FOTO: Saša Ćetković
Leo Mršić

Uskoro kreće Uplift Akademija+, besplatni program namijenjen lokalnim dužnosnicima. Prijave su otvorene do srijede

Razgovarali smo s jednim od predavača, koji nam je otkrio sve detalje

Uskoro kreće Uplift Akademija+, besplatni program namijenjen lokalnim dužnosnicima. Prijave su otvorene do srijede

Razgovarali smo s jednim od predavača, koji nam je otkrio sve detalje

Leo Mršić
FOTO: Saša Ćetković

Nakon što je krenula treća sezona uspješnog educiranja mikro, malih i srednjih poduzetnika projektom Uplift, Mastercard je pokrenuo novi edukativni program imena Uplift akademija+, namijenjen dužnosnicima i službenicima općina, gradova i županija iz cijele Hrvatske. Program edukativno provodi Sveučilište Algebra, a mi smo razgovarali s izvanrednim profesorom Leom Mršićem, prodekanom za istraživanje i razvoj Sveučilišta Algebra, te prorektorom za istraživanje i razvoj Sveučilišta Algebra.

Mršić je stručnjak za digitalne tehnologije koji je kroz karijeru sudjelovao na više od 150 projekata koji su unaprijedili poslovanje i kvalitetu života zaposlenika različitih tvrtki i javnih organizacija. Uplift Akademiju, općenito, opisuje kao “virtualni prostor ispunjen fantastičnim ljudima i zajedničkom energijom da pozitivno utječemo na kvalitetu načina života, kroz međusobno povezivanje i afirmaciju, stvarajući sandbox – slobodni prostor u kojem testiramo tržišne koncepte i nove tehnologije”.

Koncepte Uplifta žele primijeniti na javnu upravu

Porfesor Mršić tumači da je upravo taj pristup omogućio polaznicima izgradnju vlastite priče koristeći znanja o modernim trendovima u koje su uvid dobili kroz Akademiju. “Promatramo razvoj poslovanja, posebice SME (op.a. malo i srednje poduzetništvo) inicijativu, kao važan gradivni i pokretački element društva. Kroz radionice želimo polaznicima pomoći uspostaviti ravnotežu između privatnog i poslovnog te kako im zapravo u tome može pomoći tehnologija. S polaznicima procjenjujemo koji bi elementi bili najkorisniji za njihovo poslovanje”, priča naš sugovornik.

“U ovoj, novoj sezoni”, nastavlja Mršić, “pokrenuli smo i Uplift akademiju+ u kojoj želimo koncepte koje smo stvorili primijeniti i na hrvatsku javnu upravu”. Dalje tumači kako je fokus na inovacijama, održivosti i digitalnoj transformaciji, što su elementi ključni za postizanje održivog, ali i prosperitetnog društva. “Cilj je i potvrditi Uplift ne samo kao edukativni program, već i kao pokret koji teži transformaciji koristeći prilike koje nudi digitalna budućnost”, kaže nam Algebrin prodekan za istraživanja.

Mastercard je snažno fokusiran na SME

Priliku za razgovor dobili smo i s Geom Kariž, direktoricom Mastercarda u Hrvatskoj. Kariž kaže da je osobno vrlo zadovoljna prihvaćenošću Uplift akademije, a jednako zadovoljan je i Mastecard. “Veseli me što smo projekt koji se rodio na jednoj kavi uspjeli dovesti do toga da ga prepoznaje struka. Još više ga prepoznaju pojedinci, odnosno, poduzetnici kojima je namijenjen”, kaže Kariž.

“Mastercard je kao kompanija”, tumači dalje Kariž, “snažno fokusiran na mikro, male i srednje poduzetnike, kao i na sektor turizma – što smo Upliftom uspjeli ujediniti”. Projekt je trenutačno u trećoj sezoni, a Kariž ističe da se na krovnoj komunikacijskoj platformi uplift.hr može pronaći razni sadržaj.

