Hoće li Europska komisija tužiti Google (i zašto je to iznimno važno)

Margrethe Vestager nije donijela odluku, špekulira se o posljedicama

FOTO: Europska Komisija

Europska će komisija uskoro odlučiti hoće li tužiti Google, kazao je njezin povjerenik za digitalne medije. Bit će to najviše politički slučaj koji EU vodi protiv američke kompanije.

EU je već više od pet godina istraživala je li Google zloporabio svoju dominantnost na europskom tržištu i rješavao se konkurenata na nečasne načine. Joaquin Almunia, bivši povjerenik za natjecanje, tri je puta tražio dobrovoljnu nagodbu s Googleom, piše Financial Times. Ti pokušaji, međutim, nisu uspjeli, a protivnici su na Almunijinu nasljednicu Margrethe Vestager vršili pritisak da podigne tužbu.

U intervjuu za nedjeljni Die Welt, digitalni je povjerenik EU Günther Oettinger, rekao da on misli da će Vestager vrlo brzo odlučiti koje će korake poduzeti, dodajući kako on očekuje da će oni biti dalekosežni.

“Uvjeren sam da Googleovu poziciju na tržištu i poslovni model moramo sagledati puno kritičnije nego prije”, kazao je, dodavši da je EU primila mnoge utemeljene pritužbe od europskih tvrtki. Oettingerove primjedbe slažu se s onima europskih tvrtki, koje od Vestager očekuju tužbu.

Vrijeme odluke o tužbi nije poznato

Komisija, pak, ne želi komentirati vrijeme Vestagerine odluke. Neki su odvjetnici kazali kako im za pripremanje temeljite tužbe treba duže vremena i da je nerealno očekivati da će ona biti spremna do sredine ovoga mjeseca. Prema njima, realnije je da Vestager tužbu podigne u sljedećih nekoliko mjeseci, nego u sljedećih nekoliko dana.

Iz Googlea nisu komentirali Oettingerove izjave. U kompaniji niječu zloporabu pozicije u Europi i deplasiranje konkurencije, za što ih se tereti. Kažu da su s Bruxellesom surađivali od 2010. u pokušaju da dođu do zajedničkog rješenja.

Porezne kazne i veća kontrola Googlea

Google je postao svojevrsni gromobran europskih briga oko moći Silicijske doline. Potrošači, političari i regulatori ispituju transparentnost kompanije od njihove poslovne dominacije do postavki privatnosti korisnika. Oettinger je iz Njemačke, zemlje koja je najskeptičnija prema Googleovom poslovnom modelu i poznata je po svojim snažnim akcijama protiv pretraživačkog giganta.

Otkako je postao digitalni povjerenik Oettinger se zalaže za porezne kazne Googleu za prikazivanje autorski zaštićenog materijala. Također, pokušava ga prisiliti da uvede neutralno pretraživanje.

Ipak, zadnju riječ ima Vestager, koja ne govori o planovima u postupku s Googleom. Njezine su izjave općenite, pa je tako izrazila želju da ovakav slučaj doprinese boljoj zakonskoj regulativi, primjerice, zaštite vrijednosti podataka kao korporativne imovine.