35 najčešćih pitanja na razgovoru za posao

Tijekom razgovora za posao iznimno je važno susresti ili nadmašiti očekivanja potencijalnog poslodavca

FOTO: Unsplash

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, na današnji dan, u Republici Hrvatskoj posao traži gotovo 105.577 nezaposlenih osoba, a trenutno je na različitim portalima objavljeno oko 21.214 oglasa za posao. Ako podatke o nezaposlenosti gledamo prema spolu, više je nezaposlenih žena nego muškaraca, a najtraženiji radnici su trenutno oni u sektorima obrazovanja, zdravstvene zaštite i socijalne skrbi, prerađivačkoj industriji, trgovini na veliko i malo te u građevinarstvu.

Najčešća pitanja na razgovoru za posao

Razgovor za posao jedna je od najvažnijih, ako ne i najvažnija stavka prilikom traženja posla i nove stepenice u poslovnoj karijeri. Tijekom razgovora za posao, iznimno je važno susresti ili nadmašiti očekivanja potencijalnog poslodavca, a pritom bi osoba trebala ostati samopouzdana i sigurna. Stoga je jako je važno i kakav govor tijela kandidat imate te kakvu sliku o nama potencijalni poslodavac može dobiti kroz ne toliko direktne komunikacijske obrasce.

Iako je malo vjerojatno, može se dogoditi da poslodavac postavi 100 pitanja na razgovoru za posao, a može se dogoditi i da vam postavi samo jedno. Sve to ovisi o vrsti posla i o vrsti potencijalnog poslodavca, a da bi stvari protekle u najboljem mogućem redu i s najboljim mogućim ishodom za novi početak, donosimo opsežan popis s najčešćim pitanjima na razgovoru za posao.

15 najčešćih pitanja na razgovoru za posao

  1. Recite par riječi o sebi
  2. Koje su vaše mane?
  3. Koje su vaše snage?
  4. Gdje se vidite za par godina?
  5. Zašto ste baš vi idealan kandidat za ovu poziciju?
  6. Zašto želite baš ovaj posao?
  7. Opišite vaše idealno radno mjesto
  8. Što vas je privuklo da se prijavite za ovo radno mjesto?
  9. Zašto ste otišli s posljednjeg radnog mjesta?
  10. Što vas najviše motivira u poslu?
  11. Koja su bila vaša zaduženja na prošlom radnom mjestu?
  12. Što vam se nije svidjelo na prošlom radnom mjestu?
  13. Što znate o našem poduzeću?
  14. Što znate o grani industrije za koju ste se prijavili?
  15. Ukoliko je potrebno preseliti se radi posla, jeste li spremni na taj korak?

Cilj nekih od ovih pitanja može biti i da kandidata pomalo zbuni. Kod pitanja u kojem vas poslodavac traži da kažete par riječi o sebi, zapravo se želi čuti koliko ste samopouzdani i sigurni u sebe, koliko ste dobro pripremljeni za razgovor za posao te prethodne rezultate i iskustva koje donosite. Pričajte o vašim profesionalnim postignućima i prošlom radnom iskustvu, a nikako o privatnom životu.

pitanja na razgovoru za posao
Unsplash

Najčešća pitanja o plaći na razgovoru za posao

Neka od pitanja na razgovoru za posao također se mogu doticati i plaće, što je u većini slučajeva vrlo osjetljiva tema te se stoga za takva pitanja treba i najbolje pripremiti. Pitanja koja vam potencijalni poslodavac može postaviti su:

  1. Kolika plaća bi vam bila zadovoljavajuća?
  2. Kolika je bila vaša plaća na prošlom radnom mjestu?
  3. Ukoliko pristanemo na vašu traženu plaću, kako bi po vama izgledao opis vašeg radnog mjesta u narednih godinu dana?