Trenutačno se na edukaciji koju provodi Algebra nalaze 32 poduzetnika, pa kada se pribroje polaznici prošlih sezona, edukaciju je ukupno pohađalo više od stotinu polaznika iz cijele Hrvatske. “Naša najveća nagrada je kad čujemo da smo tim poduzetnicima uspjeli pomoći da drugačije poslože svoje poslovanje i da vide neke smjerove koje dosad nisu vidjeli”, kaže Kariž.

Gea Kariž, direktorica Mastercarda za Hrvatsku Saša Ćetković

Ispitivat će se mogućnosti niza tehnologija

Od svojeg osnivanja prije 25 godina, Algebra je postala, prema riječima prodekana Mršića, jedan od sinonima za vrhunsko obrazovanje, istraživanja i primjenu digitalnih tehnologija. Polaznike Uplift Akademije+ opisuje kao ‘arhitekte’ našeg društvenog iskustva s tehnologijom, a na Algebri je da im kroz program u ruke stavi svojevrsni građevinski materijal – hardver i softver. “No, na arhitektima je da taj građevinski materijal pretvore u život, postavljajući vrata, prozore i alate, imajući na umu funkcionalnost i jednostavnost korištenja”, kaže Mršić.

Polaznici programa, objašnjava, ispitivat će mogućnosti niza tehnologija kako bi otkrili rješenja i pronašli koji im hardver i softver trebaju za pružanje najboljeg korisničkog iskustva. “Tehnologija jednostavno postaje sve prisutnija u našim životima, stoga je i sve veća potreba za vještinama za upravljanje digitalnim svijetom, ali i razumijevanje društvenog utjecaja računarstva i šire slike o tome kako se ljudi i tehnologija povezuju”, kaže izvanredni profesor Mršić.

U program je utkana i vizija Algebra grupe

Program Uplift Akademije+ usmjeren je na mogućnosti koje su dostupne polaznicima koji imaju veliku želju za razvojem digitalnih rješenja za informacijske izazove u njihovim lokalnim sredinama.

“Kada smo razvijali program, osmislili smo ga tako da bude konceptualan i praktičan, ali i akademski i profesionalan. Usmjeren je na različite dimenzije koje opisuju projektiranje i korištenje alata koje bi mogli koristiti, a sve kako bi odabrali one koje će u kratkom roku moći primijeniti”, dodaje pa ističe da je u njega utkana i vizija Algebra grupe – izravno govoriti o potrebi za obučenim i kvalificiranim stručnjacima u svakom sektoru društva, koji informacije mogu pretvoriti u djelotvorno znanje.

‘Sve je veća potreba za vještinama za upravljanje digitalnim svijetom’ Saša Ćetković

Polaznici će osmišljavati digitalnu budućnost

Polaznici Uplift Akademije+ će po Mršićevom mišljenju ne samo graditi, već i ponovno osmišljavati digitalnu budućnost općina, gradova i županija diljem Hrvatske. Prema nizu nedavnih istraživanja, ustanovilo se da građani očekuju jednaku ili vrlo sličnu kvalitetu usluga od državnih tijela u odnosu na privatni sektor. Javni sektor se, tumači, do sada oslanjao na provjerena rješenja, no razvoj tehnologije jednostavno zahtijeva da se s tehnologijom konstantno eksperimentira.

“Međutim, te okolnosti mogu dovesti do zastoja jer ako ne postoji prostor u kojem se eksperimentira, to rezultira ograničenim shvaćanjem koja su moguća rješenja i kako ih implementirati, a kako bi postala provjerena i u konačnici dostupna u javnoj upravi”, dodaje Mršić.

Pokrivena razna područja – od AI do zelene tranzicije

Gea Kariž iz Mastercarda nam tumači kako program pokriva područja digitalne transformacije, zelene tranzicije, upotrebe podataka i umjetne inteligencije. “Odnosno, pokriva sva ona područja za koja mislimo da mogu pomoći lokalnim dužnosnicima i službenicima u razvijanju boljih uvjeta za razvoj poduzetništva u njihovim lokalnim zajednicama”, kaže Kariž.

