U tijeku je masovni udar na Putinovu Ahilovu petu. Ukrajinci lansiraju rojeve dronova, ali primarni cilj nije uništenje rafinerija

Samo u jednom danu u ožujku, Ukrajinci su izvršili udar na 10 posto ruskih prerađivačkih kapaciteta naftne industrije

Napadi na objekte ruske petrokemijske industrije neće imati izravan učinak na izvođenje borbenih operacija. Međutim, poremećaj opskrbe stanovništva i industrije te smanjeni priljev sredstava od izvoza naftnih derivata može značajno utjecati na sposobnosti ruske države za financiranje rata

Oružane snage Ukrajine uspijevaju održati kontinuitet napada na rusku petrokemijsku industriju. Od 21. siječnja, kad je na udaru bio Ust-Luga LNG terminal na Baltičkom moru, pa do sredine ožujka, pogođeno je 12 od ukupno 45 najvećih ruskih rafinerija.

Očigledan cilj ukrajinskih udara jest ometanje i prekidanje prozvanih procesa, a ne potpuno uništenje postrojenja. U svakoj rafineriji meta je jedinica za destilaciju sirove nafte, skraćeno CDU. Ta procesna jedinica, prepoznatljiva po visokim tornjevima, najkritičnija je u svakoj rafineriji. CDU destilira ulaznu sirovu naftu u različite frakcije. Nakon “razdvajanja” svaka pojedinačna frakcija obrađuje se u drugim procesnim jedinicama rafinerije. Dakle, dok je god jedinica za destilaciju sirove nafte izvan pogona nije moguće obrađivati sirovu naftu na početku procesa proizvodnje.

Oštećenja nisu velika. Štete na postrojenjima nastale zbog požara mogu biti znatne, ali gubici koji nastaju zbog zastoja proizvodnje vjerojatno će nadmašiti cijenu oštećenja. Zbog sankcija, dostupnost uništene opreme mnogo je složenija i skuplja. Uvijek postoji zamjenska kineska tehnologija, no vrlo često upitne kvalitete.

Najava ukrajinske ofenzive dronovima

Pored rafinerija, na udaru su i velika skladišta naftnih proizvoda, prioritetno ona koja se nalaze blizu zone borbenih operacija. Cilj je ometanje distribucije i dostave pogonskog goriva trupama na fronti. Ukrajinci su izuzetno brzo razvili domaću proizvodnju borbenih dronova dugog dometa. Ukupno 10 tvornica, više privatnih nego državnih, “štanca” dugometne dronove.

U prošlogodišnjem napadu na predgrađa Moskve Ukrajinci su promovirali “Dabra”, prvi domaći “kamikaza” dron dugog doleta. Dokazani dolet veći od 750 kilometara, s relativno malom bojevom glavom mase 20 kilograma, u Moskvi je izazvao više panike nego štete. To je očito bila samo najava ukrajinske dalekometne ofenzive dronovima koji sada pokrivaju gotovo cijeli teritorij zapadnog dijela Rusije na daljinama do 1000 kilometara od Ukrajine.

Snimke posljednjih napada pokazuju dron Ljutij. Ova letjelica konstrukcijski vrlo podsjeća na turski Bayraktar TB2. Ima dokazani dolet veći od 1000 kilometara, a povijena masa ubojnog tereta iznosi 75 kilograma. Pored rafinerija, ovaj borbeni dron korišten je i za napad na Beriev zrakoplovnu kompaniju u gradu Taganrog, na Azovskom moru.

Rusi morali odabrati prioritete za obranu

Trenutno postoji više od 12 tipova borbenih dronova velikog dometa koji se proizvode u Ukrajini. Eksperimentira se i s dronovima na mlazni pogon. Za sada, dokumentirano je djelovanje samo starog drona iz sovjetskog vremena, Tupolev Tu-141 Striž. Nije poznato je li obnovljena proizvodnja ili se obnavljaju već otpisane letjelice.

