Vojni analitičar: Potopljena krstarica Moskva na dnu Crnog mora bit će dugovjekovni svjedok ruske bahatosti i promašene politike

Preambiciozna namjena broda narušila je sigurnost i zakomplicirala sustave obrane

Potonućem raketne krstarice Moskva, zapovjednog broda ruske Crnomorske flote, potonuo je i koncept sovjetskog pristupa borbi za prevlast na moru. Naime, 21. listopada 1967., egipatski raketni čamac sovjetske proizvodnje tipa Komar, prvi je put u povijesti ratova na moru potopio izraelski razarač Eilat protubrodskom navođenom raketom. Ukupno četiri pametne rakete, P-15 Termit, NATO kodne oznake SS-N-2 Styx, bile su dovoljne za potapanje mnogo većeg izraelskog razarača. Bojne glave mase 454 kilograma poslale su na dno najveći brod mornarice Izraela.

Od tada je sovjetska mornarica svoju udarnu moć preorijentirala s moćnih brodskih topova na protubrodske rakete, kao jedno od temeljnih brodskih oružja. Pošto Sovjeti nikad nisu uspjeli u operativnu uporabu uvesti nosače zrakoplova, ne samo kao udarnu snagu vatrene moći, već i kao sredstva za zaštitu svoje flote od napada iz zraka, svoje brodove pretvorili su i u platforme za protuzračnu obranu

Rusi željeli imati “tri u jedan”

Nisu razvijali, kao američka ratna mornarica, specijalizirane brodove za protuzračnu obranu. Također, krstarica je trebala biti sposobna izvoditi i protupodmorničku borbu. Jednostavno rečeno, željeli su imati tri u jedan. Takav koncept doveo je do gomilanja razne vrste ubojitih sredstava na malom prostoru.

Krstarica Moskva bila je naoružana sa 16 protubrodskih krstarećih raketa P-1000 Vulkan. Svaka raketa ima bojevu glavu od tisuću kilograma. Alternativno je mogla nositi i nuklearne bojeve glave. Zbog toga su ove brodove, klase Slava, nazivali i ubojicama nosača aviona. Međutim, sve su rakete smještene na nadgrađu broda bez značajne oklopne zaštite.

Moćna obrana

Prvu crtu protuzračne obrane krstarice Moskva činio je, za mornaričke uvjete prilagođeni, sustav protuzračne obrane velikog dometa, S-300F NATO, oznake SA-N-6 Grumble. Brod je ukupno tovario 64 rakete koje su se ispaljivale iz osam lansera. Sustav S-300F je namijenjen za uništavanje zrakoplova, krstarećih projektila i balističkih raketa. Dva lansirna uređaja protuzrakoplovnog sustav srednjeg dometa OSA-MA, NATO oznake SA-N-4 Gecko, raspolagala su s ukupno 40 raketa.

Posljednja crta obrane od napada iz zraka, a poglavito od protubrodskih raketa, činilo je šest topova kalibra od 30 milimetara AK-630. Svaki od njih ispaljuje 5000 granata u minuti koristeći šest rotirajućih cijevi. Ciljanje se vrši automatski, pomoću radara i računala.

Kobno ignoriranje “Neptuna”

Na drugoj pak strani, Rusi su potpuno ignorirali uspješno testiranje ukrajinske protubrodske rakete R-360 Neptun koje je obavljeno 2021. godine. Neptun je razvijen od bivše sovjetske protubrodske rakete Kh-35, ima bojevu glavu od 870 kilograma i operativni radijus do 300 kilometara. Nije poznato koju je taktiku koristila ukrajinska obalna artiljerija.

Činjenica da su samo dvije rakete bile dovoljne za potapanje zapovjednog broda Crnomorske flote, indicira slabosti u samoj konstrukciji i konceptu broda. Prevelika koncentracija ubojnih sredstava može ići samo na račun sigurnosti broda i posade. Zbog toga i nije bilo moguće gasiti požar, što je na kraju dovelo do potonuća broda.

Samo dvije rakete su bile dovoljne

Vrlo ponižavajuće djeluje podatak da su samo dvije krstareće protubrodske rakete uspjele probiti toliko hvaljeni, trostruki obruč, namjenske protuzračne obrane. Napad nije mogao biti iznenadan jer se brod nalazio u ratnoj zoni. Cijela posada i oružje trebali su biti na “gotovs“! Preambiciozna namjena broda, za izvođenje raznih vrsta borbenih operacija, izuzetno kompliciran sustav upravljanja vatrom i proces donošenja odluka – u takvim uvjetima i učinkovita upotreba raspoloživog naoružanja postaje upitna.

I na kraju, odgovornost je kapetana što je neodgovorno doveo svoj brod, zajedno s 500 članova posade, u domet obalnih baterija ukrajinski protubrodskih raketa. Lako je bilo rokati po obalama Gruzije ili Sirije! Ukrajina je očito nešto drugo. Ukrajinci tek trebaju dobiti od velike Britanije Harpune, moćne protubrodske rakete zapadne tehnologije.

Crnomorska flota ili obalna straža?

Bivša Crnomorska flota činila je jezgru pete eskadre Sovjetske ratne mornarice. Ona je u Mediteranu trebala parirati američkoj Šestoj floti. Međutim, ako i dalje nastavi isplovljavati i sudjelovati u ratu protiv Ukrajine, nekadašnja slavna Crnomorska flota, koju je 13. svibnja 1783. godine osnovao Grigorij Potemkin, ljubavnik ruske carice Katarine Velike, uskoro bi se mogla pretvoriti u obalnu stražu.

Zbog velike količine sumpora u donjim slojevima, razgradnja tvari u Crnom moru odvija se jako sporo. Iz tih razloga na dnu mora pronađeni su gotovo netaknuti starogrčki brodovi. Krstarica Moskva, na dnu Crnog mora, biti će dugovjekovni svjedok jedne epohe bahatosti, nadmenosti, promašene politike i nadasve ljudske gluposti.