Tajna studija MMF-a otkriva da je stanje oko grčkog duga puno gore nego što to Europska unija želi priznati

Grčka bi trebala dobiti poček od trideset godina kako bi namirila sav dug

Pro-European Union protesters shout slogan and wave EU flags in front of the Greek parliament in Athens on July 9, 2015. Greece was to submit a detailed bailout request to its eurozone partners on July 9 in a last-ditch effort to save its collapsing economy and its place in the euro, in an unprecedented test of EU cohesion. With the crisis reaching a climax that could have unpredictable consequences, the EU president urged creditors to compromise on granting debt relief to Greece. AFP PHOTO/ LOUISA GOULIAMAKI
- FRANCE OUT -
FOTO: AFP

Povjerljiva studija Međunarodnog monetarnog fonda pokazuje kako će Grčka zbog uništenoga gospodarstva i banaka trebati daleko veće oslobođenje od duga, od onoga što joj partneri iz eurozone nude. U ponedjeljak je vladama eurozone poslana ažurirana analiza održivosti grčkoga duga.

Dogodilo se to nekoliko sati nakon što su se Grčka i njezinih osamnaest partnera složili oko otvaranja pregovora o trećem programu spašavanja. Radi se o 86 milijardi eura u zamjenu za još strože mjere štednje i reformi.

“Dramatično pogoršanje održivosti duga ukazuje na potrebu za njegovo olakšanje na razini koja će trebati ići daleko dalje od onoga što se razmatralo danas i što je predloženo od strane Europskoga mehanizma stabilnosti”, stoji u studiji MMF-a.

Studija kazuje i kako bi Grčka tako od europskih zemalja trebala dobiti poček od trideset godina kako bi namirila sav svoj europski dug. On, pak, uključuje i nove kredite, ali i jasne godišnje fiskalne transfere grčkom proračunu ili prihvatiti duboke rezove na kredite Ateni.