U suradnji s
U suradnji s A1 Hrvatska

Budućnost dentalne medicine: Uz brži prijenos podataka putem 5G mreže ubrzat će se i dijagnostika i liječenje

Za Telegram govori dr. Juraj Turčin, vlasnik jedinog rendgena u državi s razvijenim sustavom za siguran on-line pristup rendgenskim snimkama

S uvođenjem 5G mreže u svijetu, ali i u Hrvatskoj u kojoj je prisutna od kolovoza ove godine, sve se više govori o revolucionarnim promjenama koje će peta generacija mobilne mreže donijeti gospodarstvu, a osobito zdravstvu, te poljoprivredi, školstvu i energetici.

Posljednjih nekoliko desetaka godina svjedoci smo ogromnom napretku medicine koji se temelji na tehnološkim dostignućima i brzini interneta. Nove tehnologije omogućavaju izvođenje operacija na daljinu, a prva je izvedena još 2001. godine kada su kirurzi u New Yorku koristeći robota na daljinsko upravljanje pacijentu u Francuskoj uklonili žučnu vrećicu.

Veliki se pomaci očekuju i u dentalnoj medicini, a o mogućnostima koje 5G mreža nudi već danas te o budućnosti dentalne medicine, razgovarali smo s Jurajem Turčinom, dr.med.dent., specijalistom oralne kirurgije te osnivačem i vlasnikom Zubnog rendgena Zaprešić.

“U našem centru od prvog dana pružamo usluge digitalnih rendgen dijagnostičkih snimanja u 2D i 3D tehnici najmodernijom tehnologijom sa smanjenim dozama zračenja koji omogućavaju i sigurno snimanje djece”, govori dr. Juraj Turčin dodajući da su za sada jedini rendgen u državi s razvijenim sustavom za sigurnosnu pohranu kopija rendgenskih snimki u cloudu koji se ujedno koristi i za sigurnu distribuciju snimki prema doktorima.

Dr. Turčin se osvrnuo i na činjenicu da je u dijagnostici sve je važniji brz i siguran prijenos podataka te na njegovu važnost pri upotrebi raznih digitalnih alata koji se sve više koriste u dentalnoj medicini.

Umjesto na DVD-u, snimke se čuvaju na cloudu, sigurnije je i uvijek dostupno

“Pohrana sigurnosnih kopija u cloudu iznimno je bitna zbog zakonske obaveze čuvanja medicinskih podataka kako ne bi bili uništeni u slučaju nepogoda kao što su potresi, požari, poplave i slično. S porastom razine zaštite, prvenstveno visokim razinama enkripcije podataka, upotreba tog načina pohrane postala je pogodna za medicinsku dokumentaciju. Osim za sigurnosnu pohranu, cloud je postao pogodan i za sigurno dijeljenje podataka”, kaže pojašnjavajući da pacijenti umjesto da sa sobom nose DVD ili neki drugi medij i osobno odlaze do ordinacija kako bi doktor očitao slike, oni doktoru šalju kod s kojim liječnik preuzima datoteke iz clouda.

To sve liječnicima omogućuje da se pripreme za dolazak pacijenta, bolje planiraju vrijeme potrebno za zahvat i smanjuje vrijeme boravka i nepotrebnih dolazaka pacijenta u ordinaciju.

“Da bi takav sustav funkcionirao, potreban je brz i pouzdan prijenos podataka s obzirom na to da podaci pojedine dijagnostičke pretrage mogu biti veličine od oko 1 gigabajta. Osim toga, u dentalnoj medicini se koriste tehnike trodimenzionalnog skeniranja dentalnih modela ili skeniranja u ustima pacijenta, bez obzira na to radi li se u dijagnostičke ili terapijske svrhe. Na temelju tih 3D digitalnih modela dentalni tehničari virtualno modeliraju protetske nadomjestke, doktori planiraju izradu šablona za implanto-protetsku terapiju ili planiraju ortodontske terapije. Svi postupci mogu se obavljati ili na vlastitom ili na udaljenom računalu, ali u svakom slučaju ostvaruje se promet velike količine podataka prije nego što digitalno dizajnirana struktura krene u proizvodnju 3D ispisom ili glodanjem materijala”, govori dr. Turčin.

Digitalni rendgen snimljen najmodernijom 3d tehnologijom

Digitaliziraju se procesi u dentalnoj medicini

Brzina učitavanja i očitavanja podataka kojima raspolažu stomatolozi ubrzat će dijagnostiku. Koliko je 5G mreža doista brza govore općeniti podaci prema kojima se film učitava 85 posto brže, skidanje mobilne igre umjesto dosadašnje dvije minute trajat će tek 17 sekundi, a za primanje 10.000 e-mailova trebat će samo minuta u odnosu na gotovo sedam minuta na 4G mreži.

