FOTO: Marko Miščević

Ana se zadnje četiri godine bori za žene žrtve obiteljskog nasilja: 'Svakog mi dana dođe da dignem ruke, pa nastavim'

Upoznajte Anu Pecotić koja je zadnje četiri i pol godine života volonterski posvetila borbi za prava žena

Ana se zadnje četiri godine bori za žene žrtve obiteljskog nasilja: 'Svakog mi dana dođe da dignem ruke, pa nastavim'

Upoznajte Anu Pecotić koja je zadnje četiri i pol godine života volonterski posvetila borbi za prava žena

FOTO: Marko Miščević

Oni su pojedinci s jedinstvenim pričama o djelima koja mijenjaju našu zajednicu na bolje. Iz dana u dan dokazuju kako i najmanji napor za opću dobrobit može pokrenuti val pozitivnih promjena. Njihove inicijative, kreacije i riječi pozivaju nas da i sami iz dana u dan budemo malo bolji prema sebi i drugima, da svaki dan koji dočekamo napravimo najboljim što možemo. Oni dokazuju da se pravo kavalirstvo krije u stavu i djelima.

Brown-Forman i Telegram predstavljaju vam Gentlemen of the year, serijal ispovijesti četvero izvanrednih pojedinaca koji su ostvarili pravu promjenu u našem društvu i nastavljaju djelovati kako bi nam sutra svima uvijek bilo bolje. Tamara, Mario, Ana i Tino otkrili su nam kako su odabrali ciljeve za koje se žele boriti, što su do danas sve postigli, a što tek planiraju, te je svatko odabrao udrugu kojoj će Brown-Forman donirati 1000 eura i malo olakšati ulazak u novu 2024. godinu. Ovo je Anina priča.


“Sjećam se kao da je jučer bilo. Sjedila sam u svom uredu i cijelo jutro buljila u vijest na ekranu da je otac bacio svoju djecu s balkona na Pagu i plakala. Nisam mogla doći sebi. I privatno sam upoznata sa slučajevima nasilja u obitelji i točno sam mogla pretpostaviti kako i zašto je došlo do toga.”

Bio je to događaj koji je Anu Pecotić, marketinšku stručnjakinju i jednu od pokretačica inicijative Spasi me, prije četiri i pol godine gurnuo u borbu za prava žena i zaštitu obitelji. Događaj s Paga strašno ju je pogodio i od toga nije mogla okrenuti glavu.

“Slučaj s Paga mi je sledio krv u žilama. Jelena Veljača objavila je status na Facebooku u kojem je pozvala sve da idu prosvjedovati s njom na Markov trg. Bez razmišljanja sam je podržala. Dotad se uopće nismo poznavale, a danas smo baš bliske prijateljice”, prisjeća se.

Od djetinjstva je bila osjetljiva na nepravdu

Dodaje da se nažalost nekoliko godina prije pokretanja inicijative iz prve ruke imala priliku naći oči u oči s obiteljskim nasiljem, ali i manjkavošću sustava koji nikako ne štiti žrtve, nego nasilnika.

“Najveća rak-rana je ta što institucije obezvređuju nasilje i forsiraju roditeljska prava nasilnika. Oduvijek sam se pitala – kako naš zakon može tvrditi da otac ili majka koji su nasilni prema partneru i dalje mogu biti dobri roditelji? To naprosto ne ide jedno s drugim”, ističe.

Za sebe kaže da je oduvijek u sebi imala neku aktivističku crtu, što je naučila od pokojnog oca koji se uvijek borio za one bez prava glasa. U školi i na faksu je uvijek bila predstavnica malog čovjeka i najglasnija kada se trebalo boriti za tuđa prava.

Marko Miščević

Grupa okuplja 50.000 članova

I četiri godine nakon prosvjeda, Ana i dalje žonglira između svakodnevnog volonterskog rada za inicijativu, dvoje djece, vlastite marketinške tvrtke i studija gestalt psihoterapije.

“Kad sam zagrebla ispod površine, nisam se mogla prestati boriti, iako mi je svaki dan dolazilo da dignem ruke. Dnevno su nam se na društvene mreže javljale tisuće zlostavljanih žena koje su tražile spas i utjehu u inicijativi. Mi smo njihov glas. Kako bih mogla odustati od tih žena?” pita se.

Facebook grupa Spasi me, spomenimo, danas okuplja više od 50.000 članova, što žena, što muškaraca koji dijele svoja osobna svjedočanstva.

Nastoje izvući neku pozitivu

Najpotresnija priča s kojom se susrela u ovih nekoliko godina rada inicijative jest priča žene čiji je bivši muž bio sustavni zlostavljač, a imali su zajedničko teško bolesno dijete.

“On je svom bolesnom djetetu, iz čiste osvete i obijesti prema bivšoj ženi, odbio potpisati suglasnost da dobije putovnicu i da može otići na liječenje u inozemstvu. Zbog toga je to jadno dijete danas stopostotni invalid”, kroz suze nam priča.

To je, dodaje, vrtlog iz kojeg je teško izaći i koji je mentalno i fizički jako izazovan. Kaže da nerijetko mora, radi svojeg mentalnog zdravlja, uzeti pauzu i odmaknuti se od svog tog sivila. “No, uvijek nastojimo izvući neku pozitivu”, kaže.

Marko Miščević

Snagu nalazi u hrabrim ženama

Snagu da se i dalje bori za druge nalazi u svakoj ženi koja se odlučila napraviti promjenu i koja je odlučila žustro se boriti.

Iako su ponekad potrebne godine da bi se stvari minimalno pomaknule, Ana kaže da nema većeg zadovoljstva od toga nego kad se promijeni nešto za što su mislile da neće u idućih nekoliko desetljeća.

“Trebamo uložiti 100 da bismo stvari pomaknule za jedan. No, ako u tom procesu pomognemo pa makar jednoj osobi, sve je vrijedilo”, govori.

Za našu sugovornicu to je nezamjenjiv i #makeitcount osjećaj.

Donacija od 1000 eura za pomoć žrtvama nasilja

Posebice je ponosna na pomak koji se dogodio u rujnu kada je Vlada zabranila korištenje koncepta otuđenja od roditelja koji je jedan od glavnih alata nasilnika za zlostavljanje žene nakon razvoda.

“Kad smo počele raditi, mislile smo da je to nemoguće. Bile smo na sjednici Vlade kada su donijeli tu odluku i naježile smo se kad smo je čule. Odmah nakon toga otvorile smo šampanjac i proslavile”, priča nam s velikim osmijehom na licu.

Nastavno na sav Anin dosadašnji rad, odabrala je Fond za žene zaklade Solidarna kao humanitarnu udrugu kojoj će Brown-Forman u sklopu ovog serijala donirati 1000 eura.

“Oni pomažu žrtvama obiteljskog i seksualnog nasilja. Rade izniman posao jer mnogo žena ostaje u nasilnim vezama upravo radi toga što si ne mogu financijski priuštiti odlazak od zlostavljača. Zaklada im financira trošak stana, hranu, odjeću, psihoterapiju i drugo. Svaka im je pomoć dobrodošla”, poručuje Ana.


Producirano u radionici TG Studija, Telegramove in-house agencije za nativni marketing, u suradnji s tvrtkom Brown-Forman, i po najvišim uredničkim standardima Telegram Media Grupe.