Zasad ništa od onog zakona koji bi mogao posve promijeniti internet; EP ga je vratio na doradu

EP odlučio je kako ne mogu početi pregovori Vijeća i EK o Zakonu

Europski parlament danas je većinom glasova odlučio kako još ne mogu početi pregovori Vijeća EU i Europske komisije o polemičnoj Uredbi o autorskim pravima za koju se vjeruje da bi u potpunosti mogla promijeniti internet kakav danas poznajemo. Protiv prijedloga o početku pregovora glasalo je 318 zastupnika parlamenta, dok je za bilo njih 278.

Radi se, inače o prijedlogu Odbora za pravosuđe (JURI), kojim se htjelo zaštititi intelektualno vlasništvo ljudi koji postavljaju svoj sadržaj na internet, no kritičari u tome vide uglavnom opasnost od cenzure interneta i slobodnog govora. Europski parlament je prijedlog poslao na doradu, a zastupnici će o njemu moći ponovno glasati između 10. i 13. rujna ove godine.

Ponovno će se raspravljati o Članku 11 i 13

Budući da je prijedlog poslan na doradu, ponovno će se raspravljati o problematičnim člancima 11 i 13. Članakom 11 predviđalo se da se za korištenje kratkih izvadaka novinskih tekstova s interneta mora dobiti dozvola izdavača, a to bi se pravilo odnosilo na materijale stare do 20 godina. Time bi se ograničila sloboda izražavanja i pristup informacijama.

Člankom 13, internetske platforme s većom količinom učitanog materijala morale bi nadzirati i filtrirati učitani sadržaj te sprječiti eventualno kršenje autorskih prava. Time bi pogođeni bili i oni koji nisu cilj takvih mjera, primjerice Wikipedia. Problematično je što bi se taj članak provodio putem računalnog algoritma, koji ne bi mogao razlikovati kršenje autorskih prava od legalnog korištenja materijala, primjerice, u slučaju memeova i parodija.