Unity investiciju privatnog kapitala pretočio svojim zaposlenicima

Dodatni novac im nije bio nikako potreban, pa su se odlučili na dobar potez

Unity logo
FOTO: Unity

Osnovanom 2004., Unityju je plan bio stvoriti game engine koji će olakšati developerima razvoj igara, ponajviše mogućnost da se sama igra može igrati na više platformi. Time su uspjeli skratili vrijeme razvoja igara, ali i smanjili developerima troškove, koji su često bili najveća prepreka dovođenja igara s jedne na drugu platformu. Smanjenjem troškova, naravno povećao se profit developera na svim platformama.

Razvoj takvog game engine nije ni u kojem slučaju jednostavan, što bi objasnilo zašto Unity zapošljava oko 1.400 ljudi. Njihov rad se svakako isplatio, pa igre i aplikacije bazirane na Unity engineu pokreću na preko 2.4 milijarde uređaja. Sama kompanija je vrednovana na preko 2.6 milijardi dolara, a njihov ukupni tržišni udio prelazi 50% – 38% na mobilnim platformama, 70% na VR i AR platformama, 50% na konzolama i gotovo 50% PC gaminga.

Zašto investicija?

Sa ovakvim brojkama i uspjehom, možda zvuči nelogično da Unity dobije još investicija, obzirom koliko im dobro ide. Priljev od 400 milijuna dolara se mora još formalno odobriti, no ne postoji razlog zašto bi regulatori dali crveno svijetlo. Investicija stiže od Silver Lakea, jednog od globalnih lidera tehnoloških investicija. CEO Unityja John Riccitiello izjavio je kako njima taj novac nije bitan za primarni kapital, no da će im dobro doći za sigurnost kada će se početi širiti još brže nego sad.

Veći dio investicije će pak otići zaposlenicima, koji će si tako moći kupiti nove aute, kako tvrdi CEO. Nagrađeni će biti i dugogodišnji zaposlenici Unityja, koji su prodali svoje udjele Unityja Silver Lakeu. Točni iznosi nisu poznati, no kompanija je doživjela strelovit rast, te je svoju vrijednost od 2016. do danas povećala za 1.1 milijardu, tj. za 42%.