Kako napisati odličnu zamolbu za posao?

Prepoznajte što poslodavac traži od kandidata

FOTO: Unsplash

Zamolba za posao koji nadopunjavaju vaš životopis može biti jedan od načina kako ćete impresionirati potencijalnog poslodavca i istaknuti se u odnosu na druge kandidate. Dobro napisana zamolba za pismo odgovara na dva važna pitanja: zašto ste vi pravi kandidat za posao i na koji način svojim zanjima i vještinama možete pomoći kompaniji.

Procjenjuje se da HR managerima treba manje od jedne minute kako bi kroz dokumentaciju zaključila jeli osoba koja se prijavljuje za posao dobar kandidat. Upravo zbog toga zamolba za posao, ovisi za koji se posao prijavljujete, trebaju biti oblikovani tako da u što kraćem vremenu prenesu što veći broj informacija o vama. U nastavku donosimo savjete za pisanje zamolbe za posao uz primjere koji vam mogu poslužiti.

Kako pripremiti zamolbu za posao?

Baš poput životopisa, zamolbu za posao bitno je često prilagođavati radnom mjestu za koje se natječete. Potrebno je istaknuti vlastite vještine, sposobnosti, i znanje koje posjedujete, a odgovara radnom mjestu na koje se prijavljujete.

Ako ste tek na početku i završavate školu ili fakultet, u zamolbi za posao možete istaknuti sve što ste postigli tijekom školovanja, baš kao i izvanškolske aktivnosti i hobije. S druge strane, ako već imate radnog iskustva, u zamolbi za posao bitno je istaknuti prijašnje rezultae i ukratko demonstrirati vještine sa prethodnih pozicija.

Svaka zamolba za posao trebala bi sadržavati:

  • Zaglavlje

U zaglavlju se navode vaši osobni podaci: ime i prezime, adresa, e-pošta, telefon i/ili mobitel, mjesto i datum te naziv tvrtke u kojoj se prijavljujete za posao.

Naziv primatelja molbe za posao standardno je postavljen u gornjem lijevom kutu stranice, a ukoliko ne znate ime i prezime osobe kojoj šaljete zamolbu za posao, bit će dovoljno adresirati molbu na naziv samog poduzeća.

  • Uvod

U uvodnom dijelu zamolbe za posao potencijalni zaposlenici većinom navode radno mjesto na koje se prijavljuju. Možete spomenuti i mjesto na kojem ste vidjeli natječaj za posao.

  • Razradni dio zamolbe

U razradnom dijelu zamolbe za posao trebali biste sažeto navesti svoje vještine, kvalitete, postignuća i prijašnje radno iskustvo koje upravo vas čine idealnim kandidatom za radno mjesto na koje se prijavljujete. Potrebno je također i podrobno pročitati oglas za posao kako bi bili sigurni da zadovoljavate sve ili većinu uvjeta koje poslodavac u oglasu traži. Također je važno obrazložiti svoje vještine i iskustvo te naglasiti na što ste posebno ponosni i koja su vaša dostignuća.

  • Završni dio zamolbe

U završnom dijelu zamolbe za posao potrebno je jasno i koncizno obrazložiti zašto želite baš taj posao i baš to radno mjesto na koje ste se prijavili. U ovom dijelu molbe za posao poslodavac očekuje vidjeti vašu strast i motivaciju za obavljanjem posla na koji se prijavljujete. Najbolji način za završiti završni dio zamolbe za posao je postavljanje osobnih kontakt informacija, navođenje vaših preporuka, ukoliko ih imate, te zahvaljivanje na prilici i pažnji.

Na kraju zamolbe za posao pozdravljamo se standardnom poslovnom komunikacijom kao što je naprimjer “S poštovanjem” ili “Srdačan pozdrav.”

  • Mjesto, datum i potpis

Pri samom kraju zamolbe za posao, navedite mjesto i datum pisanja zamolbe za posao. U zamolbi za posao, vlastiti potpis standardno se nalazi u donjem desnom kutu. Potpišite se punim imenom i prezimenom.

  • Prilozi

Ukoliko uz zamolbu za posao prilažete i druge dokumente, navedite ih ispod svih ostalih elemenata zamolbe za posao. Primjeri dokumenata koji bi se mogli priložiti uz zamolbu za posao su životopis, potvrda o nekažnjavanju te fakultetska diploma ili svjedodžba o završenom školovanju.

Zamolba za posao primjer

kako napisati zamolbu za posao

Otvorena molba za posao

Zamolbe za posao mogu biti i otvorenog tipa, a otvorena zamolba za posao šalje se poslodavcu koji trenutno nema otvoren natječaj za posao i ne zapošljava za radno mjesto koje želite. Slanjem otvorene molbe za posao daje se jasan znak poslodavcu da ste motivirani za rad u njihovom poduzeću i da imaju zainteresiranu osobu ukoliko bude potrebe za popunjavanje traženog radnog mjesta.

