Znanstvenici su dečku izradili robotsku ruku koja u mozak prenosi osjet dodira. Silno se htio rukovati s Obamom

Nathanu Copelandu znanstvenici su ispunili želju

FOTO: Screenshot/Youtube

Nathan Copeland koji je s 18 godina ostao gotovo u potpunosti paraliziran u prometnoj nesreći, odlučio je 2016. godine sudjelovati u eksperimentalnom istraživanju korištenja robotske ruke kojom upravljaju elektrode ugrađene u mozak. Silno se želio rukovati s tadašnjim predsjednikom Barack Obamom.

Sada je novim istraživanjima proteza usavršena i dodan joj je osjet dodira putem stimulacije mozga što Copelandu omogućava brže izvršenje zadataka kao što je ulijevanje vode u šalicu, piše NPR. Ovo je po prvi puta da su elektrode ugrađene u senzorno područje mozga što predstavlja veliki napredak u području prostetike i unapređuje sposobnost stručnjaka da razumiju i upravljaju unutrašnjim radom mozga.

Novom rukom Nathan ima znatno bolju kontrolu

Prije toga, Copeland se morao oslanjati na vizualne znakove za kontrolu robotske ruke, mogao je vidjeti da ruka dotiče predmet, ali ponekad kad bi za njim posegnuo, predmet bi mu ispao. S rukom osjetljivom na dodir, kako je opisano u novome radu, objavljenom prošloga tjedna u časopisu Science, Copeland je uspio izvršiti zadatke poput hvatanja malog predmeta i premještanja na drugu stranu stola za upola manje vremena, piše Wired.

“Senzorne povratne informacije od udova izuzetno su važne za obavljanje svakodnevnih stvari, a kada tih informacija nema, izvedba je teška”, objašnjava biomedicinska inženjerka sa Sveučilišta Pittsburgh, Jennifer Collinger.

Znatno brže odrađuje zadatke

Elektrode rade tako da čitaju električne impulse koje stvara Copelandov mozak kada razmišlja o pomicanju ruke i šalju ih na kompjuter koji ih prevodi i u skladu s time upravlja rukom. Novi set elektroda stvara taktilne senzacije stimulirajući dijelove mozga električnim impulsima kada ruka dođe u kontakt s objektom.

Ispostavilo se da stimuliranje u područjima mozga povezanima s vrhom prstiju generira osjećaje za koje se čini da stižu iz vlastite ruke sudionika. Za izvršenje zadatka za koji je Copelandu trebalo 20 sekundi sada treba 10 sekundi.

Za sada, elektrode moraju biti povezane putem žica, i za njihovu ugradnju je potrebna invazivna operacija mozga. Elektrode imaju životni vijek i potrebno ih je mijenjati, tako da za sada tehnologija nije spremna za široku upotrebu. Znanstvenici kažu da je još puno koraka do postizanja realističnijih senzacija i dovođenja tehnologije u domove ljudi. Ali na dobrome su putu.