Vojni komentator: Topi se ruska superiornost u naoružanju, drski Ukrajinci upravo su ih ozbiljno natamburali na Krimu

Gubitak Krima obezvrijedio bi sve eventualne ruske teritorijalne dobitke na kopnu

FOTO: Profimedia

Još od vremena Katarine Velike, pa do danas, bez obzira na politički sustav, Krim je predstavljao stratešku osnovicu ruskog imperijalizma prema toplom Sredozemnom moru. Drski Ukrajinci upravo su uspjeli natamburati vojno sjedište projekcije ruske imperijalističke politike. Majstori, nema šta.

Uspješnim napadom na zapovjedno mjesto ruske Crnomorske flote u Sevastopolju, na okupiranom Krimu, Ukrajinci su još jednom održali Rusima lekciju iz umijeća ratovanja. Tog dana, 22. rujna 2023., po tko zna koji put, na vidjelo je izašla nesposobnost, neučinkovitost, neorganiziranost i arogantnost ruske oružane sile.

Samo devet dana nakon što su im na suhom doku, nekoliko kilometara dalje, Ukrajinci uništili podmornicu Rostov na Donu i desantni brod Minsk, rusko zapovjedništvo saziva sastanak visokih časnika na mirnodopskoj lokaciji. Kao da se rat događa negdje drugdje.

Rusi su pokazali neviđenu aroganciju

Kao da još 20. kolovoza 2022. Ukrajinci nisu napali istu zgradu s kamikaza dronom. Rusi potpuno ignoriraju činjenicu da Oružane snage Ukrajine, već više od mjesec dana, uspješno napadaju vojne ciljeve na okupiranom Krimu. Umjesto da zboruju na ratnoj lokaciji, u zaštićenom bunkeru, sastanak visokih časnika zakazan je u središtu grada. Aroganciju i glupost svojih nadređenih oficirski zbor Crnomorske flote platio je krvlju. Normalno, Ukrajinci nisu propustili takvu priliku.

S najmanje tri krstareća projektila Storm Shadow razaraju dva bloka kompleksa zapovjedništva. Odabir ubojnih sredstava, kao i način napada, u potpunosti iskorištava taktičko-tehničke karakteristike francusko-britanskog proizvoda Storm Shadow ili u francuskoj inačici Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général “SCALP-ER”.

Neoklasicistička zgrada je neprikladna za današnje ratovanje

Krsteći projektil za prodor kroz neprijateljski PZO oslanja se na vrlo malu radarsku odraznu površinu i ekstremno nizak profil leta. Međutim, brišući let nije prikladan manevar za udar po tvrdim objektima, kad se zahtijeva duboka penetracija radi ostvarenja maksimalnog učinka eksplozivnog punjenja bojeve glave.

Iz tih razloga Storm Shadow ima sposobnost, neposredno prije udara u objekt djelovanja, propinjanja na visinu od nekoliko stotina metara te obrušavanja gotovo vertikalno prema cilju. Inače, pri udaru projektila u čvrstu podlogu, ako je kut udara manji od trideset stupnjeva, postoji opasnost od rikošeta, to jest odbijanja projektila od tvrde površine. Udarom pod strmim kutom na cilj maksimalno se koristi i ogromna kinetička energija projektila.

Ali to nije sve. Pametni upaljač bojeve glave može se programirati za aktiviranje eksploziva na specifičnu dubinu prodora unutar objekata. U ovom slučaju to znači da se mogao odabrati kat na kojem će doći do detonacije bojeve glave mase 450 kilograma. Neoklasicističko zdanje zapovjedništva Crnomorske flote fortifikacijski je potpuno neprikladno za ratovanje u dvadeset i prvom stoljeću jer nije moglo pružiti odgovarajući zaštitu.

Ukrajinci jednim hicem uništili ruski ponos

No taj napad bio je samo krešendo dobro planiranog, organiziranog i izvedenog združenog djelovanja ukrajinske obavještajne službe, zrakoplovstva, mornarice i kopnene vojske. Izvršni dio operacije, barem onaj koji je javno bio dostupan, može se datirati na 23. kolovoza kad je izvršen udar po bateriji protuzrakoplovnog sustava S-400 na poluotoku Tarhankut, najzapadnijoj točki poluotoka Krima. Osim protuzrakoplovnoga sustava napadnute su i osmatračke pozicije ruske Crnomorske flote.

