Vojni komentator: Ruske snage krenule su u napad, ali ako Putin ne riješi osnovni problem, prijeti im strašan pokolj

Kolike su stvarne ruske mogućnosti za izvođenje protuofenzive?

FOTO: Profimedia

Od jeseni prošle godine, ruska vojska uspješno je provodila napadne operacije jedino u sektoru Bahmuta. Bila je to Pirova pobjeda, izvojevana pretežito angažmanom robijaša koji su svojom krvlju plaćali oprost kazne. Od tog perioda niti na jednom drugom dijelu fronta Vojska Ruske Federacije nije izvela uspješnu napadnu operaciju

Nakon dva tjedna ukrajinskih ofenzivnih operacija, Vojska Ruske Federacije prešla je u napade na Luganskom dijelu fronta. Pokušava se oslabiti pritisak Združenih snaga Ukrajine na Zaporoškom i Donjeckom odsjeku bojišnice, gdje Ukrajinci i dalje drže inicijativu u svojim rukama.

S tim ciljem, na istočnom, do sada neaktivnom dijelu ratišta, Rusi izvode napadna djelovanja na nekoliko pravaca. Najjači ruski pritisak dolazi iz rajona Kremine. Udarne ruske snage čine 90. tenkovska divizija i 76. zračno-desantna divizija. Osnovni smjera napada je u pravcu mjesta Zaščitne.

Prema provjerenim izvorima, ruske snage uspjele su ostvariti napredak oko jedan kilometar na južnom krilu u rajonu Serebrjanskih šuma. Ništa značajno za ukupnu situaciju. Sjeverno od Kremine, ruske snage poduzele su ograničene ofenzivne akcije u smjeru u Novoselivke i Kupjanska. Nema podataka o značajnim pomacima.

Tenkovska divizija u rasulu

Ovi napadi jako podsjećaju na dio neuspješne ruske zimske ofenzive kad su, na istim pravcima, Rusi pokušali potisnuti ukrajinske snage zapadno od rijeke Žerebec. Od respektabilnih postrojbi na Luganskom frontu, Vojska Ruske Federacije raspolaže još s 4. gardijskom tenkovskom divizijom.

Zapovjedništvo je smješteno u gradu Svatove. Iako nosi slavno ime, još iz Drugog svjetskog vrata, ova se divizija nije proslavila u napadu na Ukrajinu. Na početku ruske agresije, njen zadatak bio je okupacija Harkiva. Sve je završilo porazom i povlačenjem. Prema ruskim izvorima divizija je izgubila 131 tenk, a poginulo je 409 pripadnika postrojbe.

Nakon kratkotrajnog oporavka u Rusiji, divizija je ponovno vraćena u borbu. U rujnu 2022., tijekom ukrajinske protuofenzive u Harkivskoj oblasti, tenkisti Kantemirovskaja divizije dali su petama vjetra kod grada Izjuma. Ovaj put potvrđeni gubitak bio je 90 tenkova T-80U.

Neuspješni ruski pokušaji

Kolike su stvarne ruske mogućnosti za izvođenje protuofenzive? Iz dosadašnjih operacija tijekom lipnja, napadni kapaciteti, a i sposobnosti ruskih snaga ostaju na razini taktičkih pokušaja protuudara. Sukladno ruskom pravilu upotrebe snaga, nakon gubitka obrambenih položaja mora se organizirati protuudar, u što kraćem vremenskom periodu, radi povratka izgubljenih pozicija.

Tijekom posljednja dva tjedna pojedini objekti vrlo često su mijenjali vojsku koja ih kontrolira. Ipak, evidentno je da pokušaji vraćanja značajnijih izgubljenih položaja uglavnom završavaju ruskim odstupanjem. Najbolji primjer je pokušaj vraćanja izgubljenih položaja kod naselja Makarivka, južno od Velike Novosilke. Rusi su, navodno, za protuudar angažirali cijelu diviziju ali je napad zaustavljen.

U svakom slučaju, velika grupacija ruskih snaga, gdje su angažirani i tenkovi, nije uspjela potisnuti ukrajinske snage prema sjeveru. Slično se dogodilo i pri nedavnom pokušaju ponovnog osvajanja sela Pjatihatki u Zaporožju. Ukrajinska artiljerija spriječila je ruski protunapad još u formaciji marševskog poretka oklopne kolone.

