Tko nakon ovog tjedna još vjeruje Penavi da poslije izbora neće u koaliciju s HDZ-om i Pupovcem?

Nakon zadnjeg Pupovčevog istupa, 3P koalicija je ipak postala stvarnijom nego što je bila do prije samo dva dana

Koaliciju HDZ-a, SDSS-a i DP-a bi mogla zahtijevati poslijeizborna matematika. Ali, sama ideja suradnje s Pupovcem mogla bi destruirati izborni rezultat Domovinskog pokreta

Milorad Pupovac preksinoć je, zapravo, izjavio da neće imati ništa protiv da njegova stranka bude u vladajućoj koaliciji u kojoj su Domovinski pokret i Ivan Penava. Nakon odluke Možemo! da ne ide u predizbornu koaliciju sa SDP-om, to je najvažniji politički događaj ususret superizbornoj 2024. godini.

Kao i slučaju odluke zelene ljevice, izjava čelnika SDSS-a crta preciznu skicu budućih političkih odnosa, te može imati presudan utjecaj i na same izborne rezultate. I čini se da obje odluke, makar u trenutnom pejzažu političkih odnosa (koji se – oprez – može dramatično i brzo mijenjati baš u mjesecima i tjednima pred same izbore) idu u korist devete, desete, jedanaeste i dvanaeste godine koju bi na vlasti mogli provesti Andrej Plenković i HDZ.

Nema crvene linije kod DP-a

Predsjednik SDSS-a je, gostujući u emisiji Pressing N1 televizije, preksinoć bio prilično jasan. Prvo je na pitanje o još jednoj koalicijskoj Vladi s HDZ-om govorio o važnosti kontinuiteta, političke stabilnosti i reformi (ne, spominjući reforme nije htio biti sarkastičan). Da bi, na pitanje voditelja Ilije Jandrića o tome može li, s obzirom na stavove Domovinskog pokreta, zamisliti da bude u koaliciji u kojoj je i Ivan Penava, bio jasan: “Svašta ja nisam mogao zamisliti, ali se dogodilo zato što se ljudi mijenjaju, jer želja da se bude u vlasti je veliko čudo”.

Domovinski pokret, ukratko, SDSS-u i Pupovcu nije crvena linija preko koje ne žele preći. I to, zapravo, unatoč nabrušenoj retorici Penavine stranke prema SDSS-u i osobno Miloradu Pupovcu, ne bi trebalo biti veliko iznenađenje.

Ni Glavaš nije bio problem

SDSS je, naime, i u prošloj Vladi Andreja Plenkovića, bez problema funkcionirao u sličnoj kombinaciji. U vladajućoj većini, koju su, kao i ovaj put, činili HDZ, manjine, sitne strančice i “žetončići”, sudjelovao je i Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje, danas pomalo zaboravljeni HDSSB.

Radi se o stranci koju je formirao i vodio Branimir Glavaš. Protiv kojeg i danas traje sudski proces zbog navodnog ratnog zločina. Nad Srbima. Domovinski pokret i Ivan Penava su, što se tiče SDSS-a, sigurni puno manja kost za progutati. U ime, je li, kontinuiteta, stabilnosti i reformi (bez sarkazma).

Tri, a ne dva P

Priča o koaliciji u kojoj se sad potencijalno pomaljaju ne dva (Plenković i Penava), već tri P (Pupovac), ima svoje utemeljenje u političkoj matematici. Koliko god bio jači od prvih pratitelja, HDZ je i dalje anketno dosta tanji od rezultata koji su postigli na korona izborima.

Bude li u izborima postotak glasova blizak onom kakvog pokazuju današnje ankete, to jednostavno neće biti ni blizu dovoljno za manevar kakav je Plenković izveo već dvaput – da uz podršku manjina i još nekoliko plutajućih mandata ugrabi vlast. Trebalo bi, jednostavno, previše “žetončića” – kandidata opozicije koji poslije izbora odjednom u sebi otkriju duboku odgovornost prema Hrvatskoj kao takvoj, te HDZ-u kao jedinom garantu stabilnosti. No, kad bi se toj hrpi dalo pridružiti mandate u koje bi se pretvorio sadašnji rejting DP-a (7,2 posto), stvar bi sigurno postala ako ne riješena, a ono makar – izvedivija.

Egzistencijalna prijetnja za Domovinski pokret

Problem je u tome što je jedan od ključnih razloga same egzistencije DP-a nezadovoljstvo birača desnice politikom Plenkovićevog HDZ-a koja je nagnuta prema desnom centru, a posebno koalicijom s Pupovcem i SDSS-om. No, kako sam Pupovac kaže, “želja da se bude u vlasti je veliko čudo”, pa 3P koaliciju treba ubuduće tretirati kao realnu mogućnost.

E sad, za DP bi koalicija (jer “želja da se bude na vlasti…”) sa SDSS-om nakon izbora možda i bila probavljiva, ali prije izbora bi im ta priča mogla postati egzistencijalna prijetnja. Nije stoga čudno da je Penava već održao tiskovnu konferenciju na kojoj je ponovio – “sa SDSS-om nikad”. Jer ovih 7,2 posto glasova desnih birača bi se u hipu mogli razrijediti na manje od pet posto i Penavu ostaviti tek na možda potpuno nebitna dva-tri mandata (ako i toliko) koje bi osvojio na istoku Hrvatske.

Penava već cijeli mandat bio sa SDSS-om

Međutim, upravo je Penava – istina, gunđajući – praktično cijeli mandat prošle Vlade proveo u stranci koja je bila u koaliciji sa SDSS-om. HDZ je gradonačelnik Vukovara napustio tek poslije raspuštanja Sabora u svibnju 2020. godine. Ukratko, nakon Pupovčeve izjave 3P koalicija je ipak postala stvarnijom nego što je bila do prije samo dva dana. Jedno je slati žestoke predizborne poruke svojim biračima, a drugo sjesti za pregovarački stol nakon provedenih izbora.

Nešto im o tome sigurno može reći Most, stranka koja je euforično dočekala Pupovčevu izjavu o koaliciji s Penavom (jer ciljaju na slično biračko tijelo kao DP). Možda da im preporuče dobrog javnog bilježnika?