Kako je Andrej Plenković ovaj tjedan odradio tuđmanovsko autanje

Donosimo redoviti pregled najvažnijih događaja tjedna

Premijer je opoziciju optužio za suradnju s Rusijom ne bi li njega srušila s vlasti. Sve što se nakon toga događalo je zapravo tragikomično jer su i prozvani s klerikalne desnice, jednako kao i hadezeovci u pravu kada govore o vezama ovih drugih s Rusijom, s bitnom razlikom da su veze vladajuće stranke puno dublje i interesno isprepletene i traju godinama

Tjedan su obilježile oslobađajuća presuda Ivi Sanaderu, rat Plenkovića i oporbe oko suradnje s Rusijom, dolazak patrijarha Porfirija u Vukovar, veliki prosvjedi žena u Bosni i Hercegovini, davanje uvjetnog kandidacijskog statusa toj zemlji od strane EU, sve veća izolacija Srbije i njen verbalni rat s Hrvatskom, masovna izolacija Rusije u Općoj skupštini UN-a te prijelomna odluka u Zagrebu usmjerena protiv agencijskog rada u poslovima s gradom.

Presuda Sanaderu

Oslobađajuća presuda Ivi Sanaderu za ratno profiterstvo niti je ikoga iznenadila, niti je neka velika vijest. Niti, na kraju krajeva to sve skupa više ima ikakvoga smisla. Praksa hrvatskog pravosuđa, koja nikad nije omanula, da se svi veliki procesi, od onih za ratne zločine, do onih za gospodarski kriminal ili ubojstva u prometu, otežu do besvijesti, u pravilu i puno duže od deset godina, nakon čega javnost više nema nikakvog interesa za praćenje tih procesa, a eventualna kazna, koja najčešće izostane, pretvori se u nebitnu crticu u medijima i ne djeluje ni na koji način društveno ljekovito, obesmislila je sve te procese. Drugim riječima, pravosuđe je ili efikasno i relativno brzo, ili nema nikakvog smisla, kao u hrvatskom slučaju.

Plenković-oporba-Rusija

Puno zanimljivije od presude Sanaderu bilo je pak Plenkovićevo tuđmanovsko autanje, u kojem je opoziciju optužio za suradnju s Rusijom ne bi li njega srušila s vlasti. Sve što se nakon toga događalo je zapravo tragikomično jer su i prozvani s klerikalne desnice, jednako kao i hadezeovci u pravu kada govore o vezama ovih drugih s Rusijom, s bitnom razlikom da su veze vladajuće stranke puno dublje i interesno isprepletene i traju godinama. Da stvar bude dodatno začinjena, u isto vrijeme se otkrilo i da je Zrakoplovno-tehnički centar dogovarao servisne usluge s ruskim ATS-om, što se idealno uklopilo u čitavu priču. Puno manje važnu od stvarnog pitanja što se dogodilo s energentima?

Europska komisija, Srbija i Hrvatska

Proteklog tjedna stigao je i izvještaj Europske komisije u kojem je navedeno da se Srbija još uvijek nije uskladila s vanjskom politikom Europske unije, a da su odnosi s Hrvatskom zategnuti, uz česte političke provokacije. Što je blago rečeno za stvarnost u kojoj tih odnosa zapravo i nema, odnosno održavaju ih tek kulturnjaci, umjetnici, zajedničko tržište, jezik, obitelji i prijatelji, a između institucija i čelnih ljudi slušamo grozne optužbe o ustaškoj državi i slično. Bez imalo osjećaja da takva retorika samo u dodatno teži položaj gura ono malo preostalih Srba u Hrvatskoj.

Uvjetni kandidacijski status za BiH

Europska komisija je konačno ponudila i uvjetni kandidacijski status za Bosnu i Hercegovinu, vezan za ispunjavanje reformskih uvjeta, što će se jako teško dogoditi. Posebno u situaciji u kojoj vlada nervoza oko sastavljanja vlasti, u kojoj se ponovno prebrojavaju glasovi za poziciju čelnog čovjeka Republike Srpske i situaciju u kojoj Željko Komšić iskazuje sve veće neprijateljstvo i prema Visokom predstavniku, ali i prema Europskoj uniji. Ako igdje treba izučavati kako izgleda politička iracionalnost u najsurovijem obliku, to je u Bosni i Hercegovini.

Veliki prosvjedi žena u BiH

Da je ikoga od tamošnjih političkih aktera zaista briga za stvarnost tog društva i za uspostavu građanske države, onda bi im nasilje nad ženama i sve intenzivniji patrijarhat uslijed opće klerikalizacije, bili jedna od ključnih tema na kojoj bi mogli početi borbu za uspostavu moderne, sekularne i građanske države. Kako ništa od navedenog nije slučaj, ženski pokret ostavljen je da se sam izbori barem za zakonske izmjene i priznavanje femicida, što je počelo s velikim prosvjedima diljem zemlje proteklog tjedna.

Agencijski rad u Zagrebu

Zagrebačke gradske vlasti su u ovom tjednu, boreći se usput s dezinformacijama o koaliciji s HDZ-om, konačno donijele jednu istinski lijevu odluku o tome da će prestati angažirati ljude preko agencijskog rada, koji su na taj način bili nezaštićeni i potplaćeni te da će one koji su potrebni zaposliti za stalno. Ovo je puno bitnija vijest od problematike prikupljanja otpada, ali nije dobila ni blizu onakav odjek.

Porfirije u Vukovaru

Posjest patrijarha Porfirija Vukovaru dao je još jedan argument u prilog tezi da radikalna desnica i vukovarske gradske vlasti jednostavno ne daju gradu i njegovim građanima da konačno krenu živjeti dalje, stalno njegujući traume i ratne narative. Sad je izbio problem zbog Porfirijevog dolaska na godišnjicu pogibije Blage Zadre. I bez obzira na to što o Porfiriju i njegovoj politici te dvoličnosti mislim sve najgore, o čemu sam pisao i govorio za brojne medije i u Hrvatskoj i u BiH i u Srbiji, puno veću štetu Vukovaru nanosi to što ga se stalno drži taocem ratnih događanja. Ovdje čak nije ni bitno što je Porfirije sada pokazao umiveno lice i govorio o svim žrtvama i mjestima stradanja. Bitan je princip i normalizacija svakodnevnog života sa svim ceremonijama i baštinama.

Opća skupština UN-a

I na kraju, agresija Rusije na Ukrajinu koja je granatiranjem brojnih ukrajinskih gradova ušla u još brutalniju fazu, dobila je adekvatnu reakciju na Općoj skupštini UN-a, na kojoj su 143 države odbacile aneksiju ukrajinskih regija, dok je suzdržanih zemalja bilo 35, a uz Rusiju su stale samo Bjelorusija, Sirija, Nikaragva i Sjeverna Koreja.