Najčešća pitanja o vama na razgovoru za posao

Uz osnovna pitanja na razgovoru za posao, pitanja o plaći i poduzeću, može se dogoditi i da vam poslodavac postavi pokoje pitanje koje se tiče vas samih i vaših pogleda na život, karijeru i kolege. Neka od takvih pitanja su i:

  1. Na što ste najviše ponosni?
  2. Što vas ispunjava?
  3. Koji su vaši hobiji?
  4. Koje je vaše mišljenje o prethodnom nadređenom?
  5. Opišite idealnu radnu okolinu
  6. Kakvim se alatima i tehnikama služite pri radu?
  7. Koji su vaši najveći strahovi?
  8. Koji su vaši uzori u poslu?
  9. Opišite svoj karakter u par riječi
  10. Koji je vaš najdraži film?
  11. Koja je vaša omiljena knjiga?
  12. Kako provodite slobodno vrijeme?
  13. Koja je po vama razlika između dobrog i izvrsnog?
  14. Kako prihvaćate “ne” kao odgovor?

Najčešća trik pitanja na razgovoru za posao

Može se reći da su sva pitanja na razgovoru za posao podjednako teška, ali to i ne mora biti slučaj. Poslodavci katkad vole postavljati relativno teška ili trik pitanja na razgovoru za posao, budući da žele dobiti povratne informacije o tome na koje se način nosite sa stresom i kako reagirate pod pritiskom. Ovo su neka od najčešćih trik pitanja na razgovoru za posao:

  • Zašto postoje rupe u vašem životopisu?

Ponekad se dogodi da u životopisu imamo praznine i određene periode nezaposlenosti kojima uzrok mogu biti otkaz ili uzimanje slobodnog vremena za sebe, što je sasvim legitiman odgovor. No, bilo bi dobro i dodati da ste u periodu nezaposlenosti naučili nove stvari za koje prije niste imali vremena te dati jasan i sažet odgovor na ovo pitanje.

  • Što trenutno čitate?

Ovo pitanje može vam omogućiti davanje sjajnih odgovora u kojima ćete pokazati svoju osobnost, ali ćete također i povezati odgovor s poduzećem ili pozicijom na koju se prijavljujete. Najbolje je pričati o određenim člancima ili knjigama koje se preklapaju s vašim karijernim interesima ili industrijom za koju se prijavljujete, što će poslodavcu pokazati da ste strastveni prema poslu kojim se bavite.

  • Opišite svoj idealan radni dan

Pitanje o vašem idealnom radnom danu također zna biti pomalo škakljivo, budući da poslodavci nerijetko imaju očekivanja o obavljanju posla, ali neće vam ih reći. Najbolji način da dobro odgovorite na ovo pitanje jest da još jednom pročitate opis posla i zaduženja te web-stranicu poduzeća kako bi imali jasniju predodžbu o tome što bi se od vas očekivalo ukoliko dobijete radno mjesto koju želite.

najčešća pitanja na razgovoru za posao
Unsplash

Koja pitanja postaviti na razgovoru za posao?

Srećom, poslodavac nije jedini koji postavlja pitanja na razgovoru za posao. Na kraju razgovora za posao, poslodavac će vas najčešće pitati imate li vi kakvih pitanja, što je odlična šansa da pokažete kako ste jako zainteresirani za radno mjesto na koje ste se prijavili. U svakom slučaju, najgore što se može dogoditi je da postavite pitanja koja se odnose na visinu plaće ili da nemate apsolutno nikakvih pitanja za poslodavca, što može ostaviti dojam nezainteresiranosti. Evo i par dobrih pitanja koja možete postaviti poslodavcu:

  • Kakve su mogućnosti napredovanja u vašem poduzeću?
  • Kada mogu očekivati povratne informacije?
  • Postoji li edukacija ili trening prije samog početka rada?
  • Tko će mi biti najbliži suradnici i nadređene osobe ukoliko dobijem posao?
  • Kako po vama izgleda idealan zaposlenik?
  • Što vam se najviše sviđa u poduzeću i načinu rada?
  • Opišite radnu atmosferu u poduzeću
  • Kakav je plan za ovo poduzeće u idućih 5 godina?
  • Koje su vještine potrebne kako bi zaposlenik bio uspješan na određenom radnom mjestu?
  • Ulažete li u dodatne edukacije za vaše zaposlenike?

Na kraju, važno je dobro se pripremiti za postavljanje pitanja i obratiti pažnju na kontekst razgovora za posao na kojem se nalazite. Može doći i do situacije u kojoj vam poslodavac odgovori protupitanjem, na što se isto treba dobro pripremiti kako bi si povećali izglede za dobitak posla kojeg želite.