristi nikakve materijale koji već nisu u stanicama. Njihov dizajn omogućava i promjenu u proizvodnom procesu.

Omogućit će, kažu, proizvodnju njihovih baterija u puno manjim tvornicama, nego što je to bio slučaj dosad. 24M tvrdi da će taj proces zahtijevati petinu vremena potrebnoga danas. Njihove baterije ne koriste tekuća otapala, koja trebaju sušenje, dok je to kod konvencionalnih litij-ionskih baterija slučaj. I to je jedan od razloga zašto konvencionalna proizvodnja toliko košta, a zašto njihova neće.

Postoje i skeptici

S druge strane, Isidor Buchman, stručnjak za baterijsku tehnologiju i predsjednik tvrtke koja proizvodi punjače baterija i analizatora Cadex Electronics, smatra da mnogi startupi puno obećavaju, ali daju malo rezultata. “Nije smanjen broj otkrića kad su baterije u pitanju, ali većina ih se ugasi. Neke tvrdnje zvuče tako obećavajuće, da se u pitanje dovodi njihov kredibilitet”, kaže Buchman.

“Razlog niskoga uspjeha jest ispunjavanje najmanje deset osnovnih zahtjeva, a to su visoka specifična energija za dugotrajnost, visoka specifična snaga za strujno punjenje, pristupačni troškovi, dug vijek trajanja baterije nakon punjenja, visoka sigurnost, široko radno područje, netoksičnost, brzo punjenje, niska razina samopražnjenja i dugi vijek trajanja same baterije u uređaju”, objašnjava Buchman.

Mnogi startupi vode se nerazumnim tvrdnjama, koje pokazuju nedostatak znanja. Takve pompozne najave mogu dobiti novinske naslove, ali nitko ih ne može shvatiti ozbiljno, kaže Buchman.

Chiang ima iskustva i dobre strateške partnere

Međutim, Chiang ima znanja. Osim što je profesor na najprestižnijem svjetskom tehnološkom sveučilištu MIT-u, ima i višegodišnje iskustvo u proizvodnji baterija. 24M je dobila pedeset milijuna dolara privatnih ulaganja od venture i industrijskih partnera, a američko je Ministarstvo energije uložilo dodatnih 4,5 milijuna dolara u startup.

Prema poslovnom planu, u sljedeće tri do četiri godine 24M planira lansirati baterije dizajnirane za električna vozila, koji zahtijevaju ponešto drugačije punjenje i dizajn. Iako se troškovi za proizvodnju litij-ionskih baterija tijekom vremena smanjuju, ovaj startup te troškove planira još više smanjiti.

“Ako možemo pokazati da je to preferirani način dizajna i proizvodnje litij-ionskih baterija, ta bi tehnologija trebala biti široko usvojena”, kaže Chiang. Nadaju se da će se uz pomoć svojih strateških partnera, poput globalnoga proizvođača nafte i plina s Tajlanda i japanske tvrtke za industrijsku proizvodnju, uspjeti nametnuti i na mainstream tržištu.