Priča o mirovinama najveća je Plenkovićeva prevara. A on se priprema izreklamirati je kao svoje najveće postignuće

Riječ je zapravo o možda najvećem debaklu Vladine politike

FOTO: Pixsell

Kad je Plenković dolazio na vlast mirovina je iznosila 40 posto plaće. U programu "Vjerodostojno", HDZ je 2016. obećao da će to dizati prema 60 posto. Sedam godina kasnije, od kojih je šest obilježio obilan globalni gospodarski rast, mirovina iznosi 38 posto plaće

Teško je vjerovati da će Andrej Plenković propustiti takvu priliku. Već sad se najavljuje da će redovno rujansko usklađivanje mirovina biti najveće dosad, pa je stoga mizerna mogućnost da rekordan rast mirovina neće naći svoje mjesto u redovnoj premijerovoj litaniji koju Plenković izrecitira svaki put čim ugleda mikrofon.

Kao i većina podatka u tom najmonotonijem od svih najokorjelije monotonih političkih istupa, tako će i ovaj plesati na granici političkog spina, nekontekstualiziranih i pažljivo probranih podataka, te klasične neistine. Mirovine će nakon rujanskog porasta od nešto više od osam posto doista narasti više nego ikad dosad. Štoviše, kad se uzme u obzir i prethodno ovogodišnje, te dva lanjska usklađivanja, ukupno su narasle za preko dvadeset posto.

Divna vijest? Ne, samo nedovoljno precizna. Dramatično nedovoljno precizna. Kad se u obzir uzme puni kontekst stvarne visine mirovina i standarda života umirovljenika koji o njima ovisi, nije lako naći više poražavajući primjer debakla politike Andreja Plenkovića i HDZ-a u njihovih sedam godina vlasti.

Vjerodostojnih 60 posto. Pardon, 38

Počelo je, kako to obično biva, lijepim riječima i velikim obećanjima. “Trajno ćemo usklađivati visinu mirovina s rastom plaća u odnosu na kretanje BDP-a, proračunskog deficita i troškova života u cilju da se mirovine postupno povećavaju prema razini od 60% prosječne plaće kako bismo našim umirovljenicima osigurali dostojanstven život”, stoji u programu HDZ-a za izbore 2016. godine, onom s danas legendarnom maksimom “Vjerodostojno”.

Tad je udio mirovine u plaći bio malo iznad 40 posto. Danas, sedam godina kasnije, odnosno nakon sedam godina nastojanja vlasti “u cilju da se mirovine povećavaju prema razini od 60 posto prosječne plaće”, prosječna mirovina teži oko 38 posto prosječne plaće. Politika zna biti teško uhvatljiva i mjerljiva djelatnost, ali debakl ove politike je savršeno matematički čist. Umjesto da je digneš s 40 na 60 posto, prosječnu mirovinu si u sedam godina – od kojih su njih šest bile “godine debelih krava”! – još srušio za koji postotni bod. I sad ćeš se još hvaliti kako su u tvom mandatu rasle mirovine.

Profitirali penzioneri koji kupuju jahte i nakit

Problem, međutim, nije samo u neispunjenom obećanju i očitoj seriji višegodišnjih promašaja po pitanju umirovljeničkih primanja. Problem je posljednje dvije godine još bolniji. Naime, s povećanjem u rujnu, mirovine će ukupno rasti za nešto više od 20 posto, što je otprilike na razini inflacije u istom periodu.

Okej, nije divna, ali nije ni loša vijest? Ne, samo nedovoljno precizna. Naime, umirovljenici baš i ne kupuju u rojevima namještaj, automobile, jahte i skupi nakit. Najveći dio njihovih primanja odlazi na prizemnije stvari, hranu i piće.

Ipak nije sve tako crno

Državni zavod za statistiku ima posebnu kategoriju kod izračuna rasta cijena; u kojoj se gledaju cijene hrane, pića i duhana. U toj kategoriji su cijene, u dvije godine, porasle za preko 30 posto. Što znači da će stvarna kupovna moć umirovljenika i nakon očekivanog “najvećeg porasta mirovina” u rujnu, ostati debelo ispod rasta cijena onih artikala na koje troše najveći dio svojih tankih budžeta.

Ukratko, stvarnost je surova – penzioneri u ovoj zemlji, unatoč obećanjima i “rekordnim povećanjima” sve teže i teže žive. No, nije sve tako crno. Barem će moći slušati premijera kako svečanim glasom obznanjuje koliko – rekordno! – rastu mirovine u Hrvatskoj.