Samo pet dana kasnije ukrajinski artiljerci raketama ispaljenim iz HIMARS-a uništavaju ruski radarski sustav Predel-E, lociran u Hersonskoj oblasti na obali Crnog mora. Ovaj potpuno novi mornarički radar, sa sposobnošću “gledanja” iza horizonta, uništen je pogotkom rakete M30A1 čija bojeva glava sa 180.000 šrapnela od tungstena pokriva pet stotina četvornih metara. Ponos ruske radarske tehnologije, vrijedan dvije stotine milijuna eura, uništen je jednim hicem.

Preuzimanjem kontrole nad tri okupirane plinske platforme u zapadnom dijelu Crnoga mora, Ukrajinci su 11. rujna eliminirali najisturenije ruske osmatračke pozicije prema zapadu.

Mornaričkim dronovima intenzivno napadali Sevastopolj

Tri dana kasnije, izvršen je ponovni udar po vatrenom položaju baterije PZO sustava S-400, ali ovaj put kod grada Jevpatorija, isto na zapadnim obalama poluotoka Krima. Ovaj put, udar na S-400 Trijumf i ostale instalacije, vršen je kombiniranom akcijom. Iz zraka je djelovano po PZO položajima, a radarske instalacije uništili su ukrajinski komandosi koji su se, noću, neprimjetno iskrcali na plaže, odradili posao i pobjegli bez gubitaka.

U međuvremenu, brojni ukrajinski mornarički dronovi, intenzivno napadaju ruske ratne brodove zapadno od ratne luke Sevastopolj. Sad je očito kako im je osnovni cilj bio otjerati ruske patrolne brodove iz tog dijela Crnog mora jer su i oni “oči i uši” ruske protuzračne obrane Krima.

Nakon toga slijedi već ranije spomenuti udar na suhi dok u Sevastopolju. Crnomorskoj floti nanesen je ozbiljan gubitak. Ovog puta napad je izvršen kombinacijom proturadarskih raketa AGM-88 HARM, raketom mamcem ADM-160 MALD i poznatim krilatim raketama Storm Shadow. Rusi su deklarirali obaranje sedam od deset projektila Storm Shadow. Međutim, protuzračna obrana Sevastopolja očito je obarala lažne ciljeve, koji su za to i namijenjeni.

Ukrajinci su dobro znali koji dio zgrade gađati

Rusi se još nisu otrijeznili od šoka zbog gubitka podmornice i desantnog broda, a Ukrajinci su s dva projektila razorili jugoistočno krilo 744. komunikacijskog centra kod mjesta Verhnesadove. Očito su znali koji dio zgrade treba gađati jer su oba pogotka bila na udaljenosti od nekoliko metara. Posao napada izvršen je danju. Vjerojatno se ciljano išlo na osoblje na svojim radnim mjestima. Inače komunikacijski centar, koji se nalazi petnaestak kilometara od središta Sevastopolja, služi i kao rezervno zapovjedno mjesto Crnomorske flote.

Sljedeću večer, dan uoči napada na zapovjedništvo Crnomorske flote, izvršen je udar po zrakoplovnoj bazi Saki, kod Novofedorivke, također na Krimu. U bazi se nalazilo 12 jurišnih zrakoplova Su-30 i Su-24. Nema potvrde o uništenju ruskih zrakoplova. Međutim, već sljedećeg dana baza je bila potpuno prazna. Prije nešto više od godinu dana, baza Saki pretrpjela je veliki udarac. U napadu 9. kolovoza 2022. uništeno je najmanje sedam, a oštećena su četiri ruska borbena aviona.

Svaki od udara praćen je upotrebom dronova

Svi ovi udari bili su praćeni masovnom upotrebom dronova, različitih namjena. Vrsta drona, kao i način na koji su korišteni, za sada je tajna. Međutim, očito Ukrajinci nisu uvijek primjenjivali istu taktiku, manevar niti istu vrstu sredstava. U napadima na Krim do punog izražaja došla je i protubrodska raketa R-360 Neptun. Ukrajinci su raketu modificirali za napade na zemaljske ciljeve i povećali joj domet do 300 kilometara. Masa bojeve glave tri puta je manja nego kod Storm Shadow. Zbog toga se Neptun vjerojatno koristi za “mekše” ciljeve.