Povećana proizvodnja dronova omogućila je Ukrajincima izvođenje masovnijih udara u rojevima od po nekoliko dronova. Dnevno na Rusiju u prosjeku poleti više od 40 “kamikaza” podijeljenih u nekoliko skupina. Masovnost, a i ogroman prostor koji je na udaru otežava rad ruske protuzračne obrane.

U takvim uvjetima, Vojska Ruske Federacije morala se odlučiti za prioritete u obrani. Na prvom mjestu nesumnjivo je Moskva. Prošlogodišnji demonstrativni napadi “Dabrova” natjerali su vojsku za raspoređivanje brojnih PZO sustava kraćeg dometa na, i oko, važnih državnih institucija. Sljedeći prioritet za obranu od napada iz zraka je, bez dvojbe, Krimski most.

Putin ostavio oligarhe na cjedilu

Kao posljedica rata u Ukrajini, tvornice naoružanja i vojne opreme, rajoni grupiranja oružanih snaga, jedinice na fronti, aerodromi baziranja taktičke i strategijske avijacije novi su objekti pridodani za neposrednu obranu od napada iz zraka. Ne treba zaboraviti da Vojska Ruske Federacije, iako nije cilj ukrajinskih napada, i dalje štiti lokacije razmještaja nuklearnih bojevih glava i njihovih raketa nosača. Tu treba dodati i tri flote: Balističku, Sjevernu i Pacifičku.

U takvim okolnostima, Vojska Ruske Federacije nema niti snaga, a niti sredstava kojima bi neposredno branila privatne industrijske objekte, u koje spadaju i rafinerije nafte. Vojska je još prošle godine jasno rekla ruskim oligarsima da ako žele neposrednu obranu proizvodnih pogona u privatnom vlasništvu neka to sami financiraju.

Ukrajinci su promijenili taktiku upotrebe svojih dronova i dodatno zakomplicirali obranu. U prvim napadima visina leta prema cilju bila je oko 100 metara iznad tla. Upotrebom naprednije opreme za navigaciju visina krstarenja drona spuštena je na svega 30 metara iznad tla. To znatno smanjuje daljinu radarskog otkrivanja kao i vatrenog djelovanja po objektu u zraku. Radarski horizont smanjen je za dvostruko, a teoretska daljina otvaranja vatre smanjena je s pet na nešto više od dva kilometra.

Nimalo ohrabrujući trend za Moskvu

Pored toga, ukrajinski dronovi pokazuju znatnu otpornost na protuelektroničko djelovanje. To znači da, pored zaštite satelitskog signala, raste i autonomija navigacijskih uređaja. Uz to, izuzetno je povećana i preciznost pogodaka. Snimci posljednjih napada pokazuju manevriranje dronova u završnoj fazi leta. Nije poznato je li manevar završnog udara ranije programiran ili se koristi satelitski link za ručno navođenje, kao u slučajevima pomorskih dronova.

Napadi na objekte ruske petrokemijske industrije neće imati izravan učinak na izvođenje borbenih operacija. Možda će doći do poremećaja opskrbe jedinica na fronti. Za opskrbu vojske, Ruska Federacija raspolaže proizvodnim kapacitetima izvan dometa ukrajinskih dronova. Međutim, poremećaj opskrbe stanovništva i industrije te smanjeni priljev sredstava od izvoza naftnih derivata može značajno utjecati na sposobnosti ruske države za financiranje rata.

U Rusiji zabrana izvoza naftnih derivata vrijedi za idućih šest mjeseci. To je bio prvi znak očitog poremećaja u proizvodnji. U siječnju je proizvodnja pala za četiri posto. Rezultati za veljaču i ožujak još su nepoznati. Samo u jednom danu u ožujku, Ukrajinci su izvršili udar na deset posto ruskih prerađivačkih kapaciteta naftne industrije. Nimalo ohrabrujuće za Moskvu jer se ukrajinska ofenziva dronovima nastavlja.