Sve je više dokaza da je Europa ekonomski zaglibila. 'Monetarna politika je nemoćna, srljamo u stagflaciju'

Strahuje se da će se ponoviti scenarij iz sedamdesetih godina prošloga stoljeća

19.01.2023., Bjelovar - Prvi cetvrtak kada je najprometnije na Gradskoj trznici, i kada se prvi put placa iskljucivo novom valutom eurom. Bjelovarcani su suoceni sa cinjenicom da su prodavaci u velikoj vecini slucajeva znantno podigli cijene jer su pribjegli zaokruzivanju eura na pune brojeve i izgleda kao da prva, a posebice druga decimala uopce ne postoje, odnosno eurocenti. Primjerice krumpir koji se za kilogram prodavao po 5 kuna, sada je minimalno 1 euro ili vise, isto vrijedi i za jabuke prije 5 kn sada 1 euro, ali i vezicu mladog luka koji je bio 5 kuna, a sada 1 euro, sto je povecanje od cak 50 posto.   Photo: Damir Spehar/PIXSELL
FOTO: Damir Spehar/PIXSELL

Sve je više dokaza da je Europa zaglavila u stagflaciji, ekonomskoj pojavi u kojoj je gospodarstvo istodobno u stanju ekonomske stagnacije i visokog rasta cijena, piše Bloomberg. Strahuje se da će se ponoviti scenarij iz sedamdesetih godina prošloga stoljeća, a kako se navodi, postoje brojni dokazi da se upravo to i događa.

“Eurozona je zapela u stagflaciji i nećemo iz nje izaći u skorije vrijeme. U Velikoj Britaniji također sve polazi po zlu”, rekao je Karsten Junius, glavni ekonomist banke J Safra Sarasin u Zürichu.

Šefovi centralnih banaka suočavaju se s teškim pitanjima. Isabel Schnabel, dužnosnica Europske središnje banke (ECB) priznala je da je stanje loše te da inflacija ne popušta. Glavni ekonomist Bank of England (BOE) Huw Pill se složio te upozorio svoje kolege da ne nanose “nepotrebnu štetu” gospodarstvu.

Monetarna politika nemoćna

Gilles Moec, glavni ekonomist u AXA Investment Managers, rekao je za Bloomberg da je političarima u eurozoni inflacija sve veći problem. “Monetarna politika trenutno nema nikakvog utjecaja na nju, a to je veliki problem s kojim se suočavamo. Imamo veće usporavanje nego u SAD-u, a i veću inflaciju”, rekao je.

Schnabel i Pill iznijeli su ove komentare nekoliko dana nakon sastanka američkih i europskih bankarskih čelnika. Jerome Powell, guverner Feda i Christine Lagarde, predsjednica ECB-a, na sastanku u Wyomingu priznali su da je nakon više od godinu dana monetarnog stezanja inflacija još uvijek previsoka.

Europski centralni bankari sastat će se 14. rujna kako bi se dogovorili u vezi kamatnih stopa. BOE i predstavnici Federalnih rezervi tu će odluku donijeti tjedan kasnije.

Stagflacija je jako loša za euro

Šefovi članica G7 sastali su se u svibnju 2022. kako bi raspravljali o tome što učiniti da se izbjegne scenarij stagflacije zbog porasta cijene plina nakon ruske invazije na Ukrajinu, a alarm je ponovno zazvonio u srpnju ove godine.

Naime, tada je s istim ciljem održan sastanak ECB-a, a njegovi detalji objavljeni su danas. “Izražena je zabrinutost da gospodarstvo možda ulazi u fazu stagflacije”, navodi se u izvješću. Stagflacija je također jako loša za euro. Donedavno je inflacija u eurozoni jačala valutu, ali se ta dinamika sada mijenja.

Što se tiče Velike Britanije, BOE se također bori s usporavanjem rasta i inflacijom koja je i dalje daleko iznad cilja od 2 posto. Fitch Ratings procjenjuje da je sve veći rizik da će Britanija doživjeti razdoblje stagflacije. Funta je skliznula s nedavnog vrhunca od 1,3142 dolara prije sedam tjedana na oko 1,267 dolara.