Tko se god barem malo bavio navigacijom, zna koliko je kompleksno uskladiti dolazak na cilj, odnosno udar, sredstava različitih putnih brzina s različitih udaljenosti. Dronovi dolaze s oko 300 kilometara, putnim brzinama između 120 i 180 kilometara na sat. Protubrodske rakete lete visokim podzvučnim brzinama od oko 800 kilometara na sat. Storm Shadow dostiže 0.95 Maha što pri tlu iznosi više od 1100 kilometar na sat.

Zrakoplovi Su-24, s kojih lansiraju ubojite rakete, polijeću sa zrakoplovne baze Starokondjantiniv, u zapadnoj Ukrajini. Udaljenost do Sevastopolja iznosi 750 kilometara. Nakon dugotrajnog brišućeg leta, rakete se lansira s oko 300 kilometara udaljenosti.

Rusi imaju goleme probleme s obrambenim sustavom

Proturadarske rakete AGM-88 HARM adaptirane su za ukrajinske lovce MiG-29. One lete gotovo tri puta brže od zvuka, a lansira ih se s oko 150 kilometara od cilja. Ne uzimajući u obzir potrebu manevra za izbjegavanje ruske PZO, pravi učinak može se postići jedino ako sva ubojna sredstva budu usklađena po mjestu i vremenu djelovanja. Upravo su to uspjele postići Oružane snage Ukrajine. Dakle, ove operacije predstavljaju vrhunski taktički i organizacijski uradak pogotovo ako se ima na umu da se bore protiv, doduše samoproglašeno, najboljih PZO sustava na svijetu.

Sam Krim brani ukupno pet baterija sustava S-400 Trijumf, s bojevnim sustavima kratkog i srednjeg dometa. Uz to na raspolaganju im je cjelokupna mornarička i lovačka avijacija južnog vojnog okruga. U čemu je greška? Pored nesumnjive taktičke superiornosti suprotne strane, glavni rezultat ruske inferiornosti predstavlja zbroj svih organskih nedostataka korumpiranog i birokratizirano obrambenog sustava.

Napad ne bi bio uspješan bez obavještajnog osiguranja

I konačno, napad ne bi bio uspješan bez kvalitetnog obavještajnog osiguranja. Na koji su način Ukrajinci saznali o mjestu i vremenu sastanka vojnih čelnika Crnomorske flote i Južnog fronta ruskih snaga u Ukrajini ostaje nepoznanica. Ipak, očito curenje tako važnih informacija ukazuje na vrlo nisku razinu protuobavještajne zaštite unutar sustava vođenja i zapovijedanja okupacijskih trupa.

Pošto ukrajinska strana nema mogućnost izvođenja pomorskog desanta na poluotok Krim, netom izvedene operacije na Krimu ne mogu presudno utjecati na tijek ratnih zbivanja. Međutim, u odnosu na broj angažiranih sredstava dostignuća su naprosto kolosalna. Obezglavljeno je zapovjedništvo Crnomorske flote i dijela Južnog fronta. Crnomorskoj floti naneseni su teški nepovratni gubici. Većina operativnih brodova protjerana je iz glavne ratne luke Sevastopolj.

Komunikacijski centar crnomorske flote je uništen

Također, s poluotoka je protjerana mješovita eskadrila jurišnih zrakoplova koja je intenzivno djelovala po ukrajinskim položajima uz rijeku Dnjepar. Uništeno je komunikacijsko središte Crnomorske flote preko kojeg se upravljalo operacijama na južnom dijelu ratišta i na Crnom moru. Oslabljena je ruska protuzračna obrana i stvoreni su povoljniji uvjeti za djelovanja po objektima na kopnu. Nesumnjivo će ruska strana neke gubitke, pogotovo PZO sustava, nadomjestiti prebaziranjem postrojbi iz ostalih dijelova Rusije.

Tako je nedavno, s Dalekog istoka prema ukrajinskom ratištu počelo premještanje PZO sustava S-300PMU. Ipak, svima je već jasno kako ruska namjenska industrija ne može nadomjestiti količinu gubitaka na bojnom polju. Polako, ali sigurno, topi se ruska superiornost u naoružanju.

Geopolitički gledano Krim je “dragulj” u kruni svih ruskih osvajanja. Gubitak Krima obezvrjeđuje eventualne ruske teritorijalne dobitke na kopnu. Još od vremena Katarine Velike, pa do danas, bez obzira na politički sustav, Krim je predstavljao stratešku osnovicu ruskog imperijalizma prema toplom Sredozemnom moru. Drski Ukrajinci upravo su uspjeli natamburati vojno sjedište projekcije ruske imperijalističke politike. Majstori, nema šta.