Video. Dan nakon što im je dopušten proširen rad u San Franciscu, robotaksiji u cijelom gradu izazvali kolaps

U mnogim dijelovima grada nastao je sveopći kaos

FOTO: screenshot YouTube

Popularni kvart San Francisca, pun barova i restorana, zakrčili su samovozeći automobili samo dan nakon što su im regulatorna tijela dozvolila proširenu uporabu u gradu. Cruise, u vlasništvu General Motorsa, i Waymo, koji je započeo s projektom u Googleu, od sada mogu putnicima naplaćivati ​​vožnju u San Franciscu 24 sata dnevno, uz neka ograničenja poput brzine vožnje.

U danima koji su prethodili odobrenju, lokalni dužnosnici usprotivili su se širenju autonomnih vozila tvrtki iz sigurnosnih razloga, ukazujući na niz incidenata u kojima su se ponašali nepravilno. Tvrdili su kako takvi robotski taksiji, robotaksiji, mogu ometati hitne službe, kršiti pravila u prometu i, kako se pokazalo prvi dan nakon odobrenja, izazvali prometne gužve. Agencije su također tvrdile kako tvrtke nisu u potpunosti otkrile podatke koji ukazuju na te probleme.

Zakrčene mobilne mreže

Robotaksiji su blokirali promet u gradu, uključujući vozila hitne pomoći, što je dovelo do dugih kolona. Čak deset samovozećih automobila tvrtke Cruise prestalo je raditi u prometnoj četvrti North Beach u petak navečer, a svjedoci kažu da se čekalo 15 minuta prije nego što su krenuli dalje. Kalifornijska komisija za komunalne usluge glasala je za odobrenje vozila za 24-satnu uslugu samo dan ranije. “Aktivno istražujemo i radimo na rješenjima kako bismo spriječili da se ovo ponovi i ispričavamo se pogođenima”, rečeno je iz Cruisea.

Lokalna policija je za San Francisco Chronicle rekla kako za probleme krive preopterećenost mreže uzrokovane velikim brojem posjetitelja koji su došli na glazbeni festival. Mobilne mreže jednostavno nisu mogle podnijeti toliko ljudi i automobila na jednom mjestu. Cruise je Aaronu Peskinu, predsjedniku Gradskog nadzornog odbora, rekao da je preopterećenost spriječila sposobnost tvrtke da daljinski preusmjeri svoje automobile.

Ometali su rad hitnih službi

Cruise i Waymo potrošili su milijarde dolara na tehnologiju samovozećih automobila. Obje tvrtke planiraju proširiti svoje usluge na druge gradove, a tvrde i kako su njihova vozila sigurnija, pouzdanija i jeftinija od taksi službi koje se oslanjaju na ljudske vozače, piše londonski The Times.

S druge strane, kritičari optužuju tehnološke tvrtke da koriste San Francisco kao središte testiranja, dovodeći stanovnike grada u opasnost. Vatrogasna služba San Francisca upozorila je regulatore da su robotaksiji više puta ometali rad hitnih službi. Navode kako je bilo 55 pisanih pritužbi kojima se prijavilo da su robotaksiji ometali rad hitnih službi.