Zašto će obrazloženje FED-a za tržišta biti važnije od njegove odluke o dizanju kamatne stope

Dizanje kamatne stope bila bi poruka o snazi američkog gospodarstva

With AFP Story by Paul HANDLEY: US-economy-bank-Fed-Yellen, FOCUS
FILES): This November 14, 2013 file photo shows US Federal Reserve chairman Janet Yellen during her confirmation hearing of the Senate Banking, Housing and Urban Affairs Committee on Capitol Hill in Washington.  New Federal Reserve chief Janet Yellen is expected to stick to the game plan when she chairs her first monetary policy meeting this week, further cutting back economic stimulus.  But, six weeks after inheriting Ben Bernanke's mantle, she is also under the gun to make a pivot in the way the Fed has been signaling its intentions.            AFP PHOTO / Files / Brendan SMIALOWSKIBRENDAN SMIALOWSKI/AFP/Getty Images
FOTO: AFP

“Čovjek uvijek ima dva razloga za odluku, jedan koji dobro zvuči i onaj drugi, pravi. “Tu poznatu rečenicu izgovorio je John Pierpont Morgan, američki bankar i kolekcionar umjetnina koji je dominirao svjetskim financijama na prijelazu 19. u 20. stoljeće.

U njegovo vrijeme SAD nije imao središnju banku. Kad je u jednoj od većih financijskih kriza početkom 20.stoljeća počeo stampedo na banke upamćen kao Bankarska panika 1907., nije bilo središnje institucije koja bi spriječila opći potop.

Kao predsjednik banke J. P. Morgan & Co. Pierpont Morgan imao je iskustvo iz krize 1893. kad je osobno vodio spašavanje američkih državnih obveznica. Od J. D. Rockefellera, lorda Rothschilda i ostalih vodećih američkih bankara 1907. je odmah zatražio gotovinu, dovoljnu za uspješno manipuliranje burzom i isplate štedišama koji su pojurili u banke. Većina ključnih aktera krize sačuvala je svoj imetak, dok je ekonomija posljedično potonula u recesiju uz drugi najveći val bankrota u povijesti.

Svjetska ekonomija i financijska tržišta još nisu potpuno prevladala posljedice Velike recesije, današnja politika nema presedana i sve što FED 17. rujna objavi bit će ponajprije poruka o tome vjeruju li oni koji danas odlučuju da će svijet i SAD u 2016. za većinu biti bolje mjesto.

Bankarska panika 1907. imala je najmanje dvije dobre posljedice. Prva je bila da je američki kongres 23. prosinca 1913. donio odluku o osnivanju Sustava federalnih rezervi (FED) s mandatom osiguranja maksimalne zaposlenosti, stabilnih cijena i umjerenih dugoročnih kamatnih stopa. Druga pozitivna posljedica bilo je uvrštavanje krize iz 1907. u literaturu elitnih škola i fakulteta, pa su tako i neki potezi kojima su kineske vlasti nedavno pokušale sačuvati vrijednosti dionica zapravo osmišljeni po receptu J. P. Morgana.

FED već 100 godina vodi uglavnom uspješnu politiku

U sto godina svoje povijesti FED je određivanjem kamatne stope uglavnom uspješno kreirao stabilni rast i razvoj najvećeg svjetskoga gospodarstva. Prije početka Velike recesije u kolovozu 2007. kamatna stopa bila je 5 posto. Bio je to rezultat kontinuiranog rasta kamatnih stopa kojim je FED od kraja 2003. do polovice 2006. neuspješno nastojao ohladiti tržišta kapitala. Postupno smanjivanje kamatnih stopa započelo je u rujnu 2007. i završilo u prosincu 2008. povijesno najnižom stopom od 0,25 posto.

kamate i inflacija
Odnos kamatne stope FED-a i američke inflacije

 

Kako to nije bilo dovoljno da pokrene gospodarstvo, FED je započeo program otkupa financijskih instrumenata, uglavnom derivata i državnih obveznica. Politika nazvana Quantitative easing po programu japanske središnje banke iz 2000. provodila se u tri dijela (QE 1, QE 2 i QE 3). Do kraja listopada 2014., kad je službeno završila, akumulirala je 4,3 bilijuna dolara imovine.