Za to je presudna niska latencija, odnosno brži odziv mreže, što znači da se komunikacija odvija gotovo u realnom vremenu. Latencija označava kašnjenje u prijenosu podatka, a izražava se najčešće u milisekundama. Tako se latencija od nekoliko desetaka milisekundi u 4G mreži u 5G-u smanjuje na samo nekoliko milisekundi. Upravo će ovaj nevjerojatni iskorak omogućiti masovnu komunikaciju uređaja i stvari te značajan napredak u medicini, ponajviše u poboljšanju usluga i skrbi o pacijentima.

“Uvođenje brze i sigurne mreže otvara nove mogućnosti u svim poljima medicine pa tako i u dentalnoj medicini. Lakoća prijenosa podataka svakako će utjecati na navike doktora, osobito u pogledu očitavanja rendgen dijagnostičkih snimaka. Očekujem da će se ubrzo smanjiti, i s vremenom izaći iz upotrebe, fizički mediji za prijenos digitalnih snimaka kao što su DVD-i. Mnogi kolege dentalni tehničari, doktori i radiološki tehničari imaju problema s prijenosom digitalnih podataka. Stara infrastruktura je često potkapacitirana na određenim područjima, pa se svakodnevno susreću s malim brzinama, prekidima veze i slično. Zbog toga mnogi kolege zaziru od digitalizacije procesa u dentalnoj medicini. Poboljšanjem mreže više kolega će početi koristiti prednosti koje uključuju digitalne postupke dijagnostike i terapije u dentalnoj medicini”, smatra dr. Turčin dodajući da se budućnost razvoja tehnologija kojima je 5G mreža otvorila vrata može sagledati u više smjerova.

Dijagnostika na daljinu i umrežavanje podataka su budućnost

“Prvi je rad u samoj ordinaciji gdje će se vjerojatno razvoj bazirati na rasterećenje doktora u smislu boravka u nefiziološkom položaju i smanjenje njegovog kontakta s aerosolom koji se stvara prilikom brušenja. Unazad nekoliko godina postoji i koristi se u praksi 3D live navođena implantologija prilikom koje operater tijekom operacije vidi, na preklapanju 3D rendgenskih snimaka u sve tri dimenzije, koji je točno trenutni položaj svrdla i implantata. Vjerujem da će se uvođenjem virtualne stvarnosti i robotizacijom dostići tehnološki razvoj do te razine da će operater moći sjediti u susjednoj sobi ili zgradi ili državi i pomoću virtualne stvarnosti obaviti zahvat na pacijentu”, kazao je ističući da je ljudski faktor bitan u mnogim segmentima medicine”, kaže te nastavlja:

“Smatram da nije potrebno postići kompletnu robotizaciju, međutim provođenje terapijskih postupaka brušenja ili nekih operativnih zahvata robotskom rukom, značajno bi poboljšali zdravlje doktora dentalne medicine koji u pravilu imaju profesionalne poremećaje i bolesti kralježnice. Drugi smjer kojem je 5G mreža otvorila vrata je dijagnostika na daljinu. Već je danas učestalo da pacijenti šalju fotografije na temelju kojih žele dijagnozu ili plan terapije. Ukupnim napretkom tehnologije sigurno će 3D fotografije postati standard za tele dentalnu medicinu na relaciji pacijent – doktor. Treći smjer je umrežavanje cijelih sustava medicinskih podataka kojima može pristupiti i njima manipulirati više doktora odjedanput i to u stvarnom vremenu, te tako postavljati dijagnoze ili planirati terapije i zahvate. U kojem god smjeru pogledamo, dostupnost kvalitetnoj dijagnostici će biti bolja zahvaljujući razvoju tehnologije koja se temelji na brzom prijenosu podataka”, govori dr. Turčin.

Kvalitetnija i brža usluga

Brz i siguran prijenos podataka, dodaje, vrlo je bitan jer omogućuje kvalitetniju uslugu i skraćuje vrijeme potrebno za pojedinu uslugu. “Ako snimamo pacijenta i digitalnim putem prosljeđujemo snimke doktoru, pacijent kraće boravi kod nas zato što se ne čeka snimanje DVD-a ili ispis slike na foliju i mi možemo u istom vremenskom razdoblju primiti više pacijenata. Ako nam mreža ne funkcionira dobro, imamo lošu brzinu uploada, te se može dogoditi da pacijent prije dođe liječniku na termin nego što snimke budu dostupne na cloud-u i tada nastaje problem”, zaključio je.


Sadržaj nastao u suradnji s A1 Hrvatska