Nestao borbeni duh

Osnovni problem ruske vojske, kojeg Moskva ni na koji način ne uspijeva ublažiti, jest odsustvo motiva za borbu kod većine ruskih vojnika. Borbeni duh igra ključnu ulogu, pogotovo kod izvođenja napadnih djelovanja. A kakvo je stanje ruskih vojnika najbolje se vidi prilikom zarobljavanja.

Neujednačena, u mnogim elementima zastarjela oprema, u kombinaciji s civilnom odjećom, najupečatljiviji je izgled zarobljenog, vrlo često gladnog ruskog vojnika koji nema na raspolaganju niti prvi zavoj.

Od jeseni prošle godine, ruska vojska uspješno je provodila napadne operacije jedino u sektoru Bahmuta. Bila je to Pirova pobjeda, izvojevana pretežito angažmanom robijaša koji su svojom krvlju plaćali oprost kazne. Od tog perioda niti na jednom drugom dijelu fronta Vojska Ruske Federacije nije izvela uspješnu napadnu operaciju.

Nedostatak ljudstva

Pored niskog morala, drugo bolno pitanje ruske vojske je i nedostatak ljudstva. Ruskim zapovjednicima u Ukrajini nedostaje značajni broj obučenih vojnika. Da bi nastavilo voditi operacije u Ukrajini, rusko ministarstvo obrane mora osigurati dodatne vojnike kao zamjenu za poginule i ranjene te za potrebe rotiranja snaga.

Neke profesionalne postrojbe nalaze se na terenu, bez zamjene, preko godinu i pol dana. Pozivajući se na neidentificirane službene izvore, Bloomberg je u ožujku izvijestio da Kremlj ove godine želi regrutirati 400.000 profesionalnih vojnika. Prema izjavi bivšeg predsjednika Dmitrija Medvedeva, sadašnji tempo novačenja uspio je osigurati potpisivanje 117.000 u prvih pet i pol mjeseci.

Ruski službeni podaci sad govore o 130.000 novih vojnika po ugovoru. Međutim, to ne znači i broj novih boraca na frontu. Veliki dio vojnika po ugovoru nastao je prevođenjem već mobiliziranih rezervista u status profesionalnog vojnika. To jedva pokriva gubitke uslijed pogibije, ranjavanja ili bolesti. O rotaciji iscrpljenih snaga nema ni govora.

Wagner u rezervi

Nakon isteka šestomjesečnog ugovora, s fronta se vratilo oko 32.000 bivših robijaša koji su služili u privatnim oružanim formacijama Wagner grupe. Po zauzimanju Bahmuta, Jevgenij Prigožin je povukao svoje plaćenike s tog dijela ratišta.

Računa se da je u njegovom sastavu bilo oko 20.000 plaćenika. U ovom trenutku oni predstavljaju jedinu realno dostupnu rezervu u ljudstvu koju bi ruska strana mogla angažirati u zaustavljanju daljnjih ukrajinskih ofenzivnih akcija.

Novo topovsko meso

Naime, Moskva pod svaku cijenu nastoji izbjeći novi val masovne mobilizacije rezervista. Prvo, takva mjera krajnje je nepopularna za široke narodne mase. Pogotovo što bi se, u sljedećem valu prisilnog prikupljanja ljudi za rat, moralo znatno više zagrabiti iz rezervnog bazena Moskve i Sankt Peterburga.

Za razliku od dalekih azijskih provincija, ta dva grada uvijek su potencijalni izbor nemira. Drugi razlog je nedostatak borbenih sposobnosti kod rezervista mobiliziranih na jesen 2022. godine. Uvijek postoji mogućnost pozivanja u vojsku mladića od 19 godina koji su tek odslužili redovan vojnički rok.

Međutim, pozivanje klinaca u osvajački rat nedvojbeno izaziva negativne reakcije njihovih roditelja. Dakle, generalu armije Valeriju Gerasimovu pod hitno je potrebno novo topovsko meso. A što se tiče ruskih protuofenziva, trenutno nisu realna ruska napadna djelovanja operativne razine.