Velikosrpska ideologija nije nestala. Srebrenica je ogromno upozorenje za Sarajevo, ali i za Zagreb

Genocid u Srebrenici za Hrvatsku je, politički govoreći, gotovo jednako važan kao i za BiH. Evo zašto

A picture taken on July 11, 1995 shows an elderly Muslim woman and her husband getting treatment for injuries inflicted on them by Serb military forces as they fled the east Bosnian enclave of Srebrenica. A Bosnian court on June 15, 2012 convicted four former elite soldiers of crimes against humanity for executing some 800 Bosnian Muslims during the 1995 Srebrenica massacre and sentenced them to up to 43 years. (The man on the right died shortly after the picture was taken). AFP PHOTO/Odd ANDERSEN (Photo by ODD ANDERSEN / AFP)
FOTO: AFP

Koliko god se Bošnjaci i Hrvati međusobno ubijali 1993., i koliko god su Hrvati i Bošnjaci u napetim odnosima, njihov stvarni zajednički neprijatelj jest velikosrpska ideologija, a njihov potencijalni operativni neprijatelj mogu, nažalost, ponovo postati Republika Srbija i Republika Srpska.

U utorak 11. srpnja obilježava se 28. obljetnica masakra u Srebrenici. Vojnici Republike Srpske, podsjetimo, na taj su datum, i u idućih nekoliko dana u ljeto 1995. godine, pobili između sedam i osam tisuća Bošnjaka.

Bio je to organizirani zločin; pokolj se nije dogodio u borbama, nego poslije pada Srebrenice i sramotnog bijega nizozemskog bataljuna koji je trebao štititi Srebrenicu. Svi bošnjački muškarci, stariji od 15 ili 16 godina dovezeni su autobusima i kamionima na stratišta, i tamo likvidirani.

Radilo se, dakle, o čistom, školskom primjeru genocida, za koji su formalno najodgovorniji Radovan Karadžić, ondašnji neupitni politički lider bosanskih Srba, i general Ratko Mladić, zapovjednik vojske Republike Srpske. Genocid u Srebrenici za Hrvatsku je, politički govoreći, gotovo jednako važan kao i za Bosnu i Hercegovinu. Evo zašto.

Velikosrpska ideologija nije nestala

Prvo, srebrenički masakr pokazuje i trajno upozorava do čega sve može dovesti velikosrpska ideologija, koja je pokrenula sve ratove na području bivše Jugoslavije. Etničko čišćenje sastavni je dio velikosrpske ideologije, a srebreničko etničko čišćenje, provedeno mitraljezima i drugim automatskim oružjem, najbrutalniji je iskaz velikosrpske ideologije poslije Drugog svjetskog rata.

Posebni je problem, međutim, u tome što velikosrpska ideologija, koja je dovela do genocida u Srebrenici, nije nestala niti je s vremenom izblijedjela. Osnova velikosrpske ideologije jest širenje Srbije na zapad, ”preko Drine”, bilo u obliku velikosrpske Jugoslavije, bilo u obliku Velike Srbije ili pak u formi zapadnih srpskih “država”, koje blisko surađuju s Beogradom.

Takva je velikosrpska ideologija i dalje aktualna, o čemu upravo svjedočimo kroz najnovije akcije Milorada Dodika, političara koji iz dana u dan dodatno ruši ionako urušenu susjednu državu.

Hrvatska se mora ponašati oprezno

Ovdje treba dodati da je u vrijeme srebreničkog masakra jedan od zagriženijih zagovornika velikosrpske ideologije bio sadašnji srpski predsjednik Aleksandar Vučić.

U redu, Vučić jest u srpnju 2015. godine došao u Srebrenicu da se pokloni žrtvama, ali moramo znati da je gospodina Vučića na taj potez nagovorila ekipa iz političke konzultantske tvrtke ISTOK, koju čine umirovljeni britanski diplomati, koji su u vrijeme rata bili stacionirani na prostorima bivše države, osobito u Hrvatskoj.

Zbog današnje aktualnosti velikosrpske ideologije u Beogradu, Republika Hrvatska mora se veoma oprezno ponašati prema Republici Srbiji, kao i prema Republici Srpskoj.

Najgore opcije ostaju donekle otvorene

Srebrenička tragedija mora ostati trajno upozorenje za sve dobronamjerne ljude u Hrvatskoj, jer ona svjedoči o najbrutalnijim mogućim konzekvencama velikosrpske ideologije. Drugo, masakr u Srebrenici, zajedno s masakrom na Ovčari, jasno govore da Hrvatska i Bosna i Hercegovina dijele trajnog zajedničkog potencijalnog neprijatelja.

Koliko god se Bošnjaci i Hrvati međusobno ubijali 1993. godine, i koliko god su Hrvati i Bošnjaci u napetim odnosima, njihov stvarni zajednički neprijatelj jest velikosrpska ideologija, a njihov potencijalni operativni neprijatelj mogu, nažalost, ponovo postati Republika Srbija i Republika Srpska.

Naravno da se svi nadamo kako se to neće dogoditi, i naravno da trenutno ne postoje uvjeti za izbijanje širih oružanih sukoba u Bosni i Hercegovini, ali dok se god ne postigne dugoročno političko rješenje za BIH, čak i najgore opcije ostaju donekle otvorene.

Srebrenica će trajno upozoravati

Stoga je u najdubljem hrvatskom i bošnjačkom nacionalnom interesu postizanje bilo kakvog dogovora prihvatljivog za obje strane, kako bi se BIH stabilizirala barem u jednom svom dijelu.

Republika Srbija nije kadra promijeniti svoju ideologiju, pa samim tim ni stvarnu sigurnosnu politiku, sve dok njene političke elite na svim mogućim razinama, od ikonografskih do operativnih, ne odustanu od velikosrpske ideje, dakle od širenja Srbije na zapad, i dok ne odustanu od postojanja bilo kakvih srpskih država zapadno od Drine.

Dok se sve to ne dogodi, a neće tako skoro, Srebrenica će trajno i mučno upozoravati Sarajevo, i Zagreb, kao i Mostar, do čega sve može dovesti velikosrpska ideologija.