Prilikom slanja otvorene zamolbe za posao vrlo je važno naglasiti vlastiti životopis, budući da iz njega poslodavac može iščitati jeste li osoba koja bi lako i brzo mogla početi raditi u poduzeću. Ono što bi također bilo potrebno napraviti pri slanju otvorene molbe za posao je istraživanje poduzeća i njihovih službenih stranica kako bi bili što bolje upoznati s time što željeno poduzeće privlači, koji su mu ciljevi te kakvu vrstu djelatnika inače zapošljavaju. Naravno, otvorenu zamolbu za posao, baš kao i regularnu, treba prilagoditi poduzeću kojem se obraćate.

Kako napisati motivacijsko pismo?

Za razliku od molbe za posao, motivacijsko pismo ima tenedenciju biti nešto opuštenije, a često puta može sadržavati i različite kreativne pristupe u prezentaciji vještina i demonstraciji motivacije.

U motivacijskom pismu budite osobni: kažite nešto više o sebi, vlastitom okruženju, postignućima i interesima. Proširite “suhe” podatke iz Vašeg životopisa i podrobnije objasnite zašto su te vještine i znanja primjenjive na poslu za kojeg se prijavljujete.

Budite kreativni u izražavanju sebe i vlastitih vještina. Ako ste se bavili sportskim natjecanjima, nemojte to samo usputno spomenuti. Objasnite kako su takvi interesi potaknuli razvoj liderskih vještina, spremnost za brzu adaptaciju ili motivaciju za timskim radom.

Strukturirajte kreativni pitch

Dobar sadržajni okvir motivacijskog pisma pomoći će boljoj prezentaciji vještina. Usredotočite se na strukturu, koja iako ne mora biti formalna, mora sadržavati bitne osnovne elemente:

Pozdrav: Možete započeti uobičajeni općim pozdravom, a ako imate i više kontakt informacija, uključite i ime osobe u čiji odjel se prijavljujete.

Uvodni odlomak: Kako bi stvorili pozitivan dojam te kako bi poslodavac razumio da ste napravili dobro istraživanje, pokažite da znate dovoljno o tvrtki tako da napišete zašto u njoj želite raditi.

Tijelo: Dobro je otvoriti tematski jasnim rečenicama kako bi u zasebnim parafgrafima istaknuli bitne vještine, znanja i kvalifikacije koja su primjenjiva na poslu za kojeg se prijavljujete.

Zaključak: Pozovite poslodavca da pročita vaš životopis i naznačite svoju želju da se s njima susretnete licem u lice.

Najčešće greške prilikom prijave za posao

Čak i ako imate odlično napisan životopis, vaše izglede za zaposlenje može pokvariti loše napisana molba za posao. Neke od najčešćih grešaka prilikom pisanja zamolbe za posao su:

  • Ponavljanje

Budući da uz molbu šaljete i životopis, nema potrebe za prepričavanjem životopisa i ponovnim navođenjem istih podataka koji se mogu naći i u drugom dokumentu. Najbolja molba za posao treba upotpunjavati vaš životopis, stoga je u molbi najbolje ukratko dodatno pojasniti neki od podataka iz životopisa.

  • Generičke zamolbe

Biste li prihvatili zamolbu za posao na kojoj se već na prvi pogled može zaključiti da je generički napisana? Ne bi ni vaš potencijalni poslodavac. Kako je svrha zamolbe za posao povezivanje s poslodavcem, nikako nije poželjno da šaljete istu zamolbu za posao svim poslodavcima. Zamolbu za posao treba prilagoditi svakom individualnom poslodavcu.

  • Pravopisne greške

U zamolbi za posao svakako bi trebali izbjeći gramatičke i pravopisne greške jer si time jako rušite kredibilitet i šanse za dobivanje željenog radnog mjesta. Provucite cijelu zamolbu za posao kroz “spell-checker,” konzultirajte se s rječnicima te pripazite na pravopisne greške kod samog pisanja molbe.

  • Balans samopouzdanja i skromnosti

Pri pisanju zamolbe za posao treba obratiti pažnju na to da ne ostavite loš dojam u smislu bahatosti i agresivnosti. Ukoliko se predstavljate kao ambiciozna i odgovorna osoba, treba pripaziti na stil. Pozitivan stav prema radu i poslu je i više nego poželjan, ali ipak pripazite da u zamolbi za posao ne bude previše emocija, već se držite činjenica.

Na kraju, u zamolbi za posao i motivacijskom pismu najbolje je ponuditi neki konkretan primjer kako možete unaprijediti poslovanje potencijalnog poslodavca ili kako ste već unaprijedili poslovanje bivšeg poslodavca. Poželjno je spomenuti i hobije i ostale aktivnosti koje vas zanimaju, a možda je na kraju ipak najvažnije da se ponuda koju šaljete ne temelji na neistinama već na činjenicama. Sretno!