Dodaje kako su pokrenuli Uplift Akademiju+ jer smatraju da samo sinergija lokalne uprave i lokalnih poduzetnika može stvoriti uvjete koji rezultiraju najboljim ishodom za sve dionike. “To je naš dugoročni cilj – unapređivati zajednice i hrvatsko gospodarstvo, a to je ujedno i odgovor na pitanje zašto je to nama u Mastercardu važno. Mi želimo biti stvarni pokretači promjena, želimo utjecati na društvo gdje je god to moguće, a vjerujemo da se to dugoročno i učinkovito može postići samo ulaganjem u znanje”, poručuje Kariž.

‘Naša najveća nagrada je kad čujemo da smo tim poduzetnicima uspjeli pomoći’ Saša Ćetković

Pritisak na javnu upravu je velik

Javna uprava i njeni djelatnici su zbog toga suočeni s pritiskom da njihove usluge postanu dostupnije i efikasnije, no i sami djelatnici kroz svoju ulogu građana vide da tehnologija otvara niz mogućnosti. “Kako bismo odgovorili na ovaj izazov, stvorili smo niz praktičnih radionica po principu learning-by-doing i kroz njih želimo isprobati, primijeniti rješenja te ojačati vještine o tome kako ih prilagoditi konkretnom lokalnom kontekstu”, kaže nam Mršić.

“Promislite koliko ste puta u posljednjih nekoliko mjeseci imali situaciju da ne uspijevate doći do neke usluge, jer niste zbog raznih stvari, poput prometne gužve, mogli na vrijeme doći do neke lokacije. Razvojem i implementacijom generativnih AI alata, što je jedna od tema kojima se bavimo na Uplift Akademiji+, omogućava se dostupnost niza takvih usluga bilo koji dan i u bilo koje doba dana, te time osigurava građanima u tim sredinama da kvalitetnije, efikasnije i svrsishodnije komuniciraju prema tijelima javne uprave”, objašnjava Mršić.

Prodekan Mršić dodaje da se tehnologijom može i značajno smanjiti vrijeme potrebno za procesiranje te komunikaciju pripadajućih dokumenata – što u konačnici otvara prostor razvoju, održivosti i povećanju kvalitete života i omogućava sredinama da se razvijaju i privlače nove stanovnike.

Program je jedna zaokružena cjelina

Mršić dalje tumači da je program koncipiran kao zaokružena cjelina, te da zapravo predstavlja viziju budućnosti za djelatnike javne uprave. Istovremeno demonstrira načine kako mogu osnažiti povezanost u lokalnoj sredini. Jedan od najbitnijih aspekata je taj da su za potrebe programa razvijeni realni životni scenariji. “Kroz njih predlažemo rješenja koja je moguće primijeniti, bilo da se radi o participativnom odlučivanju, komunikaciji ili administrativnim pitanjima. Program je usmjeren na analizu što su detektirani izazovi u radu javne uprave, među kojima su brzina odlučivanja, raspoloživost resursa, planiranje i vizija, te kako ih efikasno osnažiti”, kaže.

“Pogledamo li budžete za investicije u inovacije i digitalne tehnologije koji se trenutno događaju, dominiraju budžeti u javnom sektoru. Zbog toga smatramo da je važno prepoznati područja u kojima je moguće i potrebno napraviti iskorak. Bitno je da se na ispravan i produktivan način investira u rješenja te da se osigura njihova dugoročna održivost”, kaže Mršić.

Iz Algebre i Mastercarda očekuju da će polaznici kroz sudjelovanje stvoriti niz vlastitih spoznaja, koncepata i prototipova rješenja, koje će se kasnije moći replicirati i koristiti u drugim sredinama. “Ukratko, želimo svoje znanje usmjeriti u inkluzivnu, održivu i digitalno afirmativnu budućnost. Smatramo da je dugoročno moguće harmonizirati razvoj lokalnih sredina i osigurati kvalitetu odnosa građana i javne vlasti upravo korištenjem alata i rješenja koja ćemo predstaviti kroz ovaj program”, zaključuje izvanredni profesor Mršić.


Prijave za Uplift Akademiju+ su u tijeku, a zaključuju se 27. prosinca. Broj mjesta je ograničen, a program kreće krajem siječnja 2024. godine.

‘Važno je prepoznati područja u kojima je moguće i potrebno napraviti iskorak’ Saša Ćetković