Rat u Gazi preslikava se na Mostar. Situacija je zapaljiva, a tenzije podiže izraelski tajkun blizak HDZ-u

Među ljudima u gradu još se nije dogodilo ništa nasilno, no nitko ne može biti siguran da će tako i ostati

FOTO: Pixsell

Koliko god da je ključan problem BiH konstantni secesionizam Milorada Dodika i očekivana reakcija bošnjačke politike na svaku takvu najavu, kao i na samu činjenicu da je vlast na državnoj i federalnoj razini sastavljena bez SDA, situaciju u Mostaru ne bi nikako trebalo podcjenjivati, posebno u slučaju još većih zločina u Gazi, koji su izvjesni

Užas koji se upravo događa na Bliskom istoku, nakon što je Hamas nezamislivim terorističkim činom pokrenuo lanac događaja koji trenutačno izgledaju tako da se nad Gazom provodi ljudska i humanitarna katastrofa, s nikakvom naznakom da će Izrael odustati od daljnjih napada i prihvatiti bilo kakvu ideju koja bi politički riješila međunacionalne odnose, utječe na sve veću podjelu u svijetu. a posebno u Europi, oko ovog pitanja i slika na koje nitko ne može ostati imun.

Ta podjela je znatno izraženija i emotivnija u odnosu na onu s Ukrajinom, ponajprije jer je vezana uz identitetska pitanja i nataložene traume. Zbog toga ne čudi da je situacija potencijalno najosjetljivija u Mostaru, u kojem je na ionako napetu situaciju i naglašene podjele, aktualni rat između Izraela i Hamasa došao u dodatno zapaljivom momentu.

Izraelski poduzetnik Amir Gross Kabiri

Naime, prije nekog vremena, kao očiti pouzdanik HDZ-a i kao čovjek čija je firma ušla u devastirani Aluminij i preuzela od još uvijek postojećeg Aluminija pogone i manji dio radnika, u Mostar je došao izraelski poduzetnik Amir Gross Kabiri, čovjek koji se od prvog dana boravka u Mostaru trudi biti sveprisutan i politički te društveno-kulturno aktivan.

I jasno, taj njegov angažman koji ima jasnu političku agendu i vidljiv je samo na jednoj strani grada, putem postavljanja vlastite zbirke vrijednih umjetnina u prostor nekadašnje Galerije Aluminij. Putem značajnog sponzorstva u nogometnom klubu Zrinjski, uslijed čega je postao i potpredsjednik kluba, preuzimanja malobrojne židovske zajednice u gradu kojoj je postao predsjednik, sponzoriranja Lane Pudar, plivačke zvijezde u usponu.

Postavlja i konstantne reklamne kampanje kojom je solidan dio grada još davno ukrasio zastavama Izraela, a čitav grad jumbo-plakatima u povodu 75. godišnjice Izraela, uz stalno pojavljivanje u hrvatskim medijima. Sponzorirao je i godišnji Bestbook prilog tjednika Express i najavu ulaganja u medije u Bosni i Hercegovini. To je dovelo do toga da druga polovica grada, ionako frustrirana ne suočavanjem hrvatske politike s prošlošću i politički sve nabrijanija, te samoidentificirana s Palestincima i njihovom mukom, ima i dodatni motiv pobune protiv bliskosti hrvatske politike i Izraela.

Mostar i dalje veoma podijeljen

Sve je dodatno potencirano i s Kabirijevim osvetničkim i nimalo humanim statusima na društvenim mrežama nakon terorističkog Hamasovog čina. Istina je da je vrlo vjerojatno i zbog njegovog dolaska, HDZ pristao na promjenu šest imena ulica koje su još početkom devedesetih nazvali po ustaškim dužnosnicima ili kolaboracionistima, što je naravno dobra stvar, ali je i takva odluka naišla na negodovanje upravo zbog pretpostavke o njegovoj bitnoj ulozi u njoj.

I tako smo u Mostaru, nakon tog nesretnog 7. listopada prvo dobili projiciranu zastavu Izraela na zgradi sveučilišta u Mostaru pa skok sa Starog mosta, uz veliku zastavu Palestine. Na koncu i veliki prosvjed podrške Palestini ovu subotu, na kojem je bilo nekoliko tisuća ljudi i koji se dogodio na trgu Musala, a kojeg je HDZ-ov gradonačelnik Mario Kordić neuspješno pokušao spriječiti pokušajem zabrane okupljanja podrške Palestini i Izraelu, zbog politički zapaljive situacije.

No, koliko god mu priopćenje zvučalo racionalno, svakome je unaprijed bilo jasno da od te zabrane neće biti ništa i da će se prosvjed održati. Tako se još jednom pokazalo da je Mostar tek nominalno ujedinjen grad, ali suštinski i dalje podijeljen po ratnoj liniji.

Napeti odnosi na političkoj sceni

Ono što jest u svemu tome dobro jest to da se među ljudima u gradu nije dogodilo ništa zapaljivo. No, nitko ne može biti siguran da će tako i ostati, posebno u svjetlu stalnog negodovanja Islamske zajednice zbog izgradnje zgrade HNK, neodržavanja posljednje sjednice Gradskog vijeća na kojoj je konačno trebao biti donesen novi Statut grada, a koju je minirao HDZ, i generalno sve napetijih odnosa na političkoj sceni u zemlji.

Ukratko, koliko god da jest ključan problem Bosne i Hercegovine konstantni secesionizam Milorada Dodika i očekivana reakcija bošnjačke politike na svaku takvu najavu, kao i na samu činjenicu da je vlast na državnoj i federalnoj razini sastavljena bez SDA, situaciju u Mostaru ne bi nikako trebalo podcjenjivati, posebno u slučaju još većih zločina u Gazi, koji su izvjesni.