Podaci o tržištu rada zakomplicirali su stanje

Već skoro godinu dana sav financijski svijet s nevjerojatnom pažnjom i uzbuđenjem čeka da FED prvi put od 2006. opet digne kamatnu stopu. Gotovo da nema viđenijeg komentatora ili analitičara koji nije o tome izrekao mišljenje i udijelio savjet predsjednici Odbora guvernera FED-a Janet Yellen. Na svom sljedećem zasjedanju, Federalni odbor za otvoreno tržište – koji čine sedam članova Odbora guvernera, predsjednik FED New York te četiri predsjednika regionalnih banaka koji se izmjenjuju u godišnjem ritmu – trebao je odlučiti o dizanju kamatne stope za 0,25 posto. Potres koji je na svjetskim burzama izazvalo stanje kineskog gospodarstva, tu je odluku doveo u pitanje.

kamate i nezaposlenost
Odnos kamatne stope FED-a i stope nezaposlenosti u Americi

 

Svakog prvog petka u mjesecu, u 8:30 ujutro po njujorškom vremenu, američko Ministarstvo rada objavljuje podatke o tržištu rada u proteklom mjesecu. Za američko tržište kapitala taj je izvještaj najvažniji događaj u mjesecu,naravno uz moguću odluku o promjeni kamatne stope FED-a. “Jobs Day” se ovog puta očekivao kao događaj godine, ali je izvješće samo produbilo neizvjesnost.

Privatni sektor bez farmera kreirao je u kolovozu 173 000 novih radnih mjesta, što je bitno manje od očekivanih 220 000. Istovremeno je napravljena pozitivna revizija broja novih radnih mjesta za lipanj i srpanj , zabilježen je veći rast nadnica od očekivanog te porast broja prosječno odrađenih tjednih sati.

Stopa nezaposlenosti je najmanja od travnja 2008.

nezaposlenost
Stopa nezaposlenosti uoči ciklusa dizanja kamatne tope FED-a – Bloomberg View

 

Stopa nezaposlenosti je najmanja od travnja 2008. i iznosi 5,1 posto, što je po kriterijima FED-a prirodna nezaposlenost. Sjenu na taj rezultat baca podatak da je od ukupnog stanovništva u dobi od 25 do 54 godine zaposleno 77,2 posto , što znači da američkom gospodarstvu još uvijek nedostaje 1,8 milijuna radnih mjesta u odnosu na dvadesetogodišnji prosjek.

Oko odluke FED-a o dizanju kamatne stope, analitičari su podijeljeni. Jedna grupa smatra da kamatne stope treba dizati jer tome u prilog govore svi podaci o stanju američkoga gospodarstva. Nezaposlenost je 5,2 posto , BDP je u drugom kvartalu rastao 3,7 posto i samo je inflacija bitno ispod cilja, na svega 0,2 umjesto 2 posto. Ti analitičari tvrde da naglo usporavanje kineskoga gospodarstva ne može toliko utjecati na rast u SAD-u da bi FED odgađao povećanje kamatne stope. Američka ekonomija u više od dvije trećine, stopa od 0,25 posto gotovo je beznačajna i treba ignorirati poremećaje koji dolaze s drugih kontinenata.

Propuštena prilika za dizanje kamatne stope

Ako se propusti rujan, a erozija kineske ekonomije se nastavi vukući za sobom izvozno orijentirano EU gospodarstvo, izgledi za dizanje kamatne stope bit će još manji. Normalizacija kamatne stope FED-a na razinu iznad 2 posto bila bi snažna potvrda stanja američkoga gospodarstva i osigurala bi osnovne alate za borbu protiv budućih usporavanja, recesija i financijskih kriza. Ako one počnu prije normalizacije, FED-u će preostati samo QE4 i SAD će se vratiti tamo gdje su danas EU, Japan i Kina.

Suprotni tabor protivi se dizanju kamatne stope, uglavnom zbog nepoznanica o stvarnom stanju kineskoga gospodarstva, povijesno niskim cijenama sirovina i stanja u EU. Nedavno se tom mišljenju priklonio i američki “guru za obveznice” Bill Gross, koji smatra da je FED u proljeće propustio priliku te da bi sada svako dizanje stopa izazvalo dodatnu financijsku nestabilnost.

Financijski deformirana globalna ekonomija

Ako se FED na to ipak odluči, mora jasno naznačiti da u sljedećih šest mjeseci neće biti daljnjih povećanja. Šest godina gotovo nulte kamatne stope promijenilo je povijesne poslovne modele bitne za funkcioniranje kapitalizma i želju za štednjom, tvrdi Gross. Deformiranoj financijskoj kralježnici globalne ekonomije treba kirurški zahvat jer je ni najbolji kiropraktičari ne bi imali hrabrosti popravljati pa mali FED-ov pokušaj njezina jačanja donosi samo rizik.

Priklanjam se stavu da je objašnjenje FED-a važnije od same njegove odluke. Svjetska ekonomija i financijska tržišta još nisu potpuno prevladala posljedice Velike recesije, današnja politika nema presedana i sve što FED 17. rujna objavi bit će ponajprije poruka o tome vjeruju li oni koji danas odlučuju da će svijet i SAD u 2016. za većinu biti bolje mjesto.


Autor je poduzetnik i nekadašnji ministar gospodarstva Republike Hrvatske. Izvorna verzija članka objavljena je u tjedniku Telegram 5. rujna 2015.